Kertokaa kokemuksianne nepotismistä eli suosimisesta kun olette työelämässä Oulussa olleet tai muuallakin?
Nepotismi Oulussa
12
268
Vastaukset
- Älä-vituile-mulle
Ei täällä ole nepotismiä. Minäkin sain työpaikan serkun eikä sukulaisen avulla.
- sitänepotismia
Mutta Iissäpä on.
- uuleåborgare
Joo, eihän se nepotismia ole, jos Ely-keskuksessa Seppänen palkkaa Seppäsen ja Räisänen Räisäsen. Muilla turha hakea työpaikkoja.
- Kuullut-samaa
Onko tämä kaupunki jotenkin korruptoitunut. Miksi,
- tätinainen
Miksi nepotismia voisi työhönotossa jossain kaupungissa olla, jos sitä aloittaja uskoo olevan. En siis tiedä, onko sitä, mutta autan ajattelemaan:
Siksi suositaan tuttuja, jotta hommat pysyvät pienellä, tutulla porukalla. Siksi että kupruja peittelemään tarvitaan lojaalia sakkia, ei tyyppejä, joita kiinnostaa vaikka kadonneet paperit tai mikään uusi ajattelu tai paremmin tekeminen. Esimerkiksi tämän takia otetaan tuttuja, että olisi paremmin suojassa omien mokien paljastumiselta. Huomatkaa, että kaikki mokaavat joskus.
Sukulaisuus ei ole ainoa mahdollinen etenemis- tai työnsaamiskonsti. Reittä pitkin voi myös nousta ja tällöinhän sukulaisuus olisi hiukan arveluttavaa.
Ketjun aloittaja toivoo nimimerkkinsä mukaisesti kissaa pöydälle, joten hänellä on varmasti omiakin kokemuksia. Olisi reilua jakaa ne, jollei hän ei on tällainen tyypillinen helman alle piiloutuja, kyselijä, joka ei itse kerro mitään vaan onkii, pilkkii tai muuten vain kalastaa tietoja toisilta. Mihin tarkoitukseen, kysyn minä?
- NonEric4215
Tottahan paljon työpaikkoja täytetään siten että joku suosittelee kaveriaan. Perheyrityksissä myös omat kakarat usein pistetään puljua johtamaan. Hyväveliverkostot on vahvat ja rahakkailla omat piirit. Lisäksi on vapaamuurarit, joka epäilemättä on osittain hyvävelikerho, jossa kaikenmaailman tuomarit, lääkärit ja pankinjohtajat nauttivat toistensa seurasta... Kunnolliset ihmiset ei myöskään sellaisista narise ja marise täällä foorumilla, vaikka nepotismia tapahtuisikin.
- Ei-hyvä-veli
Siis nepotismi on demokratiassa todella väärin, niin kyllä siitä pitää puhua. Tyhmät eivät vain tajua. Suomi on varmasti yksi maailman korruptoituneimmista maista.
- Nepotismi-kuriin
Kun ottaa sukulaisen töihin, niin tilanne on verrannollisesti sama kuin jalkapallojoukkueessa paskimmat kohelot pelaisi, koska isä valmentaa, ja parhaat istuu vaihtopenkillä ja katkeroituvat, kun isin pienet mulkunkuulat häviää pelin.
- MatiasjamYTTY
Nepotismi-kuriin kirjoitti:
Kun ottaa sukulaisen töihin, niin tilanne on verrannollisesti sama kuin jalkapallojoukkueessa paskimmat kohelot pelaisi, koska isä valmentaa, ja parhaat istuu vaihtopenkillä ja katkeroituvat, kun isin pienet mulkunkuulat häviää pelin.
Ethän vain juntusista kirjoittanut...
- Pylly-Pera
Minä tykkään ottaa sykkivää suoleen ja kyllä Oritkarissakin saattaa työllistyä.
- Nasutisti
Mitä se semmoinen on. Onko se tätä?
https://ylilauta.org/satunnainen/62550294 - suhinaaoulussa
On korruptoitunut. Tyhmä pitää olla jos ei tiedä, kenellä on valta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4573908Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501276
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047