Suunnanvaihtokytkentä?

Tarkennanpa vielä edellistä kysymystäni, eli:

Tehtävänä olisi piirtää oikosulkumoottorin suunnanvaihtokytkentä, jota ohjataan avautuvilla ja sulkeutuvilla painonapeilla.

Olisiko jollain vinkkejä joillekin sivulle, mistä saisi vähän apuja asiaan?

Kiitollinen tiedosta :)
123195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Edellisessä ketjussa jo kysyttiin 1 vai 3 vaihemoottorin ohjaus? Teho? Periaatteessa 2 johtoa toisinpäin, mutta välillä huolehdittava, että moottori pysähtyy.

Jos et sen vertaa tiedä, mitä teet, niin parempi pysytellä paristojännitteisissä laitteissa. Jos olet opiskelija, niin hanki tietoa päähäsi, älä kysele valmista kytkentää!

Äänestä
  • 3 vaiheisen moottorin ohjaus olisi kysymyksessä.

    Äänestä

  • Aloittelija* kirjoitti:

    3 vaiheisen moottorin ohjaus olisi kysymyksessä.

    sitä 3~moottoria voi syöttää yhdellä tai kolmella vaiheella.

    Äänestä

Ei sitä pelkillä painonapeilla voi tehdä.

Tarviit:
3kpl painonappeja
2kpl kontaktoreja
2kpl apukosketin pakkaa
2kpl lämpöreleitä
1kpl kotelo
Työniloa.

Äänestä
  • ostat sähöliikkeestä valmiin suunnanvaihto kytkimen.
    Tosin ne on semmoisia nokkakytkimiä.

    Äänestä


kysymyshän kuului: tarkoitus piirtää suunnanvaihtokytkentä
pieni vihje mitä tarvitset
1 moottorisuojakytkin
2 kontaktoria apukärkipaketti
1-2 aikarelettä (estää suunnanvaidon vauhdissa)
ohjauksen voi tehdä painonapeilla tai kytkimillä
näin suorakäynnistyksessä, sitten jos on iso moottori niin tähtikolmio kytkentä tai invertteri

Äänestä

Älä vaan sano että oot opiskelija ja kysyt neuvoo tehtäviin...
ja vieläkö se "HÄKÄ" noita tehtävii jakaa...
(vai oonko väärässä?)

Äänestä
  • Missä koulussa?

    Äänestä

Lämpöreleitä ei tarvitse kuin yhden. Sen lisäksi 2 kontaktoria apukoskettimilla, , painonapit ja moottorin turvakytkimen. Voin kertoa tämän koska on tullut tuo kytkentä ihan muutamaan kertaan tehtyä.

Äänestä
  • NOKKAMIES!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aloittelija* kirjoitti:

Tarkennanpa vielä edellistä kysymystäni, eli:

Tehtävänä olisi piirtää oikosulkumoottorin suunnanvaihtokytkentä, jota ohjataan avautuvilla ja sulkeutuvilla painonapeilla.

Olisiko jollain vinkkejä joillekin sivulle, mistä saisi vähän apuja asiaan?

Kiitollinen tiedosta :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu