Pyykikoneen moottori pyörii mut rumpu ei

Mikä vika pyykkärissä jos koneen moottori pyörii, eli ei hiili ongelmaa, mutta rumpu ei lähde mukaan pyörimään??. Hihnakin tuntui olevan hyvin paikallaan eikä luistanut kun sivupaneeli aukasin ja testasin ja pyörittelin. Eli siis itse rumpu ei pyöri mukana vaikka hihnasta pyörittelin.
8132
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Moottori on irti,tarkista kiinnitys.

Äänestä

Elis siis se iso hihnapyörä joka siin rummun kylessä (niiku tossa kuvassa) ja moottori pyörii mutta itte rumpu ei pyöri mukana. Elis kun esim hihnasta pyöritän niin iso hihnapyörä ja moottori pyörii mut rumpu ei

Äänestä

Moottorihiilet loppu.

Äänestä

rummun akseli irronnut rummusta. hihna pyörästä kiinni ja pyöräytä jos rumpu pyöri niin osta uusi kone.

Äänestä
  • Nii, siis kun pyöritän siitä isosta hihnapyörästä joka siis on siin rummun kylessä, niin rumpu ei pyöri mukana, moottori pyörii ja toimii ja se iso hihnapyörä pyörii ja hihna ei luista, mutta itse rumpu ei lähde mukaan pyörimään, eli eihän se nyt millään hiilien vika ole? :D.

    Äänestä

  • Siinä on hihnapyörän kiila pettänyt akselilta tai akseli irronnut rummusta. Ota iso hihnapyörä irti niin sitten näet. Kiilan nyt vielä vaihtaa mutta jos akseli on rummusta irti niin korjaus on todella työläs voi olla jopa kannattamaton.

    Äänestä

Enpä ole kiiloja koneissa nähnyt. Hihnapyörässä boori jotka menevät akseliin vastaaviin. Edellin ohje oli väärin olisi pitänyt lukea se ene julkaisua. Tee siis näin. HIna pois, Rumpu auki. Toinen käsi rummusta kiinni ja toinen hinapyörälle, nyt kun käännät hihna pyörästä tunnet kääntyykö rumpu samassa tahdissa jollei vika akselin kiinnityksessä. Yhden hihna pyörän olen vaihtanut josta oli hihnapyörän keskiosa repeytynyt irti siten ettei se näkynyt ennekun irrotin hihna pyörän kokonaan. Tosin se on 90 luvun päältä taytettävä upo. Ainut tapa korjata on vaihtaa sisä rumpu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Romiksellekko kirjoitti:

Mikä vika pyykkärissä jos koneen moottori pyörii, eli ei hiili ongelmaa, mutta rumpu ei lähde mukaan pyörimään??. Hihnakin tuntui olevan hyvin paikallaan eikä luistanut kun sivupaneeli aukasin ja testasin ja pyörittelin. Eli siis itse rumpu ei pyöri mukana vaikka hihnasta pyörittelin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu