Valuutanvaihto nyt

Pernis

Tulimme eilen Goalta.
Enää ei ole valuutanvaihdon kanssa ongelmia.
Valuuttaa voi vaihtaa monissa liikkeissä.
Ihan siis Euron seteleitä rupioiksi.
Kurssi oli 1euro = 66 rupiaa.

11

640

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsoppi

      Mekin palasimme tiistaina 31.01. ja huomasin toki, että kommentoitu on valuutta-asiassa. Kuittaan samoin: 50 eurot erittäin toimivaa vaihtovaluuttaa. Automaatit usein tyhjiä, kun sieltä yritti saada rupioita. Paras kurssi meillä oli Bagassa Titos-kujan patsaskauppiaan 68 rupiaa ja sen kolmen viikon aikana mitä maassa olimme, kurssi kipusi koko ajan ylöspäin. Lentoaseman vaihtopiste oli ryöväystä.

      • kuinkasiellä

        Mukava kuulla kun lähtö on maanantaina. Oletteko menneet Goaan perinteisellä viisumilla vai e-viisumilla? Kuinka e-viisumi toimii kentällä siellä, hidastaako kovasti maahanpääsyä, pitääkö mennä jonnekkin eri luukulle ennen passien syynäämistä?


    • goapyrsreika

      Muistaakseni kerroin taalla jo aikaa sitten, etta ei mitaan ongelmaa rahan kanssa taalla, sita saa ruppanoita vaikka repullisen vaihdettua. Joissakin paikoin on ollut automaateilla pienta jonoa, jos on kortilla halunnut nostaa rahaa.
      Goan tilannetta en NYT tarkkaan tieda, kun lahdettiin sielta jo aikaa sitten toisaalle Intiaan ajelemaan. Rohassa oli hieman ongelmaan isomman setelin kanssa, lahinna vaihtorahaa sai odotella hieman, mutta siina oli enempi sellaista lankkarin vedatysta. Odottelin vaihtorahat ihan periaatteesta!
      Tuo 50€ seteli on ihan hyva vaihtaa ruppanoita, ei kannata isompia seteleita ottaa tanne. Ja tuolla 50€ vaihtaa vaikka lentokentalla, ei se kurssi niin huono ole, etta silla paljoa olisi merkitysta.
      Perinteisella viisumilla ollaan oltu aina matkassa ja sita ollaan vastakin, ei viitsi alkaa pelleilemaan muilla konsteilla, kun sita saa valilla taalla muutenkin passien kanssa vaantaa. Vaikka ei meilla ole mitaan suurempaa ongelmaa ollut koskaan Intiassa matkoillamme, Venajalla on sita vastoin on melkoista joskus, sita ei voi verrata mitenkaan Intiaan. Taalla Intiassa vaan on omat juttunsa ja niihin pitaa sopeutua!
      Lammintahan taalla on ja aika kuivaa paikoin, kuten tuostakin kuvasta nakyy. http://kuva.termiitti.com/v.php?img=40849 Ja maanantainahan tekin tanne paasette!

      • kuinkasiellä

        Joo lämmintähän siellä, edelliskerralla oltiin huhtikuussa, mutta ei hikisen kosteaa niinkuin Thaikuissa. Edelliskerrasta on yli 10 vuotta, paljon varmaan on muuttunut, lentoterminaaliakin uusittu onneksi. Niin Intia on oma juttunsa, kaikille hienoperseille se ei sovi.


    • loputonlista

      Valuuttaongelmat, paskataudit, taskuvarkaat, kerjäläiset, kusettamiset, turvattomuus

      • montakertaaollut

        Turhia ennakkoluuloja tuollaiset, ei Intiassa ole ongelmia valuutan kanssa. P#skataudit on usein ihan itse aiheutettuja, kun ei huolehdita käsihygieniasta. Taskuvarkaista ei Intiassa ole sen kummemin, kuin missään muuallakaan. Kerjäläiset on, mutta niitäkin löytyy joka puolelta maailmaan, ei pelkästään Intiasta. Turistia lirutetaan iirikseen kaikkialla, ei pelkästään Intiassa ja Intiassa joissakin paioin vielä vähempi. Turvattomuutta ei tarvitse Intiassa kokea.
        Rohkeasti vaan Intiaan matkustamaan!


      • joukkoraiskaukset
        montakertaaollut kirjoitti:

        Turhia ennakkoluuloja tuollaiset, ei Intiassa ole ongelmia valuutan kanssa. P#skataudit on usein ihan itse aiheutettuja, kun ei huolehdita käsihygieniasta. Taskuvarkaista ei Intiassa ole sen kummemin, kuin missään muuallakaan. Kerjäläiset on, mutta niitäkin löytyy joka puolelta maailmaan, ei pelkästään Intiasta. Turistia lirutetaan iirikseen kaikkialla, ei pelkästään Intiassa ja Intiassa joissakin paioin vielä vähempi. Turvattomuutta ei tarvitse Intiassa kokea.
        Rohkeasti vaan Intiaan matkustamaan!

        niinpä niin, moni tyttö on Intiassa yllättynyt


      • yllättynytmuustasyystä

        Kukaan tällä palstalla ei ole koskaan kertonut mitään omakohtaista raiskauksista Intiassa tai edes tuttavilleen tapahtuneita. Sanoisin, että äärimmäisen harvinaista joutua Intiassa raiskatuksi lomamatkallaan. Ja yleensä turistit pyörivät niissä reservaateissaan Goalla.


    • Ilon-kautta

      Me tultiin kaksi viikkoa sitten pohjois-goalta. Valuutan kanssa vähän hankaluutta, mutta ei ylitsepääsemätöntä. Vaihtokurssi pyöri lentokentän 66rupia(=1e) molemmin puolin. Automaateista sai hyvin rahaa ja 50€ seteli oli vaihtopisteissä haluttu. Jotkut valuutanvaihto paikat eivät vaihtaneet alle 50€ seteleitä. Toiset vaihtoivat vain yli 70€ kerrallaan jne. Mutta ei ongelmaa aina kun oli tarvis rahaa sai nostettua tai vaihdettua!! Pääsis jo takas! 💚

      • sinnevaanuudestaan

        Mikä estää lähtemästä uudelleen Intiaan? Äkkilähtöä vaan varaamaan, niitähän löytyy nyt halvalla. Heti maanantaina pääsee kolmeksi viikoksi http://www.rantapallo.fi/akkilahdot/


    • Gogogoa

      Valuttaa saa vaihdettua joka paikasta ei mitään ongelmaa. Pankkiautomaateilla ei mitään jonoa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2967
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      210
      1171
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      84
      1153
    4. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      125
      1095
    5. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      83
      1073
    6. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      1024
    7. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      65
      862
    8. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      23
      755
    9. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      71
      737
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      59
      617
    Aihe