No nyt se selvis

Puhelinterrori

Oon aina ihmetellyt, miksi puhelinmyyjät jankkaa ja jankkaa, vaikka heti puhelun alussa sanoo, että ei kiitos. Luin jostakin puhelinmyyjän kertomana, että puhelinmyyjälle ensimmäinen "ei" tarkoittaa: "kyllä! kerro lisää!!" Se kuulemma opetetaan oikein niille. Nolla plus nolla on heille varmaan sitten yksi, ellei jopa kaksi.

No ei se ole ihme jos, kuulee ei sanan kyllä sanana, että eivät osaa lopettaa! Pitäisköhän ennen työhönottoa tarkistuttaa kieltosanan oikein ymmärtäminen. Säästyttäisiin monelta väärinkäsitykseltä!

7

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NollalleTietoa

      Kaltaisellesi heikkolahjaiselle on pakko toistaa sama asia monta kertaa. Yhdellä kerralla et ymmärrä mitä sanotaan. Ole onnellinen, että joku jaksaa puhua sinulle.

    • Puhelinterrori

      Etkö parempaan pystynyt?

      Sen takia oletkin vain terroristi, puhelinmyyjä. Kun et muuta voi.

      • HuomennaSoitellaan

        Ole onnellinen, että joku jaksaa vastata sinulle. Ymmärsitkö?


    • Entinen777

      "Varsinainen telemarkkinoijan työ alkaa silloin, kun asiakas sanoo ensimmäisen kerran ei. Muutenhan työnteko olisi niin helppoa, että koulutettu apinakin pystyisi siihen." Tälläset ohjeet olen kerran saanut ja meinasin lähteä lätkimään. Eikä edes varsinaisesti myyty mitään.

    • MoroVajakki

      Varmaan olet ihmetellyt montaa asiaa ja ihmettelet edelleen.

    • ei_onkelma

      Itselläni on syvä kumea bassoääni. Moni puhelinmyyjä menee ihan hiljaiseksi. Ei saa sanaa suustansa. Varmaan luulevat että olen jonkinlainen kolossi. Siihen se jutustelu monasti loppuukin ellen nyt itse halua jatkaa rupattelua. En ole puhelinmyyjältä koskaan mitään ostanutkaan. En heitä tosin edes vihaakaan.

    • EiSanotaanSelkeästi

      Työtoveri ilmaisi selkeästi puhelinmyyjälle heti kättelyssä, että ei ole halukas jatkamaan keskustelua. Kaksi sanaa riitti:
      Haista vittu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      219
      5016
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      191
      2705
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1582
    4. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      52
      1480
    5. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1292
    6. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      99
      1268
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      132
      1247
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      155
      1185
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1184
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      82
      1163
    Aihe