Nyt alkoi kyllästyttää tuo sekalainen ja puutteellinen työkalusatsi hajonneessa muovisessa työkalusalkuntapaisessa. Alkaa olla kadonnut, hajonnut, hävinnyt tms sen verta kaluja, että tarttee saada uusi ja mielellään aika valmis satsi autoon otettavaksi ja vaikka pajallekin jos joku kalu ei pajalta (taas) löydy joka salkussa/pakissa on.
En ole hirveästi laadun perään, pikemminkin sen perään että tulee paljon kaluja halvalla. Syynä oikeastaan on se, että olen varsin "huoleton" työkalujen(kin) kanssa ja niitä tuppaa katoamaan aika ajoin. Olen kuitenkin huomannut että parhaiten pysyy läjässä sellainen valmis satsi.
Pajalla on runsaasti monenlaista, mutta ne tuppaa kulkeutumaan ja jäämään minne sattuu. Olen kyllä yrittänyt petrata.. mutta myönnettävä on, ei mulla vihtahousu mikään pysy siistinä ja tallessa.
Tietysti pitäisi varmaan hieman kuvailla sitä mihinkä työkalusatsia tartten. No yleistöihin auton laitosta mökin kaminan luukun fiksaukseen. Edelliseen hankkimaani yleiskalusalkkuun jouduin lisäämään yleismittarin, papukaijapihdit, ison jakoavaimen, vasaran, tönärin, metrimitan ja jotain muuta pientä. Eli hyvä olisi jos salkkuun tai pakkiin mahtuisi hieman lisäämään sitä mitä tarttee tai olisi ylimääräinen tasku/loota tjsp.
Budjetti on kyllä max 300 euroa, tähtäin 200 euron tietämillä. Satsin fyysisillä mitoilla ei niin väliä, kunhan ei vie takakontista puolta enempää :)
Suositelkaa työkalusalkkua/pakkia työkaluilla
2
282
Vastaukset
Tätä satsia kattelin sillä silmällä:
https://toolfin.com/tyokalusarja-tyokalupakki-187-osaa-raikkalenkit.html
Mulla on ollut esim prowayn työkaluja ja ne on kestäneet ihan hyvin. Nuo taitaa olla samaa tavaraa. Tohon kun vaihtaisi knipexit tai vastaavat papukaijapihdit siirtoleukojen tilalle, lisäisi yleismittarin, teippiä, sokeripaloja yms pikkusälää, niin varmaan pärjäisi, ehkä?
Mitä sanoo raati? Muuta suositusta?- 2-96
Tuon kokoisen sarjan hintaan nolla perään niin tuurilla voi saada hyvääkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 243712
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402712Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532270Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2122251Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131739Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191529Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521501- 971389
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621231Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951194