Hiukan neuvoa

EiNiinNero

On siis alkanut tuo osakesijoittaminen kiinnostamaan, mutta yksi (varmaan monille tietäjille ilmiselvä) asia on jäänyt epäselväksi. Tässä siis kysymys:

Jos ostan esimerkiksi Takoman osakkeita (0,01e) tuhannella eurolla, eli 100 tuhatta kappaletta ja jos sen kurssi nousee 0,02 euroon ja myyn ne, saan siitä 2000 euroa?

Onko se noin yksinkertaista? Saako niitä aina kun haluaa ostettua ja myytyä? Olen tosiaan vasta tutustumassa osakkeisiin. Voisiko joku hieman valottaa?

8

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakuusvaje

      Periaatteessa se on noin yksinkertaista. Lopullista tulosta laskiessa on tosin vähennettävä välityskulut ja verot. On kuitenkin aivan eri asia, nouseeko kurssi koskaan kahteen senttiin.

      Ostaminen ja myyminen yleensä onnistuvat piensijoittajalle milloin tahansa, mutta hinta ei välttämättä ole toivottu. Käytännössä voi hyvinkin käydä niin, että ostaessa joudut maksamaan kaksi senttiä mutta myydessäsi saatkin vain yhden. Tietenkään mikään ei pakota ostamaan kalliilla hinnalla tai myymään halvalla, mutta takuuta onnistumisesta ei ole.

      Takoman osakkeen hinta tänään on muuten 18-19 senttiä. Yhtiö on vakavassa konkurssivaarassa, jonka toteutuessa ostamiesi osakkeiden arvo laskee nollaan. Joskus tällainen yhtiö toipuu ja silloin voitot voivat olla suuria, mutta Takoman kaltaisissa voi myös polttaa näppinsä pahasti. Ensimmäiseksi sijoituskohteeksi suosittelen siksi jotakin vakaammalla pohjalla olevaa yhtiötä.

    • omakas

      Riskinotto riippuu niistä tavoitteista ja toiveista eli toisin sanoen riskihakuisuudesta. Jos kokee, että sijoituksen moninkertaistaminen on se ainoa asia, jolla on merkitystä, niin ei kannata tuhlata aikaansa minkään vakaan perinteisen suuryrityksen kanssa, niiden kanssa jo kurssin kaksinkertaistuminen olisi poikkeuksellista lyhyellä aikavälillä. Jos taas haluaa, että sijoitus pysyy kohtalaisella varmuudella tallessa, niin kannattaa sijoittaa niihin perinteisiin vakaisiin yhtiöihin ja hajauttaen niihinkin.

      Ostaa ja myydä voi pörssin aukioloaikoina eli taitaa olla arkisin kl. 10-18.30. Ulkomaisia osakkeita sitten ulkomaisten pörssien mukaan, jenkkilä Suomen aikaa 16.30 - 23.00. Japani sitten joskus aamuyöllä, mutta sinne ei ainakaan Nordnetin kautta taida päästäkään, eikä varmana monen muunkaan välittäjän kautta suoraan.

      • omakas

        Sen vielä kyllä joudun lisäämään, että vaikka tavoite olisikin "lottovoitto", eikä muulla väliä, niin erinäiset warrantit ja velkavivutus voivat olla siihen parempi keino kuin noihin senttiosakkeisiin sekaantuminen.


    • Osakemies

      "Saako niitä aina kun haluaa ostettua ja myytyä? "

      Niitä saa aina ostettua kun on myyjiä tiettyyn hintaan ja myytyä kun ostajia tiettyyn hintaan.
      Senttiosakkeilla ja muilla vähävaihtoisilla ei monestikaan saa tehtyä kerralla kauppoja.
      Jos näet että kurssi osakkeella on vaikkapa 2,10 euroa se tarkoittaa viimeisintä tehtyä kauppaa.

    • markkinameininkiä

      Pörssikauppa kuten muukin kauppa perustuu siihen, että ostaja ja myyjä pääsevät hinnasta yksimielisyyteen. Pörssi on tavallaan markkinapaikka, jossa ostajat ja myyjät huutelevat osto- ja myyntitarjouksia. Ennen tämän hoitivat meklarit omalla äänellään, mikä nykyään on harvinaisempaa, lieneekö kokonaan kadonnut. Nykyään lähinnä tietokoneet huutelevat toisilleen sähköisesti. Jos yksi huutaa "Minä voin myydä takomaa 3 sentillä!" ja toinen "Minä voin ostaa Takomaa 2 sentillä!", kauppaa ei synny. Mutta jos ostaja ja myyjä huutavat samaa hintaa, kauppa syntyy.

      Käytännössä myyminen tapahtuu kannaltasi siten, että teet toimeksiannon, jossa voit valita kaupan toteutustavan: päivän hinta (se mitä sattuu saamaan) tai kiinteä rajahinta. Voit esimerkiksi määritellä, ettei Takoman osakkeitasi myydä alle 2 sentillä. Pankki tai muu välittäjä yrittää sitten myydä osakkeitasi tavoitellen niistä mahdollisimman korkeaa hintaa pörssissä, kuitenkin vähintään asettamasi rajahinnan verran. Saatat siis saada myös rajahintaa korkeamman hinnan. Toimeksianto voi toteutua kokonaan, osittain (osa osakkeista jää edelleen sinulle) tai jäädä kokonaan toteutumatta riippuen siitä, miten toiset halukkaita osakkeitasi ostamaan.

    • osakenörtti

      "Jos ostan esimerkiksi Takoman osakkeita (0,01e) tuhannella eurolla, eli 100 tuhatta kappaletta ja jos sen kurssi nousee 0,02 euroon ja myyn ne, saan siitä 2000 euroa?

      Onko se noin yksinkertaista?"

      Kyllä se on noin yksinkertaista. Saat enemmän rahaa kuin alunperin sijoitit. Aivan kouriintuntuvaa rahaa ja ostovoimaa. Tässä ei ole mitään hämärää eikä salaista tai suljettua tietoa. Kaupankäynnistä ja osakkeiden säilytyksestä omistamaltasi ajalta voi tulla pienet kulut.

      "Saako niitä aina kun haluaa ostettua ja myytyä?"

      Tähän saitkin jo hyviä vastauksia. Tietenkin tarvitaan toinen osapuoli joka on halukas myymään tai ostamaan samalla hinnalla kuin sinä. Pörssin yksi hienous on siinä, että sinun ei tarvitse muuta tuosta osapuolesta tietääkään.

    • omakas

      Varsinkin näissä senttiosakkeissa taitaa spreadilla olla suuri merkitys eli siis osto- ja myyntikurssin eroilla.
      Jos pörssissä tarjotaan myytäväksi 2 sentillä ja ostettavaksi 1 sentillä, niin ostat 2 sentillä (olettaen että myytävää riittää siihen hintaan, voi olla, ettei sijoittamallesi määrälle riitä, vaan joudut ostamaan ostan 3 sentillä, mutta unohdetaan nyt se).

      No sitten aikanaan käy kauhea tuuri ja kurssit nousevat niin, että nyt tarjotaan myytäväksi 3 sentillä ja ostetaan 2 sentillä. Kurssi on siis periaatteessa noussut kymmeniä prosentteja, mutta käytännössä saat vain omasi takaisin, sillä uusi ostohinta on sama kuin vanha myyntihinta.

      Ja tosiaan näillä senttiosakkeilla taitaa tarjontaa olla niukasti eli jo joidenkin tuhansien eurojen ostokset vaikuttavat kurssiin merkittävästi, etkä saa koko erää ostettua siihen halvimpaan hintaan tai myytyä kalleimpaan tarjolla olevaan hintaan. Suosittelen välttämään senttiosakkeita, ainakin ihan noita ykkössenttejä. Nousupotentiaalia voi olla ihan euro-osakkeissakin vastaavasti, jos firma on nyt syystä tai toisesta alamaissa, mutta uudet kunnianpäivät alkamassa. Ei näidenkään varaan kyllä välttämättä kannata laskea, sillä usein niitä uusia kunnianpäiviä ei koskaan tulekaan.

    • EiNiinNero

      Erittäin asiantuntevia ja avaavia vastauksia, kiitän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      66
      4946
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      33
      3747
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      23
      3362
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      79
      2325
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1899
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1571
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1532
    8. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      331
      1486
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      14
      1443
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1330
    Aihe