Kuihtuvan Hämeenlinnan kannattaisi nyt lähteä ottamaan oppia Hattulasta. Hattulaan on suunnitteilla bioenergia ja aurinko-voimaa käyttävä energialaitos. Nämä ovat niitä tulevaisuuden aloja, joihin kannattaa satsata mitään tuottamattomien humppa-humppa- hankkeiden sijasta. Hattulan päättäjillä on tukevasti jalat maassa, eikä pilven reunalla.
Oppia ottamaan Hattulasta
ecd33434
451041
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Moro vaan Ventola, ihan turhaa on Hattulan kehuminen. Ei me sinne peräkylään muutettaisi, vaikka mitä maksisit. Helppohan sitä on rehennellä, kun käytätte häikäilemättä Hämeenlinnan palveluja hyväksenne. Olette siivelläeläjiä!
Hattulalaiset ovat aina niin innokkaina neuvomaan hämeenlinnalaisia. Mitä jos hoitaisitte ihan omat asianne ettekä pistäisi hämeenlinnalaisia maksamaan tulevassa (pakko)kuntaliitoksessa kaikkia huuhaa-energialaitoksianne. Meidän humppa-hankkeemme tuottavat sittenkin pitkällä tähtäimellä rahaa kaupunkiin enemmän kuin teidän huuhaanne.
Mikä aloittajan mainitsema voimala on ja koska on valmis?
nm. terveisinHML puhuu asiaa. Jatketaan vaan samalla tavalla satsaamista rocklavoihin ja euroopan suurimpiin autotaloihin sekä suunnitellaan rautakauppakeskuksia. Eihän meidän budjettivajekaan oo kun vajaa 15 miljoonaa ja jos täältä nyt muuttaa homekoulujen ja himoverotuksen takia ihmiset niin menköön menojaan. Me ei välitetä vaikka parkkitalot seisoo tyhjillään, koska tulevat sukupolvet maksaa ne meidän puolesta. Ollaan ihanasti rempallaan eikä välitetä kateellisista hattulaisista.
Ennenkuin sitä aurinkovoimalaa alkaa miettimään enempää kannattaa vähän raottaa verhoja ja vilkaista pihalle...
Hatulaan tuleeki uudenajan aurinkovoimala.
Siellä se arska vaan paistaa hattulaan
...tulossa...joopa joo...suunnitteilla...joopa joo...kiinnostavaa... siis Hattulan SCC.
Kyllä aloittaja asialla. Hattulassa ei hötkyillä mitään autotaloja vaan yritetään elinkeinohankkeita realistisella pohjalla
Koska rakentaminen alkaa ja on valmista ?
Ei koskaan.
no ei varmaan ikinä - huuhaahanke
siis mitä oppia ottamaan ?
Entä riskianalyysi, kysyy hämeenlinnalainen persu.
Ei kannattaisi Hattulan kauheasti henkseleitä paukutella. Merveen on Hattula suunnitellut vuosien saatossa yhtä jos toista mutta eipä noista hankkeista mitään tullut. Nyt koetetaan taas pitää suurta mölyä hankkeesta joka on aivan ilmassa. Aivan niinkuin ne aiemmatkin höpötykset: raakapuuterminaali jonka tuli korvata Hml:n ja Toijalan terminaalit, rekkaparkkihanke ym. Ely-keskus on hyvin yksiselitteisesti todennut, ettei Merven aluetta palvelevan moottoritieliittymän rakentemiselle ole liikenteellisiä perusteita.
Hämeenlinnan pitäisi käydä katsomassa mallia jostakin suunnilleen vastaavankokoisesta keski-eurooppalaisesta menestyvästä kaupungista. Vaikka Klagenfurtista.
Mutta yllättyisitte siitä tekevyyden määrästä mihin siellä kaikki ihmiset on tottuneet - ei siellä kukaan ala voihkimaan, että "asiat ei ole kunnossa", jos alkaa tekemään jotakin rakentavaa tai ottamaan yhteyksiä ihmisiin.
Olette luoneet tänne tällaisen avolaitostyylisen ihmeellisen jäykän yhteisön, jossa hallintoalamaiset nähdään pelkästään potentiaalisina "potilaina" - ja sen kaikki paikalliset ovat omaksuneet täysin.
Tämä on seurausta siitä kun varuskunta ja mielisairaala ovat saaneet kaupunkioikeudet.
Et ole kunnossa. Mene sinne Kagefurtii
Olen täysin kunnossa. Kaikki esitetyt väitteet voidaan vaatia todistamaan oikeudessa.
Pidetään asiat asioina - asiat tappelee, ihmiset eivät tappele.
Vaadin todistamaan oikeudessa. Tappaamissiin.
Palsta "Yleistä Kanta-Hämeestä":
YTJ:n tietojen mukaan Parolan ainoa anniskeluravintola Ravintola Wanha-Apteekki on mennyt konkurssiin viime viikolla.
Meillä oli Janakkalassa aikanaan teknisen toimen johtaja jonka aikaan palstoille ilmaantui ajoittain tämän ketjun aloituksen kaltaisia itsekehua huokuvia nostatustekstejä tai vastaavasti mollauskirjoituksia niistä jotka ei kyseisen henkilön toimia myötäkarvaan silitelleet. Onneksi vihdoin nähtiin mikä kaveri on miehiään ja lähtöhän sille tuli. Johonkin Hämeenlinnan pohjoispuolella sijaitsevaan kylään taisi häipyä. Saman rakin räksytys taitaa nyt taas kantaa, tällä kertaa Hattulan suunnalta.
Onks tää sama heppu joka haluaisi rakentaa Hattulassa suolle omakotialueen?
Hyviä tontteja, vaan muutaman metrin järvenpinnan alapuolella...
Nyt siis kaikki Hämeenlinnan johtavat poliitikot ja virkamiehet opintomatkalle Hattulaan.
Hoittuu vihkiäisten kanssa samalla reissulla.
Nii varmaa.
Juu, juu, kaikki joukolla ottamaan oppia Hattulan hutupäistä. Hattulan bioenergialaitoksella tullaan käyttämään ennen näkemätöntä tekniikkaa: siellä kerätään energiaa itsekehua säteilevistä kuntapäälliköistä, ei haittaa vaikkei aurinko paista: itsekehu säteilee aurinkoakin kirkkaammin ja lämmittää ympäri vuoden. Kaikki joukolla nyt tutustumaan uuden teknologian energialaitokseen.
Miksihän siellä Hattulassa ei kunnanjohtajat näytä pysyvän vuotta tai paria kauempaa? Jotain pahasti vialla kunnassa? Vai että vielä ottamaan oppia Hattulasta, älkää unta nähkö!
Tuu ite kattoo kunnan viranomaisia. Et säkään jaksais niitten kanssa töitä tehdä.
Mistäs nyt löydetään tähän laskevan auringon pitäjään uusi kunnanisä kun ei täällä edellisetkään ole kauaa viihtyneet?
Ai mistä löydetään kunnanjohtaja? Ei luulisi olevan vaikeaa. Punkalaitumelta tuli Rämö, samasta lähteestä tämä Saloon lähtevä. Viidakkoradio kertoi, että kun siellä Innalle haettiin seuraajaa, oli jo hakuilmoituksessa ehto että on oltava valmis siirtymään Hattulaan kahden vuoden sisään. Kai Moilanen jo tilaa muuttoautoa.
Kunnanjohtajan tulisi olla joku kokenut kunnanjohtaja. Henkilö jolla on jo kokemusta kunnanjohtajuudesta muttei intoa hakea taas kohta muualle. Ja kykyä hoitaa haastavaa kuntayhteistyötä myös ympäristökuntien kanssa. Riidanhaluiset jääräpäät ei hommassa pärjää. Kunnanjohtajan virka on niin julkinen jottei siihen kenen vaan kannata tänä päivänä hakeutua. Ennen oli se aika jolloin kunnanjohtajien töppäilyt jäi kuiskeeksi Esson baariin. Viime aikoina on uutisoitu kielteisesti useammankin kunnanjohtajan yksityiselämän töppäyksistä. Tällasta julkisuutta ei Hattulaan kaivata.
Kari Ilkkala olisi sopiva. Yhteistyökykyinen eikä koskaan missään merkeissä riitele. Tulee toimeen kaikkien kanssa ja Perussuomalaisen kunnan johtajan voi hyväksyä kaikki. Suosittelemme täällä Hämeenlinnassa lämpimästi ja autamme muutossa.
Hattulasta vois ottaa oppia siinä, että persuista kaikki loikkii muihin puolueisiin, eikä taida seuraavassa valtuustossa istua enää yhtään persua.
Mikä Hattulassa kuohuttaa? Näin Goodmannilla Hattulan demarin mutta ei suostunut kertomaan. Ei ollut kysymys kunnanjohtajan lähdöstä. Tuntui häpeävän.
Meinasi aamusella joutua kaffet väärään kurkkuun kun joku Hattulan persu kirjoitti Hämeen Sanomien yleisönosastolla puolen sivun artikkelin, että Hattulan tulisi julistautua kaupungiksi. Kas kun ei kuningaskunnaksi! Mitä ne lisää juomaveteen siellä Hattulassa??? Suomessa vain Väyrysen Paavolta löytyy hattulalaisiin verrattavaa rajatonta itseluottamusta. Paavosta saisittekin muuten mainion johtotähden ja vetonaulan kuntaanne.
Hattulan kunnanjohtaja Lauri Inna esitti kunnanhallituksen kokouksessa palkankorotusta perusturvajohtajalle, jotta tämän palkka saataisiin lähemmäs muiden yksikönjohtajien (teknisen johtajan ja sivistystoimenjohtajan) palkkaa. Korotuksen perusteluina oli myös mm. lisääntyneet ja muuttuneet työtehtävät. Pentti Pietilä (kesk) otti kantaa ettei palkkaa tule nostaa. Lopulta kunnanhallitus äänesti palkannostoa vastaan.
Ihmetyttää miten eri yksikönjohtajien palkat voi olla täysin eri tasoilla? Kiinnostaisi kuulla mihin Pentti Pietilä perustaa näkemyksensä sille, että palkankorotusta ei tule tehdä. Mahtaisiko johtua ikiaikaisista ummehtuneista sukupuolinäkemyksistä? Perusturvajohtaja kun on väärää sukupuolta eikä näin ollen kuulu Putte Possu -kerhoon. Tässä taas klassinen esimerkki siitä millaista jälkeä syntyy kun kunnahallituksessa istuu tätä vanhan liiton äijäkööriä. Lauri Inna tuskin jää Hattulaa ikävöimään. Kunnanjohtajan pikainen lähtö johtuu varmasti osin perhesyistä mutta on ymmärrettävää, että hyvän harkintakyvyn ja järjen omaava Inna ei kokenut Hattulaan jäämistä enää vaihtoehtona. Todella hävettävää, että Hattulan kunta hyväksyy tällaisen menettelyn. Jos perusturvajohtajan palkkaa ei suostuta nostamaan, niin olisiko paikallaan tarkastaa alaspäin teknisen johtajan ja sivistystoimenjohtajan palkat?
Minne tätä bioenergialaitosta on suunniteltu? Min en ainakaan naapuriini enkä lähimaillekaan halua mitään hajuaittoja aiheuttavaa biolaitosta. Kylillä puhuivat, että siellä imeytettäisiin maahan jotain. Niistähän tulee jumalattomat hajuongelmat ympäristöön vaikka aina väittävät ettei haise mutta kyllä haisee ja kauas!
Hattula haisee muutenkin ilman bioenergialaitosta! Päätöksentekijät lievästi sanottuna yksinkertaisia. Ei ollenkaan ihme, että kunnanjohtajat häipyvät äkkiä paikkakunnalta.
Minne ja millä aikataululla tämä kakkalaitos on suunnitteilla? Vai puhkeaako kupla jopa SunnyCarCenteriä nopeammin?
Ainakin kunnanjohtaja kannattaisi tuolla kiertovauhdilla ottaa nollatuntisopparilla jostain keikkavirmasta.
Hattula se jaksaa hauskuuttaa; tänään Hämeen Sanomissa kunnanhallituksen puheenjohtaja ja kunnanjohtajan valintaa valmistelen työryhmän puheenjohtaja Kari Ventola mainitsee, että kunnanjohtajan haku voidaan aloittaa alusta. Se vasta farssi olisikin mutta ei sinällään yllättävä veto Ventolalta. Tällaisella johtamisella Hattula on valovuoden päässä kunnollisesta kuntajohtamisesta. Haettavalla uudella kunnanjohtajalla olisi suotavaa olla kunnanjohtajakokemusta. Naurettavaa ottaa haun loppusuoralla puskista mukaan panssariprikaatin komentaja kun haastattelussa on jo ollut kaksi kokenutta kuntajohtajaa. Jos kunnanjohtajan hakuprosessista annetaan tehdä tällainen farssi, miten voidaan ihmetellä ettei kunnan johdossa viihdy osaavat johtajat kauaa? Ei valintaprosesseja näin vedetä.
Ihme sooloilua ja outoa toimintaa!Haloo Hattula!
Siis mitä helvattua?!? Ymmärsinkö, että ottivat tämän panssariprikaatin äijän vielä mukaan hakuajan jo päätyttyä? Eihän missään toimita noin. Ja missä on tämän panssariprikaatin äijän itsekritiikki? Sitä ei taida ollakkaan. Kuka nyt kehtaa ilmoittaa halukkuutensa tehtävään jonka haluaika on jo päättynyt ja haastattelut suoritettu? Nyt eletään 2000-lukua mutta tämähän on osoitus siitä, että Hattulassa lipitetään vielä tänäkin päivänä suupielet ruskeana samassa kunnassa toimivan panssariprikaatin johtoa. Kyllä hävettää. Tällaisella sooloilulla uhkaa mennä maine muiltakin kuin vain kunnahallituksen pj:lta ja valintaa valmistelevalta työryhmältä.
Ei tullut Hattulaan bioenergioita eikä aurinkovoimalaloita maanomistajien vastustuksen takia.