"Kersti Kaljulaid pole rahva president"

Tallinna24

11

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eimitäänuutta

      Perusmaaorja nousukas. Brexitin ja Trumpin takia voi lopua elättien kukkoilu.

    • stopracism

      Ketä tuonkin rasistin (Sami Lotila) jutut kiinnostavat? Elämäntehtävänä Viron ja virolaisten mollaaminen, kun kokee itse olevansa parempaa rotua. Sulkea pitäisi tuollainen äärirasistinen sivusto kuin Todellinen Tallinna.

      • Eiasiaaa

        Lotila on täysurpo mies joka ei mistään mitään tajua. Virossakin kuvittelee olevansa joku jolla on varaa arvostella toisesta kulttuurista itseään ärsyttäviä asioita. Kova puuttumaan asioihin jotka eivät hänelle kuulu pennin vertaa.


    • faktantarkistaja

      Virolaisten katsotaan kuuluvan valkoiseen (arjalaiseen?) rotuun, eivätkä he sinänsä ole huonompia ihmisiä kuin suomalaiset. Kansakunnissa on kuitenkin kokonaisuutena paljonkin eroja ja voidaankin jossain määrin tehdä vertailua eri kansojen välillä. Suomalaiset ovat globaalisti tunnettuna ja tutkitusti yksi maailman parhaista kansoista kaikilla mittareilla mitattuna, mutta virolaiset asettunevat jonnekin parhaiten menestyneiden Afrikan maiden tasolle.

      Rasismilla ei ole mitään tekemistä sen kanssa että kansojen suuret erot johtuvat kulttuurista, geeneistä, tavoista, sekä historiasta. Ihmisarvo on kuitenkin jakamaton. Kaikki ihmiset ovat ihmisinä yhtä arvokkaita, niin virolainen ja albanialainen, kuin yhtä hyvin myös vaikkapa suomalainen ja kanadalainen.

    • stop.racism

      Edellinen teksti oli selvästikin rasisti Lotilan kirjoittama. Ymmärrän kyllä, että sinulle maailma on vain perussuomalainen Suomi ja suomalaisuus, mutta voit oikeasti yllättyä kun avaat rasistiset silmäsi.

      • Faktantarkistaja

        En ole mainitsemasi henkilö ja mielestäni yritin etsiä nimenomaan hyviä puolia eri kansakunnista, myös Virosta. Olen kyllä vieraillut useissa maissa eri mantereilla ja ystäväpiiriini kuuluu paljon ulkomaalaisia.

        Pointtini oli se, että ihmisarvo on itseisarvo, mikä tarkoittaa että virolainen ihminen on yhtä arvokas kuin vaikkapa sveitsiläinen ihmisenä.


      • Toisinpäinon

        Lotila on vasemmistolainen liberaali ja kallellaan itään.


      • stopracism

        Tarkoittaako se mielestäsi, ettei hän voi olla rasisti?

        "Rasismi on kaikkea rotuun, ihonväriin, sukupuoleen, syntyperään tahi kansalliseen tai etniseen alkuperään perustuvaa erottelua, poissulkemista tai etuoikeutta, jonka tarkoituksena tai seurauksena on ihmisoikeuksien ja perusvapauksien tasapuolisen tunnustamisen, nauttimisen tai harjoittamisen mitätöiminen tai rajoittaminen poliittisella, taloudellisella, sosiaalisella, sivistyksellisellä tai jollakin muulla julkisen elämän alalla."

        Lotilan kirjoitukset ovat äärimmäistä herjaamista ja solvaamista, perustuen "kansalliseen tai etniseen erotteluun". Yhtä törkeää tekstiä löytyy vain MV-lehden kommenteista. Lotila esiintyy muka rasismin vastustajana, mutta sortuu kuitenkin jatkuvasti tämän alhaisen ajatusmaailman levittämiseen ja sanansaattamiseen. En tosin usko, että hänen älykkyysosamäärällään voi tajuta kaikkien ihmisten olevan tasavertaisia.

        Ehdotukseni vuosien 2016 ja -17 rasistiksi onkin Sami Lotila. Edes Jussi Halla-aho ei sorru yhtä alhaiseen verbaliikkaan kuin Lotila, vaikka kirjallisesti lahjakkaampi onkin.


    • stopracism

      Se on täysin oikein, että Lotila kritisoi rasismia Virossa. Mutta harjoittamalla itse samaa paskaa, hän tekee itsestään vain leukojaan louskuttavan pellen.

    • Vakuumiorava

      Lotilan ura Suomessa meni niin reisille kun voi, nyt räksyttää Virossa. Niin rajottunut maailmankuva jätkällä että vaikea on uskoa tyypin oikeasti nähneen elärssään mitään. Vetää selvästi jotain roolia.

    • stopracism

      Totta. Hoksasi, että Suomessa ei voi olla enää rasisti, joten vei aatteensa Suomenlahden taakse. Naurettava nationalisti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6052
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      334
      5309
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      21
      2686
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1875
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      105
      1697
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1571
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1533
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1454
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1413
    Aihe