Vanhat talvirenkaat

Jossakin keskustelupalstalla automies mainitsi, ettei yli 3 vuotta vanhoja renkaita pitäisi käyttää. Autossani on vuonna 2002 valmistetut Hakkapeliitat, en muista tyyppiä. Niissä on vielä pintaa jäljellä sallitun verran. Pitäiskö vain sen takia, että ne ovat vanhat, vaihtaa uusiin?

3

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Enajaisinoinvanhoilla

      Yli 10 vuotta vanhoja renkaita ei pitäisi käyttää, ominaisuuksia ei ole, kun kumi kovettunut ja haurastunut. Nykyään suositellaan 6 vuoden käyttö ikää ominaisuuksien puolesta. Itse vaihdatin eilen uudet nastarenkaat alle, vanhoissa oli n.6mm pintaa jäljellä, nastoja hyvin jäljellä. Pito ominaisuudet oli jo huonot, kumi kovettunut ja äänekkäät kovuudesta johtuen.

    • rsrhrhsr

      Itsellä on kakkosautossa 2004 valmistetut nastarenkaat joissa kuitenkin yli 6mm uraa ja lähes kaikki nastat tallella. Parina viime talvena ei ole enää juuri löytynyt pitoa kovettumisen takia joten tuo 10v valmistusvuodesta laskien on kyllä maksimi mitä kannattaa käyttää. Jopa 80 teillä joudun ajamaan 60 mutkissa, muuten alkaa perä luistamaan, niin surkea pito kovettuneissa renkaissa.

    • enkyseleneuvoja

      Mulla on nyt alla vuonna 2008 valmistetut Nokialaiset. Edestä puuttuu pari nastaa, takana on paremmat. Kyllä niillä olen pärjännyt. Ajan niillä koko talven ja keväällä nastat pois ja matka jatkuu. Ensi talveksi uudet nastarenkaat alle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      128
      5983
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4336
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      58
      2751
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2588
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1855
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1524
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      34
      1382
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      24
      1341
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      27
      1177
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1121
    Aihe