"Kersti Kaljulaid pole rahva president"

Todellinen Tallinna -blogi kirjutab Eesti värskest presidentist, ja kahjuks mitte nii väga positiivselt: http://todellinentallinna.blogspot.fi/2017/01/viron-uusi-presidentti-kersti-kaljulaid.html
11433
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Perusmaaorja nousukas. Brexitin ja Trumpin takia voi lopua elättien kukkoilu.

Äänestä

Ketä tuonkin rasistin (Sami Lotila) jutut kiinnostavat? Elämäntehtävänä Viron ja virolaisten mollaaminen, kun kokee itse olevansa parempaa rotua. Sulkea pitäisi tuollainen äärirasistinen sivusto kuin Todellinen Tallinna.

Äänestä
  • Lotila on täysurpo mies joka ei mistään mitään tajua. Virossakin kuvittelee olevansa joku jolla on varaa arvostella toisesta kulttuurista itseään ärsyttäviä asioita. Kova puuttumaan asioihin jotka eivät hänelle kuulu pennin vertaa.

    Äänestä

Virolaisten katsotaan kuuluvan valkoiseen (arjalaiseen?) rotuun, eivätkä he sinänsä ole huonompia ihmisiä kuin suomalaiset. Kansakunnissa on kuitenkin kokonaisuutena paljonkin eroja ja voidaankin jossain määrin tehdä vertailua eri kansojen välillä. Suomalaiset ovat globaalisti tunnettuna ja tutkitusti yksi maailman parhaista kansoista kaikilla mittareilla mitattuna, mutta virolaiset asettunevat jonnekin parhaiten menestyneiden Afrikan maiden tasolle.

Rasismilla ei ole mitään tekemistä sen kanssa että kansojen suuret erot johtuvat kulttuurista, geeneistä, tavoista, sekä historiasta. Ihmisarvo on kuitenkin jakamaton. Kaikki ihmiset ovat ihmisinä yhtä arvokkaita, niin virolainen ja albanialainen, kuin yhtä hyvin myös vaikkapa suomalainen ja kanadalainen.

Äänestä

Edellinen teksti oli selvästikin rasisti Lotilan kirjoittama. Ymmärrän kyllä, että sinulle maailma on vain perussuomalainen Suomi ja suomalaisuus, mutta voit oikeasti yllättyä kun avaat rasistiset silmäsi.

Äänestä
  • En ole mainitsemasi henkilö ja mielestäni yritin etsiä nimenomaan hyviä puolia eri kansakunnista, myös Virosta. Olen kyllä vieraillut useissa maissa eri mantereilla ja ystäväpiiriini kuuluu paljon ulkomaalaisia.

    Pointtini oli se, että ihmisarvo on itseisarvo, mikä tarkoittaa että virolainen ihminen on yhtä arvokas kuin vaikkapa sveitsiläinen ihmisenä.

    Äänestä

  • Lotila on vasemmistolainen liberaali ja kallellaan itään.

    Äänestä

  • Tarkoittaako se mielestäsi, ettei hän voi olla rasisti?

    "Rasismi on kaikkea rotuun, ihonväriin, sukupuoleen, syntyperään tahi kansalliseen tai etniseen alkuperään perustuvaa erottelua, poissulkemista tai etuoikeutta, jonka tarkoituksena tai seurauksena on ihmisoikeuksien ja perusvapauksien tasapuolisen tunnustamisen, nauttimisen tai harjoittamisen mitätöiminen tai rajoittaminen poliittisella, taloudellisella, sosiaalisella, sivistyksellisellä tai jollakin muulla julkisen elämän alalla."

    Lotilan kirjoitukset ovat äärimmäistä herjaamista ja solvaamista, perustuen "kansalliseen tai etniseen erotteluun". Yhtä törkeää tekstiä löytyy vain MV-lehden kommenteista. Lotila esiintyy muka rasismin vastustajana, mutta sortuu kuitenkin jatkuvasti tämän alhaisen ajatusmaailman levittämiseen ja sanansaattamiseen. En tosin usko, että hänen älykkyysosamäärällään voi tajuta kaikkien ihmisten olevan tasavertaisia.

    Ehdotukseni vuosien 2016 ja -17 rasistiksi onkin Sami Lotila. Edes Jussi Halla-aho ei sorru yhtä alhaiseen verbaliikkaan kuin Lotila, vaikka kirjallisesti lahjakkaampi onkin.

    Äänestä

Se on täysin oikein, että Lotila kritisoi rasismia Virossa. Mutta harjoittamalla itse samaa paskaa, hän tekee itsestään vain leukojaan louskuttavan pellen.

Äänestä

Lotilan ura Suomessa meni niin reisille kun voi, nyt räksyttää Virossa. Niin rajottunut maailmankuva jätkällä että vaikea on uskoa tyypin oikeasti nähneen elärssään mitään. Vetää selvästi jotain roolia.

Äänestä

Totta. Hoksasi, että Suomessa ei voi olla enää rasisti, joten vei aatteensa Suomenlahden taakse. Naurettava nationalisti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tallinna24 kirjoitti:

Todellinen Tallinna -blogi kirjutab Eesti värskest presidentist, ja kahjuks mitte nii väga positiivselt: http://todellinentallinna.blogspot.fi/2017/01/viron-uusi-presidentti-kersti-kaljulaid.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu