Sen takia, koska en jäänyt tunnin jälkeen kuuntelemaan aiheettomaa vikinää parin muun tytön seuraksi. En muuten vitus oo menossa istuu sen takia puolta tuntia. Vihaan meiän luokanvalvojaa, ja koko paskaa koulua.
Sain taas jälki-istuntoa
Piiskatin
58600
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 58
Vanhimmat
Istuminen on myrkyllistä, seiso mieluummin se puoli tuntia.
En mee ollenkaan.
Sinun kannattaisi vaan hyväksyä se, että joskus joku muu päättää sen, mikä on aiheetonta ja aiheellista. Pääsisit itsekin paljon helpommalla.
En vitussa. Meen mieluummin sen vaikeen kautta.
Kysyn aidosta kiinnostuksesta ja vittuilematta: miksi?
Koska en tehnyt omasta mielestäni mitään väärää, ja en halua alistua opettajien tahtoon.
Tuo toisen tahtoon alistuminenhan se on monille nykyihmisille niin vaikeaa, varsinkin nuorille. Johtuneeko se sitten vuosien saatossa lisääntyneestä yksilöllisyyden korostamisesta ja/tai lisääntyneestä yleisestä auktoriteettivastaisuudesta vai mistä.
Jos jokainen meistä saisi oman mielensä mukaan itse päättää, mikä milloinkin on oikein ja väärin ja miten milloinkin saa toimia ja miten ei, niin yhteiskuntamme ei silloin olisi kovin kaukana kaoottisesta anarkiasta.
Juu, tuollainen koulukapinointi on tietysti aika pientä niskoittelua ja osaltaan kuuluu teinielämään. On kuitenkin hyvä muistaa se, että jos sinä et kunnioita yhtään niitä opettajia, niin ei ole ihme, jos heille on vaikeaa kunnioittaa sinua. Kaikki ne "auktoriteetitkin" ovat vain yksittäisiä ihmisiä omine ongelmineen ja joskus hekään eivät vaan oikein jaksa...
Minä ehdin juuri ja juuri käydä vähän koulua vielä siihen aikaan, kun vaihtoehdot olivat suunnilleen: tottele tai itke ja tottele. Se on monesti tuntunut jälkikäteen ajateltuna ihan toimivalta systeemiltä, mutta meidän kouluun ei sattunutkaan yhtään auktoriteettiasemaansa väärinkäyttävää opettajaa.
Ku en tehny mitään väärää... -_-
Kyllä sä jotakin väärää teit jos kerran opettaja siitä valittaa..
Kasva
Entä jos opettaja onkin vittumainen akka, joka ei edes kuuntele muiden mielipiteitä? Eikä se ole väärin poistua luokasta, jos alkaa vituttaa sen huutaminen tyhjästä.
Luokasta ei poistuta jos luokasta ei poistuta.. silloin EI poistuta
Poistun, koska opettaja on paska. Se on. Älä väitä vastaan.
Se vähän riippuu niistä mielipiteistä ja mihin ne liittyy...
Koulumaailmassa olemassa monia asioita, joihin sinun ikäisillä koululaisilla ei ole sananvaltaa, joten mielipiteiden kysyminen näissä asioissa on täysin turhaa. Olet kyllä ihmisenä saman arvoinen, kuin me muutkin, mutta et silti ole vielä tasavertainen kaikkien kanssa; sinä olet lapsi - joo, nuori, mutta juridisesti silti lapsi.
Kaikkeen löytyy aina "syy", kun tarpeeksi penkoo. Sinun mielestäsi syy luokasta poistumiseen on vittumainen opettaja, mutta todellinen syy on se, että SINÄ et pystynyt handlaamaan sitä tilannetta sen vittumaisen opettajan kanssa ja katsoit oikeudeksesi rikkoa sääntöjä sen takia. Opettajasi saattaa hyvinkin olla se vittumainen, mutta sössijä olit sinä.
Jos oikeasti haluat antaa takaisin niille vittumaisille opettajille, niin tee se tekemällä ne asiat helpoimman kautta ja niin kuin sanotaan. Katsos kun vittumaisia ihmisiä ottaa eniten päähän se, kun ei voikaan olla vittumainen.
Tuota rataa jatkamalla aiheutat harmia vain itsellesi ja kenties muille luokkalaisille. Opettaja saa kyllä saman palkan ja samat lomat, olitpa sinä kuinka vastarannan kiiski tahansa.
Komppaan tässä tapauksessa jukkista: kasva. Edes vähäsen.
Säännöt ovat sääntöjä. Rikot niitä -> saat rangaistuksen.
Tajuat sitten yhteiskuntaopin tunneilla
Se ite alko haukkuu, sit mua alko vituttaa, ja lähin.
Ettet vain olisi tehnyt jotain "haukkumisen" aikaansaamiseksi.. vaikka jättänyt läksyt tekemättä, räplännyt puhelinta, pitänyt nappeja korvissa.. :)
Haukkua miten? Antamalla suoraa palautetta?
No jaa...
Joo suoraa palautetta. Ihan vitun ärsyttävästi. :)
Ole kunnolla niin ei tarvi saarnata, helpompaa opettajallekin..
Oon ihan tarpeeks kunnolla, jos ei vituttais. Opettajien vika, ku pitää olla nii kusipäisiä kaikki.
Ainahan kaikki on jonkun muun vika...
FYI: Huono käytös on aina oma vika, ei sitä voi vierittää kenenkään muun syyksi. Korkeintaan sairaus voi joskus tehdä syyntakeettomaksi, mutta sellaisten ihmisten ei sitten kuulukaan kulkea vapaana muiden keskuudessa.
Toistan itseäni: Vittumaiset opettajat eivät ole hyväksyttävä syy huonoon käytökseen. Ne ovat vaan tekosyy.
Käyttäydyn hyvin, jos mullekkin ollaan mukavia.
Aina ei vaan voi olla mukava, varsinkaan jos on auktoriteettiasemassa oleva aikuinen, joka hoitaa hommansa. "Mukavuus" ja "vittumaisuus" ovat suhteellisia käsitteitä. Se, että joku opettaja on sinun mielestäsi vittumainen ei vielä tarkoita sitä, että hän olisi toiminut millään tavalla väärin. Hän on saattanut vaan hoitaa hommansa ihan niin kuin kuuluukin.
Homma menee metsään, jos vanhemmat ja opettajat yrittävät olla lasten kavereita ja aina ja kaikkien mielestä mukavia.
Oldie tätä väittelyä et voita. Kannattaa antaa periksi.
Kaikki opettajat eivät osaa hoitaa hommaansa kunnolla. En pidä siitä, että mut haukutaan koulussa luuseriksi melkein tyhjästä. Kyllä ymmärrän sen, ettei opettajat/aikuiset voi olla aina mieliksi, mutta kyllä meitäkin vois kunnioittaa hieman.
Jaa SINUA pitäisi kunnioittaa? Etkös juuri haukkunut opettajiasi kusipäiksi ;)
Tekopyhyys on härö asia
Luuseriksi haukkuminen on asiatonta - jopa silloin, vaikka se olisi tottakin.
Opettajille, poliiseille, vartijoille yms. kuitenkin toitotetaan jatkuvasti, että ei pitäisi provosoitua. Tästä syystä ei sinunkaan pitäisi. Älä yritä voittaa heitä liittymällä heihin vaan olemalla parempi, kuin he.
Jotkut opettajat on kusipäitä, joten en nää mitään väärää haukkua heitä hieman netissä.
"jopa silloin, vaikka se olisi tottakin."
Loukkaannuin tästä.
Pyydän anteeksi. Unohdin lisätä, että en tarkoittanut sinua. Olen joistain asioista täysin eri mieltä kanssasi, mutta et ole mielestäni mikään luuseri.
Jaa a.
Jälki-istunto on aika huono systeemi. Turha istuminen kun vain tuhlaa oppilaan aikaa. Parempi tapa olisi laittaa opiskelija tekemään läksyjä tai muita aiheeseen liittyviä tehtäviä. Tai vaikka pistää katsomaan koulun opetukseen liittyvä opetusvideo.
Aha.
Koulu on paskaa! Opetus on turhaa! Maahanmuuttajat vittuun!!!!
Oot ihan oikeassa.
Sinnehän ne pyrkii, valitettaan monikin. Tulkitsevat oleskeluluvan poleskeluluvaksi.......
Istu jonku komeen poijan sylissä. Molemmilla kuluu aika nopeemmin.
Ei saa koskee toisiin jälki-istunnossa. En muutenkaan oo menos sinne.
Toisiin se koskee kun ei saa koskee toisiin. Mutta eihän se muuten tuntuiskaan pitkältä rangaistukselta ;/
Rangaistukselta? En oo kyl tehny mitään.
Onko jälki-istunnan aikana kiellettyä tinderöinti, pendelöinti, onanointi, netskeippaus, feisbuuaus, khättäily, periskooppaus, vloggaus, whats-habitus, irstamangailu ja vapaamuuraaminen
Mitäs lottoot?
Puol tuntia? Missä leikkikoulussa sää käyt? Meillä ainakin on aina tunti tai kaks
No tuosta puol tuntiiki on liikaa.
Oot selvästikin tulevaa rappiopultsariainesta ##=D##
Jaa.
Oletko runotyttö vai runnotyttö?
Että kumpi on likempänä sisintäsi, runoilu vai runnominen?
Öö... varmaan se jälkimmäinen.
Hieno trolli.
Oho Piiskatin ragee!
Lopeta trollaamisen kiitos, et ole hauska...
Voi, voi. Ei ole tarkoituskaan olla hauska... -_-
Mutta rage vähän enemmän
Miten niin?
Miten niin har du i reven
Lumihanki kutsuu perhettä talvisin ja murkkupesä per..että kesäisin
Voitko suomentaa?