Eli mä liukastuin sunnuntaina ja löin ranteeni. Se oli ihan turvonnut ja siitä sattu kun siihen koskee. Kävimme sairaalassa saman tien ja he ottivat röntgenin ja sanoivat että ranne ei ole murtunut mutta jos se vielä on turvonnut keskiviikkona kannataa mennä lääkärille.
Huomenna on keskiviikko ja ranne on vielä turvonnut ja siitä sattuu tosi paljon. Menen huomenna varmaan lääkärille uudestaan mutta tietääkö joku mikä siinä voisi olla?
ranne turvonnut jo 4 päivää mutta ei murtunut
10
337
Vastaukset
Son kuule rikki ny
- 35U0
Syövän alkuoireet.
- 17.v.poika
Varmaankin joku lihasrevähtymä tai jotain? En ole lääkäri. En osaa tätä diagnosoida :D Mut kyl lääkäri osaa
Ehkä vähän väärä palsta tällaiseen, terveyspalsta parempi?
Voi olla pelkästään voimakkaan tärähdyksen aiheuttamaa turvotusta tai siellä ei ole huomattu jotain pientä luun hiusmurtumaa. Tuo murtuma jää helposti huomaamatta jos tutkitaan pikaisesti tai kuvan katsoo kokematon lääkäri joka ei välttämättä osaa heti epäillä hiusmurtumaa. Siitä voi hoitamattomana jäädä pieni pysyvä vaurio tai ainakin kipuilu jatkuu normaalia kauemmin. Kipuilu jatkuu yleensä siihen saakka kunnes paraneminen alkaa eli kivun helpottaminen on ensi merkki paranemisesta. Kannattaa siis käydä ehdottomasti näyttämässä uudelleen sitä lääkärille
Taitaa olla aika hankkia proteesi.
Vaikuttaa pahalta kasvaimelta. Leikkaa se irti, mieluiten saksilla.
- Amppu2510
Vähennä sitä runkkaamista. Siitä se ranteen turvotus johtuu.
- Dkdksslslqp
Voi oll hiusmurtuma.. mul tuli polveen sellane oli iha turvoksissa yli viikon ja todella kipeee...
- Amppu2510
Auttaako jos vaihdan runkkauskättä toiseen välillä että toinen käsi saa levätä? Vai tulisiko joku ystävällinen poitsu tumputtamaan minua?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?944182- 272285
- 2002136
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1011952PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w3941744- 1431337
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1001249Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.321045Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72956Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?78815