Tietojen kelpoisuuden tarkistus -ongelma

Kelpo-lisääjä

Ongelman kuvaus esimerkin valossa:
Minulla on nimilista soluissa A50-100, josta olen tehnyt alaspudotusvalikon
Tietojen kelpoisuuden tarkistuksella soluun A1, josta olen sen kopioinut useaan sataan soluun riveille 1-40.

Nyt olisi tarve lisätä muutama nimi listaan, eli soluihin A101-102. Tuo onnistuu vielä helposti, vain lisäämällä nimet listaan.

Mutta: Miten saan lisättyä kaikkiin Tietojen kelpoisuuden tarkistussoluihin (useita satoja) nuo nimet kätevästi yhdellä kertaa, ettei tarvitsisi yksitellen lisätä?

Tarkennuksena vielä, että hiirellä maalaamalla ja kopioimalla ei onnistu enää kätevästi, koska tuolla Tietojen kelpoisuuden tarkistusalueella on muutakin matskua välissä olevissa soluissa.

8

418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tavalliseen moduuliin...

      Sub testi()
      Dim Solu As Range
      On Error Resume Next
      For Each Solu In Cells.SpecialCells(xlCellTypeAllValidation)
      If Solu.Validation.Formula1 = "=$A$50:$A$100" Then
      With Solu.Validation
      .Delete
      .Add Type:=xlValidateList, AlertStyle:=xlValidAlertStop, Operator:= _
      xlBetween, Formula1:="=$A$50:$A$102"
      .IgnoreBlank = True
      .InCellDropdown = True
      .InputTitle = ""
      .ErrorTitle = ""
      .InputMessage = ""
      .ErrorMessage = ""
      .ShowInput = True
      .ShowError = True
      End With
      End If
      Next
      On Error GoTo 0
      End Sub

      Keep EXCELing
      @Kunde

    • nimenantaja

      Anna tuolle uudelle alueelle (A50:A102) nimi, vaikka "nimilista". Valitse solu josta kopioit kelpoisuustarkistuksen muihin soluihin ja avaa Kelpoisuustarkistus. Kirjoita Lähde-ruutuun =nimilista ja ruksaa sitten kohta "Tee nämä muutokset kaikkiin soluihin, joissa on samat asetukset" ja OK. Uusi nimilista löytyy nyt kaikista soluista joissa on kelpoisuustarkistus.

    • nimenantaja

      Jäi vielä tuossa mainitsematta, että jos tulee taas tarvetta lisätä uusia nimiä listaan, niin menet vain Kaavat-välilehdelle ja valitse sieltä "Nimien hallinta" ja valitse "nimilista" ja muuta sieltä alhaalta "Viittaa"-kohtaan uusi solualue.

    • Kelpo-lisääjä

      Kiitos "Kunde" ja "nimenantaja", sain ongelmaani ratkaisun "Tee nämä muutokset kaikkiin soluihin, joissa on samat asetukset" -muutoksen kautta.

      Kunde, rupesi kiinnostamaan -siksi kysynkin, tuoko VB -koodi tähän ongelmaani erilaista ratkaisua, mikä ei selviä kuin vasta kokeilemalla koodiasi? Voisi olettaa, kun näit ilmeisesti kuitenkin vaivaa vääntää tuollaisen koodin. :)

    • No ei tossa kauan aikaa mennyt
      Mutta ei nyt mitään merkittävää etua, koska toi nimenantajan vinkki toimii hyvin, koska sulla oli se solu, josta kopioit sen muihin. Jäi huomioimatta mulla ;-)
      Muuten koodini olisi ihan ehdoton.
      tossa testataan muutettava kelpoisuusehto
      If Solu.Validation.Formula1 = "=$A$50:$A$100"
      ja tossa muutetaan uusi ehto
      .Add Type:=xlValidateList, AlertStyle:=xlValidAlertStop, Operator:= _
      xlBetween, Formula1:="=$A$50:$A$102"
      ja lopuissa sitten voi tehdä ilmoituksiin muutoksia

      Vielä helpommalla pääset kun teet jatkossa listasi dynaamiseksi siirtymä(offset) funktiolla ja silloin ei tarvitse muuta, kuin lisäillä tai poistaa nimiä luettelosta ja toimii automaattisesti...

      Keep EXCELing
      @Kunde

    • Kelpo-lisääjä

      Jep, hyvät vaihtoehdot on aina tervetulleita. Tarve nimien lisäämiselle tai poistamiselle on niin minimaalista ja harvinaista, että taidan pysyä tässä "nimenantajan" ohjeessa, kun sen nyt osaan tehdä. ;D

    • nimenantaja

      Vaikka sinulla ei olekaan tarvetta enää lisätä uusia nimiä, kaiketi, niin tuo Kunden mainitsema dynaaminen lista on hyvä konsti automaattisesti muuttaa nimilista-aluetta SIIRTYMÄ-funktiolla. Tässä esimerkki. Kirjoita siihen "alkuperäisen" solun "Kelpoisuustarkistus"-lomakkeeseen Lähde-kohtaan kaava:
      =SIIRTYMÄ(Taul1!$A$50;0;0;LASKE.A(Taul1!$A$50:$A$200);1)
      ja ruksaa se kohta "Tee nämä muutokset..."
      Nyt nimilista "toimii" alueella A50:A200 automaattisesti. Voit lisätä/poistaa nimiä listasta ja kaikki löytyy aina jokaisesta "Kelpoisuustarkistus"-solusta.
      Tämän saman kaavan voi myös kirjoittaa Nimien hallinnassa "nimilistalle" Viittaa-kohtaan, jos käyttää tuota ensin mainitsemaani nimen antamista solualueelle.

    • Kelpo-lisääjä

      Totta, tarve voi tulla milloin vaaan. Laitan tämän talteen myöhempiä kokeiluja varten.
      Kiitos molemmille vinkistä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7708
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3712
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1866
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1130
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      993
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      953
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      827
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      762
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      739
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      268
      703
    Aihe