Minulle on tulossa kahvivieraita ylihuomenna ja ajattelin tarjota sesongin torttuja. Koemaistoin jo Fazerin tortut, mutta liian murenevaisia ja kuivia minun makuuni. Onnistuuko itse leipominen, vaikka minulla ei ole tuollaisia korkeita vuokia ?
Parhaat Runebergintortut ?
vieraanvarainen
10186
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kostuta kunnolla punssilla tai rommilla, niin menee helpommin kurkusta alas.
Perinteiset kyllä vaatii korkeat pikkuvuokat. Minulla oli ruska kahvikuppien korkeampi malli sopiva siihen, mutta miks'ei muffinsivuoka kävisi paremman puutteessa, ,tai kertakäyttöalumiini vuuat?
Leveät Runebergin tortut olis 2017 yhtä mehevät.
Piparinmuruja ja mantelijauhetta torttuihin käytetään, joten tietty murumaisuus niihin kuuluukin. Reseptissä on aika runsaasti rasvaa, joten ei niitten kuivia kuuluisi olla ilman kostutustakaan. Runoilija J.L. Runeberg taisi kostukkeensa nauttia vasta tortunsyönnin jälkeen, ja reseptikin oli paikallisen sokerileipurin kehittelemä. Olihan Fredrika Runebergin oma murunen, joka säästäväisenä emäntänä leipoi pikkuleipien ja kakkujen murut aamuherkuksi armaalleen. Hieno puutarhakin hänellä oli, vieläkin voi käydä ihailemassa Porvoossa.
Itse paistan runebergintortut silikonisessa 6-koloisessa muffinssivuoassa. Niistä ei tule sylinterinmuotoisia, vaan kumotun kukkaruukun, aika korkeita kuitenkin. Laitan osan sokerista fariinisokerina, mantelirouhetta runsaasti ja kostutan manteliliköörillä, karvasmanteliöljyä en käytä. Kardemummakin kuuluu makuelämykseen, ja tietenkin koristelun vadelmahillo sokerikuorrutusrinkulassa.
Hiljattain kävin kahvilassa, jossa nautin sen oman leipomon runebergintortun. Se oli paistettu värikkäässä aika tukevassa paperisessa kuppikakkumuotissa , kostutus oli kohdallaan , mutta mantelin makua ja suutuntumaa olisi saanut olla enemmän. Lehdissä on paljon ohjeita myös kakkuvuokiin ja pellille tehtävistä , ei maku siitä varmaan , jos muoto ei ole tuo perinteinen tötterö.
Kärsi jäi pois, siis ei maku siitä erilaisesta muodosta kärsi.
Armahda vieraitasi ja osta minitorttuja joissa on alle 100 kaloria per torttu, ahneet voivat vaikka sitten syödä useamman.
Normi tortussa on 350-450 kaloria riippuen valmistajasta, sehän on kahvin kanssa jo yhden kokonaisen aterian kalorimäärä.
Nyt on noussut aika äläkkä, kun on huomattu, että lippulaivamme Fazer on teettänyt tortut Latviassa. Isänmaallisuus on vaarassa, Runebergin muisto on tuhottu! Kotimaista sen olla pitää!
Minä jätän herkuttelupäivänä iltavoileivät syömättä. Runebergin päivä on kerran vuodessa ja joulun herkuista on jo aikaa. Taidan tehdä sellaisen kakkumaisen tortun, saa leikata kukin niin ison palan kuin haluaa.
Kiitos vinkeistä kaikille. Mukava tarjota itse tehtyä , nyt eläkemammalla aikaa opetella leipomaan. Katsotaan millä kostutan, on joitakin pikkupulloja ainakin jotain likööriä. matkamuistoina tuotuja. Punssia en koskaan osta.
Muutamaan vuoteen en Runebergin torttuja ole leiponut, en edes syönyt! Pari vuotta sitten tuli ystävätär kylään ja toi tullessaan muutaman, ja minä olin leiponut kauralastuja joiden väliin tuli voikreemiä,
mamman bravuureja, ja maistoimme hartaasti silloin molempia leivonnaisia kaloreita laskematta.
Fazer teettää runeberintortut Latviassa ! näin lukee lehdissä. Eikö se ole kansallinen häpeä ja vielä näin 100v juhlissa ??
Tänk om man gjorde dom i Ryssland ? Hemska tanke :)