Vanhat talvirenkaat

Jossakin keskustelupalstalla automies mainitsi, ettei yli 3 vuotta vanhoja renkaita pitäisi käyttää. Autossani on vuonna 2002 valmistetut Hakkapeliitat, en muista tyyppiä. Niissä on vielä pintaa jäljellä sallitun verran. Pitäiskö vain sen takia, että ne ovat vanhat, vaihtaa uusiin?

3

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Enajaisinoinvanhoilla

      Yli 10 vuotta vanhoja renkaita ei pitäisi käyttää, ominaisuuksia ei ole, kun kumi kovettunut ja haurastunut. Nykyään suositellaan 6 vuoden käyttö ikää ominaisuuksien puolesta. Itse vaihdatin eilen uudet nastarenkaat alle, vanhoissa oli n.6mm pintaa jäljellä, nastoja hyvin jäljellä. Pito ominaisuudet oli jo huonot, kumi kovettunut ja äänekkäät kovuudesta johtuen.

    • rsrhrhsr

      Itsellä on kakkosautossa 2004 valmistetut nastarenkaat joissa kuitenkin yli 6mm uraa ja lähes kaikki nastat tallella. Parina viime talvena ei ole enää juuri löytynyt pitoa kovettumisen takia joten tuo 10v valmistusvuodesta laskien on kyllä maksimi mitä kannattaa käyttää. Jopa 80 teillä joudun ajamaan 60 mutkissa, muuten alkaa perä luistamaan, niin surkea pito kovettuneissa renkaissa.

    • enkyseleneuvoja

      Mulla on nyt alla vuonna 2008 valmistetut Nokialaiset. Edestä puuttuu pari nastaa, takana on paremmat. Kyllä niillä olen pärjännyt. Ajan niillä koko talven ja keväällä nastat pois ja matka jatkuu. Ensi talveksi uudet nastarenkaat alle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      103
      3475
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      193
      2205
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2080
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      37
      1802
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1639
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1068
    7. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      68
      810
    8. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      770
    9. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      45
      770
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      128
      753
    Aihe