asunto-osakeyhtiön

Voiko asunto-osakeyhtiö ylivelkaantua tai jopa joutua konkurssiin jos esim. talosta löytyy oikein suuria vaurioita tms. Ja miten tällaisessa tapauksessa käy osakkeenomistajien. Onko asunto-osakeyhtiöiden konkursseja tapahtunut Suomessa koskaan, en ole ainakaan kuullut.
91221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Pitkästä aikaa ensimmäinen kiinnostava keskustelunavaus tällä palstalla! Onkohan tosiaan taloyhtiöitä mennyt konkkaan? Ja mitenkähän sellaisessa tapauksessa toimittaisiin?

Äänestä

En ole minäkään kuullut as.oy:n konkursseja tapahtuneen. Voisi kuitenkin kuvitella, että näitä olisi todellisuudessakin ollut lähinnä pienissä yhden - kahden asunnon yhtiöissä.

Käytännössä kai as.oy:n konkurssin edellytyksenä on se, ettevät yhtiön vakuutukset korvaa suuren kustannuserän aiheuttanutta tapahtumaa. Tämän lisäksi kai näiden kustannusten pitää olla niin suuret, että rakennuksen ja mahdollisen tontin yhteisarvo jää korjauksen jälkeenkin alemmaksi kuin mitä korjauksesta aiheutuvat kustannukset ovat. Muussa tapauksessahan joko osakkaiden kannattaa maksaa itse kustannukset tai myydä yhtiö kolmannelle osapuolelle.

Konkurssin aiheuttava kustannuserä saattaa syntyä muutenkin kuin rakennukseen kohdistuvasta pitkäaikaisesta tai äkillisestä vahingosta. Periaatteessa esim. taloyhtiölle langetettu suuri vahingonkorvausvelvoite voisi olla tällainen tekijä.

Mitä konkurssimenettelyyn tulee, eiköhän se liene hyvin samansuuntainen kuin minkä tahansa yhtiön konkurssimenettely.

Äänestä

Oikeastaan ei, sillä rahat kyllä revitään osakasparkojen persnahasta tuli mitä tuli. Tiedän tapauksen, jossa 60-luvun lopulla rakennetun talon ulkoseinät olivat aivan tuusan nuuskana, ja ne jouduttiin tekemään uusiksi. Työn hinta oli samaa luokkaa kuin uuden talon rakennuttaminen, mutta jostain syystä se kuitenkin päätettiin tehdä. Siellä se talo edelleen on, nyt korjattuna, ja asuntojakin siitä on myynnissä - ja halvalla. Vastike kun huitelee hyvän vuokra-asunnon hinnoissa.

Äänestä

Veikkaan että varsinkin Hesan keskustan tuntumassa on hyvinkin pian As Oy:itä kongurssissa !.

Korot nousevat ja kuplahinnalla ostaneet nuoret parit eivät enää pysty maksamaan pois lainojaan ja varsinkaan yli suuria vastikkeitaan..

Äänestä
  • Sulla ne on Japi nerokkaita nuo kommentit. Näkemyksesi maailmasta on hämmästyttävän moniulotteinen ja laaja-alainen - olet oikea visionääri. Taitaa ystäväpiirissäsikin suut loksahdella hämmästyksestä selälleen, kun pläjäyttelet ilmoille ajatustyösi helmiä.

    Eli Suomeksi: turpa kiinni jos ei ole asiaa!

    Että oikein kongurssissa...

    Äänestä

Eli kuten otsikossa mainitsin, niin suuren laman aikana näin tapahtui. Ei siis mahdotonta, mutta aikamoisen muutoksen se vaatisi

Äänestä
  • Jossain yhtiöissä osakekohtainen velkaosuus on nykyään varsin suuri, jopa >200.000 euroa. Mitä jos osakkaat eivät saa maksettua näitä tai jotkin osakkaat eivät saa maksettua. Kuka silloin lunastaa ja mitä?

    Äänestä

  • kuka maksaa kirjoitti:

    Jossain yhtiöissä osakekohtainen velkaosuus on nykyään varsin suuri, jopa >200.000 euroa. Mitä jos osakkaat eivät saa maksettua näitä tai jotkin osakkaat eivät saa maksettua. Kuka silloin lunastaa ja mitä?

    Yhtiölainat, samoin kuin yhtiövastikkeetkin sovitaan yhtiökokouksessa ja täten osakkaat sitoutuvat näistä vastaamaan. Jos joku jättää maksamatta voi yhtiö periä saatavansa normaaliteitse ->Perintätsto, oikeusasteet. Yhtiöjärjestyksessä saattaa olla pykälä asunto-osakkeiden realisoimisesta / ottamisesta yhtiön haltuun.
    Konkurssiin AS Oy voi mennä siinä kuin muutkin firmat. Tosin tämä lienee normaaliasuntoyhtiössä mahdotonta, koska osakkaat menettäisivät konkurssissa osakkeisiin sijoittamansa pääoman. Yleensä osakkaat vain kaivavat rahat lompakostaan. Moni toteaa yhtiön huonoksi ja myy harmin edelleen. Kannattaa siis tutustua muuhunkin kuin asunnon tapetteihin ja pelkkään asuntoon. Yhtiö voi olla vaikka kuinka kuralla.

    Äänestä

www.hoppania.net

Äänestä

Kommentoi aloitusta


konkurssi kirjoitti:

Voiko asunto-osakeyhtiö ylivelkaantua tai jopa joutua konkurssiin jos esim. talosta löytyy oikein suuria vaurioita tms. Ja miten tällaisessa tapauksessa käy osakkeenomistajien. Onko asunto-osakeyhtiöiden konkursseja tapahtunut Suomessa koskaan, en ole ainakaan kuullut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu