Venäjä-pakotteiden poistaminen

Länsi asetti Venäjälle pakotteita, kun Venäjä oli sotavoimin anastanut Ukrainalta Krimin. Lisäksi Venäjä on lähettänyt hyökkäysjoukkojaan tukemaan Itä-Ukrainan venäjämielisiä terroristeja.

Nyt puhutaan, että Trump olisi yksimielisesti poistamassa pakotteet. Se olisi melkoinen floppi USA:lta. USA ei enää olisi läntisen maailman johtaja.

Kävisi päinvastoin kuin Trump lupasi: USA ei enää olisi SUURI.

USA:n suuruus on perustunut aina myös liittolaisten mukanaoloon. Nytkö Trump siis haistattaa liittolaisille pitkät paskat?

5

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Venäjä ei ole anastanut Krimiä, vaan Krim liittyi täysin vapaaehtoisesti Venäjään, sen jälkeen kun kansanäänestyksessä ylivoimainen enemmistö alueen väestöstä oli sitä kannattanut. Venäjä ei myöskään ole lähettänyt sotaväkeään Itä-Ukrainaan.
      Ei pidä uskoa kaikkea, mitä Suomen ja EU:n tiedotusvälineet valehtelevat.

      Koko Ukrainan kriisi alkoi siitä, kun lännen tukemat kapinalliset syöksivät demokraattisilla ja vapailla vaaleilla valitun presidentin vallasta. Venäjä ei ole millään tavalla syyllinen Ukrainan kriisiin ja siksi kaikki Venäjän vastaiset pakotteet ovat perusteettomia ja perustuvat Venäjän vastaiseen rasismiin.

      Tänään lauantaina 28.1.17 Trump on asettanut monille lähi-idän maiden kansalaisille maahantulokiellon terrorismin estämiseksi. Jos Venäjä olisi tehnyt saman, niin kylläpä EU ja Suomi olisivat täyttä kurkkua vaatimassa pakotteita Venäjää vastaan. Mutta kun kysymyksessä on USA, niin mitään pakotevaatimuksia ei kukaan tule sitä vastaan esittämään.

      • mietippäsitä

        Miten sä Sakari pystyt katsomaan itseäsi peilistä?
        Kiikareilla se vielä varmaan onnistuu mutta ulkona ei riittävän isoja peilejä varmasti paljoa ole!


    • loggerboker

      Ryssäntrolli sakari on vielä senverran tajuissaan, että sormi osuu näppäimille, mutta teksti on tietenkin täyttä potaskaa, kuten sairauteen kuuluukin!

    • voimustatpakarat

      Pakottet tolloobaman aikaansaannos.. Tottakait Trump ne poistaa. Obama käski Merkelin aloittaa Ukrainankriisin.. Vähä-älyset ei tajua

    • mnbvcxjkl

      Onko tuon ryssäntrolli ihan mielipuoli?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2498
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      2376
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1923
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe