Venäjä-pakotteiden poistaminen

Länsi asetti Venäjälle pakotteita, kun Venäjä oli sotavoimin anastanut Ukrainalta Krimin. Lisäksi Venäjä on lähettänyt hyökkäysjoukkojaan tukemaan Itä-Ukrainan venäjämielisiä terroristeja.

Nyt puhutaan, että Trump olisi yksimielisesti poistamassa pakotteet. Se olisi melkoinen floppi USA:lta. USA ei enää olisi läntisen maailman johtaja.

Kävisi päinvastoin kuin Trump lupasi: USA ei enää olisi SUURI.

USA:n suuruus on perustunut aina myös liittolaisten mukanaoloon. Nytkö Trump siis haistattaa liittolaisille pitkät paskat?

5

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Venäjä ei ole anastanut Krimiä, vaan Krim liittyi täysin vapaaehtoisesti Venäjään, sen jälkeen kun kansanäänestyksessä ylivoimainen enemmistö alueen väestöstä oli sitä kannattanut. Venäjä ei myöskään ole lähettänyt sotaväkeään Itä-Ukrainaan.
      Ei pidä uskoa kaikkea, mitä Suomen ja EU:n tiedotusvälineet valehtelevat.

      Koko Ukrainan kriisi alkoi siitä, kun lännen tukemat kapinalliset syöksivät demokraattisilla ja vapailla vaaleilla valitun presidentin vallasta. Venäjä ei ole millään tavalla syyllinen Ukrainan kriisiin ja siksi kaikki Venäjän vastaiset pakotteet ovat perusteettomia ja perustuvat Venäjän vastaiseen rasismiin.

      Tänään lauantaina 28.1.17 Trump on asettanut monille lähi-idän maiden kansalaisille maahantulokiellon terrorismin estämiseksi. Jos Venäjä olisi tehnyt saman, niin kylläpä EU ja Suomi olisivat täyttä kurkkua vaatimassa pakotteita Venäjää vastaan. Mutta kun kysymyksessä on USA, niin mitään pakotevaatimuksia ei kukaan tule sitä vastaan esittämään.

      • mietippäsitä

        Miten sä Sakari pystyt katsomaan itseäsi peilistä?
        Kiikareilla se vielä varmaan onnistuu mutta ulkona ei riittävän isoja peilejä varmasti paljoa ole!


    • loggerboker

      Ryssäntrolli sakari on vielä senverran tajuissaan, että sormi osuu näppäimille, mutta teksti on tietenkin täyttä potaskaa, kuten sairauteen kuuluukin!

    • voimustatpakarat

      Pakottet tolloobaman aikaansaannos.. Tottakait Trump ne poistaa. Obama käski Merkelin aloittaa Ukrainankriisin.. Vähä-älyset ei tajua

    • mnbvcxjkl

      Onko tuon ryssäntrolli ihan mielipuoli?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      61
      4297
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3485
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3120
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2598
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      45
      2287
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2049
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      1974
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      188
      1831
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      394
      1526
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1368
    Aihe