Partio enää rikkaiden harrastus?

epätoivoapukkaa

Tuli viestiä partiosta, ensi kesän leiri kyseessä. Mulla on 2 lasta partiossa, koska olen YH ja köyhä. Lapset innoissaan kesän leiristä mutta eivät tule pääsemään sinne!

4pv leirin hinta kevyet 140€/lapsi eli 280€, TELTTAMAJOITUKSELLA!!!!

Kuka tässä nyt rahastaa? Aiemmin esim vkl leirit olleet n. 20-30€ eli 10-15€ vrk sisältäen kuljetukset!

Erosin kirkostakin vuoden lopussa koska rahat niin tiukalla, ex ei osallistu lasten kuluihin koska työtön, saan minimielarit KELAsta ja lapsilisäkin putosi 150€ tälle vuodelle.

7

1432

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eieieiieiennounou

      Ei voi olla totta, mulle tulee sit vissiin tänään tietoa tosta....

    • epätoivoapukkaa1

      AP jatkaa:

      Olen AMK-kouluttautunut naisvaltaisen alan työntekijä. Tienaan sen mitä muutkin, TES palkat. Asun kaupungin asunnossa, vuokra pienehkössä kolmiossa 970€. En harrasta itse mitään maksullista, lenkkeilyä ja kirjastoa ainoastaan, en juo enkä polta. Kävin viime vuonna ulkona syömässä 3 kertaa, joka kerta alle 20€. Toinen lapsista harrastaa liikuntaa ja musiikkia, toinen kuvataidetta ja liikuntaa. Ulkomailla olemme käyneet yhden kerran, sukulaisilla Ruotsissa. Teen kaiken ruoan itse ja syön myös töissä eväitä. Karkkipäiviä meillä ei ole, taskurahaakaan lapset eivät saa.

      tiedoksi: KAUPALLISETkin leirit maksavat 150€-200€ leiri per VIIKKO, keskimäärin. Osa näistä tuettuja, ainakin joltain osin, mutta suuri osa ei. Eipä ole tällaisiin varaa.

      Partioleireillä työntekijät ovat vapaaehtoisia. Teltta ei maksa järjestäjille mitään. Leiri on Hangossa, joten Helsingistä kaupallinen kuljetus edestakaisin maksaisi noin 10€/suunta per matkustaja ILMAN alennuksia tms.

      Tietääkseni leirillä ei ole mitään erityistä ohjelmaa joka tulisi maksamaan mitenkään järjestäjille. Leirille osallistuu 3000 nuorta, yleensä isoissa kävijämäärissä hinta per osallistuja LASKEE kustannuksia.

      Lapsen ruokailu maksaa raaka-aineina n. 5€/pv. Sen verran menee myös toki kotona. Leirin hinnassa on siis voittoa eli ilmaa n. 100€/lapsi. Kerro se 3000:lla niin saat selville voiton määrän.

      http://uusimaa.partio.fi/ohjelma-ja-tapahtumat/piirileirit/

      • Partiojohtajanvanhempi

        Mutta tietäsitpä millaista on olla nykypartioleirin keittiössä hommissa. Janika-Mirkka ei saa syödä kalaa, Sipuliinalta on kielletty kaikki paitsi vege, Nicho (kirjoitetaan hoolla) ei siedä mausteita. Yhdellä on laktoosi-intoleranssi, toisella maitoallergia, kolmanella keliakia (tai sen joka asiaan puuttuvalla äidillä on joku juttu tai ainakin kuulolaite). Onnin äiskäpäiskä on huolissaan osaako Onni mennä yksin pissalle ja kakalle. Emma-Aliina on yliherkkä kaikelle.

        Että kyllä siellä joudutaan tekemään tosissaan hommia, että saadaan kaikkien 3000 lapsen maarut täyteen pari kertaa päivässä. Lippukunnat joutuvat vuokraamaan pakettiautoja yms yms eikä se suinaan ole ilmaista sekään.


    • Kohtatuleekonkurssi

      ja yhdistykset eivät maksa edes veroja....eli aikashyvällä katteella toimivat !

    • Edullisiaharrastuksia

      Kannattaa itse liittyä partioon ja mennä järjestämään kympin leirejä kun kerran tietoa näyttää olevan. Mikäli itse tietää miten mikäkin kannattaa tehdä niin älä sitä yksin sohvalla mietiskele, touhuamaan vaan.
      Onhan ne teltatkin pitänyt ostaa, huolto, maanomistajien vuokrat, kaikki keittiökalusteet etc. Ja missä on nykyään talkooväki joka ennen koostui lasten aktiivisista vanhemmista osallistuen varainkeruuseen, kuljetuksiin ja kaikkeen mihin apua lippukunnissa tarvittiin.
      Maailma on muuttunut paljon ja ihmiset sen myötä.

    • PersuIsämmaanAsialla

      Olen filosofian maisteri ja lapsemme eivät menneet partioon. Vaimoni on lastentarhanopettaja. Syynä menemättömyyteen olivat seksuaaliset asiat. Partio vetää puoleensa pervoja, jotka eivät ole tervettä seuraa juuri kenellekään paitsi toisilleen. Jos lapsi ei törmää partiossa pervoon se joutuu kuitenkin seuraan, joka ei ole hyvästä. Lapsi voi oppia partiossa mm. tupakoimaan, pieremään tai jopa runkkaamaan. Partio on laitos ja järjestö, joka tulisi kieltää Isänmaan vastaisena.

      • Mihinkähän_lippukuntaan

        olet tutustunut?
        Ei liene täkäläisiä?
        Ja kaikki varmaan osaa pierrä ennen ensimmäistäkään leiriä.
        Tupakoinnista ja runkkaamisesta sen verran, että ethän toki laita lastasi peruskouluun ??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      92
      1393
    2. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      83
      961
    3. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      844
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      296
      767
    5. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      82
      641
    6. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      48
      631
    7. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      621
    8. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      617
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      28
      574
    10. 40
      571
    Aihe