Hintatietoiset hei

Mitä sanoo palstan hintatietoiset seuraavista hinnoista

http://resensails.dk/sejl-priser-baltic-37

Tarttis ostaa ensikesäksi uusi fokka ja iso (ei yo.vene) ja tuli vastaan tanskalainen vaihtoehto. Purjeet ilmeisesti kuitenkin tehdään puolassa.
8550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Raati sanoo, että haavei edelleen!

Äänestä

Moni purjevalmistaja valmistuttaa purjeensa Puolassa nykyään. Puolassa on aina osattu erinomaisen hyvää "käsityötä" tehdä, on niitä osavimpia monella alueella. On muuten ainoa paikka mistä todella taitavia vanhojen purjelaivojen rikejä osaa uusia tai korjata. Toinen asia on että käsityö ei puolassa enää halpaa ole jos nyt purjevalmistusta enä käsityöksi voi kutsua. Täysin digiitaalista niiden valmistus nykyään on niin leikkaus kuin varsinainen ompelukin.

Äänestä
  • Missäs ompelu on koneelliseksi mennyt? Pienemmät neulomot vielä leikkaavat saksilla panelit, vähän isommat laserilla. Membraanipurjeet ovat sitten eri juttu, eikä niissä paljoa ommeltavaa olekaan.

    Alkuperäiseen kysymykseen kyllä toteaisin, että tuon kokoinen iso ehkä vielä juuri ja juuri menettelee vaakaleikattuna. Ykkösgenuan ottaisin ehdottomasti radiaalina, mieluummin myö ison. Vaakaleikkaus on väärässä kohdassa säästämistä, vaikka kyse olisi pelkästään matkapurjehduksesta.

    Äänestä

  • Kertokaas viä vaakaleikatun ja radiaalileikatun erot. En tarkoita fyysistä ulkonäköä, vaan juuriki käytännön kokemusta.
    Siis millä ominaisuuksilla radiaalileikattu päihitää vaakaleikatun?

    Äänestä

  • OhiKulkija66 kirjoitti:

    Kertokaas viä vaakaleikatun ja radiaalileikatun erot. En tarkoita fyysistä ulkonäköä, vaan juuriki käytännön kokemusta.
    Siis millä ominaisuuksilla radiaalileikattu päihitää vaakaleikatun?

    Kaikissa ominaisuuksissa paitsi hinnassa

    Äänestä

  • OhiKulkija66 kirjoitti:

    Kertokaas viä vaakaleikatun ja radiaalileikatun erot. En tarkoita fyysistä ulkonäköä, vaan juuriki käytännön kokemusta.
    Siis millä ominaisuuksilla radiaalileikattu päihitää vaakaleikatun?

    Jos nyt hieman laittaisi lihaa luiden päälle ja sanoisi joatin ominaisuuksista. Oikeastaan kaikki perustuu siihen, että radiaalileikatussa purjeessa voimat ovat paljon paremmin kuitujen suuntaisia. Silloin ei venyminen ole riippuvainen kankaaseen upotetuista hartseista, jotka käytön myötä rapisevat pois. Niin matkapurjehtijan kuin kilpapurjehtijan kannalta katsoen siis purjeen muoto säilyy pidempään. Ne ryhmät tosin arvioivat asiaa eri kanteilta, mutta loppupäätelmä on silti sama, tarkoitti pidempään sitten pidempää käyttöikää tai kovempaa tuulta.

    Äänestä

2200€++150%+genua+baltic+37.ään.+Kai+tuo+on+jonkin+verran+halvempi+kuin+suomessa.Aika+kätevää+kun+ovat+hinnoitelleet+purjeet+valmiiksi.+Saa+melko+hyvän+kuvan+purjeiden+hinnoista,+vaikka+ei+täsmälleen+sopivaa+itselle+löytyisikään.

Äänestä

Voisko sieltä ompelimosta kysellä referenssejä ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pulleapurje kirjoitti:

Mitä sanoo palstan hintatietoiset seuraavista hinnoista

http://resensails.dk/sejl-priser-baltic-37

Tarttis ostaa ensikesäksi uusi fokka ja iso (ei yo.vene) ja tuli vastaan tanskalainen vaihtoehto. Purjeet ilmeisesti kuitenkin tehdään puolassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu