Nyt alkoi kyllästyttää tuo sekalainen ja puutteellinen työkalusatsi hajonneessa muovisessa työkalusalkuntapaisessa. Alkaa olla kadonnut, hajonnut, hävinnyt tms sen verta kaluja, että tarttee saada uusi ja mielellään aika valmis satsi autoon otettavaksi ja vaikka pajallekin jos joku kalu ei pajalta (taas) löydy joka salkussa/pakissa on.
En ole hirveästi laadun perään, pikemminkin sen perään että tulee paljon kaluja halvalla. Syynä oikeastaan on se, että olen varsin "huoleton" työkalujen(kin) kanssa ja niitä tuppaa katoamaan aika ajoin. Olen kuitenkin huomannut että parhaiten pysyy läjässä sellainen valmis satsi.
Pajalla on runsaasti monenlaista, mutta ne tuppaa kulkeutumaan ja jäämään minne sattuu. Olen kyllä yrittänyt petrata.. mutta myönnettävä on, ei mulla vihtahousu mikään pysy siistinä ja tallessa.
Tietysti pitäisi varmaan hieman kuvailla sitä mihinkä työkalusatsia tartten. No yleistöihin auton laitosta mökin kaminan luukun fiksaukseen. Edelliseen hankkimaani yleiskalusalkkuun jouduin lisäämään yleismittarin, papukaijapihdit, ison jakoavaimen, vasaran, tönärin, metrimitan ja jotain muuta pientä. Eli hyvä olisi jos salkkuun tai pakkiin mahtuisi hieman lisäämään sitä mitä tarttee tai olisi ylimääräinen tasku/loota tjsp.
Budjetti on kyllä max 300 euroa, tähtäin 200 euron tietämillä. Satsin fyysisillä mitoilla ei niin väliä, kunhan ei vie takakontista puolta enempää :)
Suositelkaa työkalusalkkua/pakkia työkaluilla
2
190
Vastaukset
Tätä satsia kattelin sillä silmällä:
https://toolfin.com/tyokalusarja-tyokalupakki-187-osaa-raikkalenkit.html
Mulla on ollut esim prowayn työkaluja ja ne on kestäneet ihan hyvin. Nuo taitaa olla samaa tavaraa. Tohon kun vaihtaisi knipexit tai vastaavat papukaijapihdit siirtoleukojen tilalle, lisäisi yleismittarin, teippiä, sokeripaloja yms pikkusälää, niin varmaan pärjäisi, ehkä?
Mitä sanoo raati? Muuta suositusta?- 2-96
Tuon kokoisen sarjan hintaan nolla perään niin tuurilla voi saada hyvääkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta703550Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1483503Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463322- 532769
- 322036
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘301962Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401695- 481676
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä961625- 391390