No niin.
Mitäpä tuosta muuta sanoisi. Kyllä kissa kissan hännän nostaa. Muualla puhdistetaan ilmastointikanavia - ja siinä on korjaukset. Kaupungintaloa korjataan sitten 0,75 mEur.
Kai nyt jouduttiin tekemään taas "raskaita päätöksiä" uutta työpöytää, marmoria vessaan ja kullattuja hanoja.... meno on kuin pohjois-koreassa. Onhan se hienoa nauttia kaupungin palveluista ja käydä kerran eläessä oikein KAUPUNGINTALOSSA! jota ylläpidetään verorahoilla.
Mitäpä tuosta muuta sanoisi. Kyllä kissa kissan hännän nostaa. Muualla puhdistetaan ilmastointikanavia - ja siinä on korjaukset. Kaupungintaloa korjataan sitten 0,75 mEur.
Kai nyt jouduttiin tekemään taas "raskaita päätöksiä" uutta työpöytää, marmoria vessaan ja kullattuja hanoja.... meno on kuin pohjois-koreassa. Onhan se hienoa nauttia kaupungin palveluista ja käydä kerran eläessä oikein KAUPUNGINTALOSSA! jota ylläpidetään verorahoilla.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Ei hel...ti. Jäi aamulla lääkkeet vissiin töyssyihin.
Vähä toistakymmentä vuottahan siitä on vasta kun se remontoitiin.
Mutta mitä sanoo alati valpas ekisetä asiasta?
Luulen että tämä aloittaja on suuri Ekivani Lukenut varmaan hänen palstansaRu
PItäähän se talo olla komeassa kunnossa...nyt kun uimamaisteri hankki valotkin. Seuraavaksi pesänrakennusbuumissa lienee Marimekon verhot ja karvanopat.
Ekiltä äärimmäisen hyvä avaus! Eki antaa varmaan tähän vastaukset f2f (face to face) toimistossaan. Sieltä Ekin voi tavata joka arkipäivä kello 12.00-14.00. Todellinen vapaaherra määrittelee omat työaikansa ja näin tekee myös Eki, Kalajoen todellinen kuningas.
PS. Eki suunnitteli eilen syyrialaisperheelle perehdyttämisohjelman eli keskeisimmät Kalajoen nähtävyydet kotoutumisen kannalta. Lisäksi mies selvitteli kalastuslupa-asioita. Todellista vihkiytymistä sanon minä!
Erinomainen aloitus taas Ekiltä. Eki puuttuu yhteiskunnan ja Kalajoen epäkohtiin! Hieno mies!
Sinähän taidatkin olla Ekin kanssa Kalajoen suurimpia veronmaksajia
No mitä enemmän tienaa, sitä enemmän maksaa veroa. Vai tuliko se jollekin yllätyksenä, että tulotason noustessa, myös veronmaksukyky lisääntyy dramaattisesti ja tämän tietää myös verottaja.
Hyvä että maksat veroja. Saat koko rahalle vastinetta. HIenot ledivalot ja majakat jo tulleet.
Taitaa jäädä remontti tekemättä, kun kaupunki joutuu maksamaan erkille miljoonien korvaukset. Erkki oli eilen aamullakin pistellyt kaurapuuroa massuunsa.
Näen sielun silmin kuinka entinen kaupunginjohtaja on parin vuoden kuluttua pitämässä Etappi-kirppiksellä ELY-keskuksen osittain rahoittamaa esitelmää Kalajoen historiasta, keräyslipas kourassaan.
Esitelmä alkaa sanoin, olipa kerran Kalajoki!
Eipä aikaakaan kun Eki hurahuttaa kuntopyörällä paikan ohi tuttu poikamainen virne kasvoillaan ajatellen, että siitäs saitte.
Ohikiitävässä hetkessä voimme myös nähdä heinäseipään takaa Ekille nyrkkiä puistavan tuulimyllylän.
Lenkin jälkeen Eki lämmähyttää saunan. Kuistilla vilvoitellessaan Eki kaataa bisset lasiin ja tästä syntyneestää ääniefektistä Ekille muistuu mieleen Pookin mainos, Valloita Kalajoki. Senhän se Eki myös teki.
Paha saa aina palkkansa...hyvä jos pääsee omilleen....
Mistä remontti rahat saadaan, kun ei ole rahaa laittaa teillä hiekkaa? Jokainen kuitti pitäisi tutkia - onko veronmaksajille oikeus tällaiseen? Seura rahat, ja totuus löytyy.
Itsehän sen kerroit. Siitä ne remonttirahat saadaan, kun teitä ei hiekoiteta eikä jääpolanteita poisteta.
Tehdään lopultakin se suljetun seuran lepopaikka, respakin on jo ajat sitten poistettu, ovet sisältä lukkoon vain, saa pikkuvirkamiehet kaiskata rauhassa keskenään.
Mitähän erkki yritysjohtajana? on mieltä remontista ja kustannuksista? Tekisikö halvemmalla?
Virolaiset voi tehä Kalajoen kaupungintalon remontti halvallaja hyvällä. Ammattitaitosia nekin ovat. Olemme halpoja koska emme maksa tieveroja meijän EE-rekisteröitu autoilla!
Virkapellet sisään ja ovet lukkoon. Samalla kaikki yhteydet poikki niin ei tule vhinkoa. VERONMAKSAJIEN RAHAT TUHLATAAN TAAS YHDEN KAVERIN EGON TUKEMISEEN.
Pitäähän ne työtilat olla kunnossa, aivan kuten työkalutkin. Voisin kuvitella että ei ole hääviä vuodesta toiseen kököttää samassa kopissa siellä.
Sen mitä olen asioinut kaupungintalolla, niin eipä ole kovin kummoiset tilat kenelläkään, ahdasta ja harmaata. Itsestäni ei ainakaan sinne olisi istumaan.
Liekö tuo ahtaus heijastunut myös keskustan katuihin..
Milloin ne viimeksi korjattiin.....
Turhaa sitä on remontoida uusi se pitää rakentaa
Kyllähän se kaupunginjohto on sellaisen ansainnut. Rahat voi kerätä vaikka säästämällä satasia taas veroäyristä.
Totta. Uusi ja komeahan se pitää olla. Kuten työntekijät...
Komiat on valot mut kokoomuksen väriset.Ens syksynä kaapunki vois ilahtuttaa asukkaitaan hankkimalla tiekarhun.Tuohon kunnan varikolle parkkiin ja sieltä käsin aina joku joutilas kävis ajeleen keskustan ja miksei sivukylienkin raitit tasaseksi.Olis vissiin tyytyväisiä asukkaita ja hintahan ei ole onkelma koska särkille kuitennii tulee jos jonkulaista pasaari toria ja silloihan puhutaan miljoonasta.
Teknisen puolen terävälle päälle kenttälapiot... siinähän sitä olisi hommaa jonka osaavat kun naputtelevat jäätä pois kylältä. Kesällä voivat samalla lapiolla tasata hiekkasärkkiä.
Erkiltä laadukkaita kommentteja kipeään aiheeseen! Kiitos eki!
Ei sellaista "konsulttia"olekkaan joka ei räksyttää osaa mutta missä on teot?
Mitä kouluja pitää käyvä että pääsee konsultiksi, mikä se konsulentti sitten on, joskus ossuuskaupalla mainostettiin siekettellä semmoisen olevan käymässä?