Moinen kapistus on vienyt minulta miehen, en näe häntä enään kovinkaan usein. Koska kaikki talvet hänen elämänsä pyörii tuon kelkan ympärillä.
En kohta enään jaksa, kaikki liikenevät rahat menevät kelkkailuun, varusteisiin ja uuden vaihtoon...
En kohta enään jaksa, kaikki liikenevät rahat menevät kelkkailuun, varusteisiin ja uuden vaihtoon...
Vastaukset 7
Vanhimmat
keltä kielletään ja kuka kieltää?
Kyllä sinun miehellesi on nyt tullut tuo kelkkailuasia liian tärkeäksi. Se on ihan sama kuin lähtisi heikoille omantunnon jäille kelkkailemaan kun on vaimoparan noin pahaan tilaan asettanut kelkkailuviettiään toteuttamalla.
Oletetaan että olet tosissasi ja mietitään ratkaisua. Kuten itsekin varmaan tiedät ulkopuolinen kielto ei auta vaan miehesi keksisi varmaan jonkun muun yhtä aikaa vievän harrastuksen. On olemassa "yhden asian miehiä" eli yhtäkkiä jostakin asiasta tulee pakkomielle niin että muuta ei elämään mahdu. Tuttavapiirissäni on mies jonka elämä pyöri sulkapallon ympärillä. Hän pelasi kaikki vapaa-ajat sulkapalloa, möi sulkapallomailoja ja katsoi sulkapallovideoita. Kun sulkapalloilu vaihtui golfiin tilanne oli sama. Siinä on vain se hyvä puoli että sitä ei vielä ainakaan voi pelata sisätiloissa eli ei ympräivuoden.
Ratkaisu täytyy löytyä oman perheen sisältä suurimmaksi osaksi miehen pään sisältä. Olette ilmeisesti nuoria, ehkä se voi olla myös keskenkasvuisuutta. Harmittaa tietenkin jos kallis kelkka seisoo käyttämättömänä, mutta kannatttaisi keskustella voisiko kelkasta luopua jos sen käyttöä ei pysty hallitsemaan. Yhden perheenjäsenen tarpeet eivät kuitenkaan pidemmän päälle voi mennä muiden edelle näiden kärsimättä.
Eikö tuossa kelkkailussakin sentään ole puoli vuotta seisokkiaikaa?
Alkuperäiselle kysyjälle: ehdota, että jaatte kelkan käyttöön vuorot. Sinä olet sitten sen kelkan kanssa menossa puolet ajasta. Voi olla vähän tylsää jos kelkkailu ei itseäsi yhtään kiinnosta, mutta tuo on silti kaikkein tehokkain keino konkretisoida miehelle kelkkaan menevän ajan ja rahan määrää.
Joo harvemmin olen nähnyt innoikkaimmankaan kelkkamiehen reiteillä kesäaikaan kaasuttelevan... Yhden asian mies kyllä keksii kesäksi jonkun muun mukavan harrastuksen jonka pariin paeta muuta elämää. Harrastukset ovat hyviä niinkauan kuin ne säilyvät harrastuksina eivätkä varasta aikaa yhtäpaljon kuin työ.
Meillä mies hävitti kelkan kun huomasi että oli pari kertaa vuoteen sillä ajanut joten oli aika kalliit kilometrit nekin.
Toivottavasti löytyy kultainen keskitie. Mies saa jatkaa harrastustaan niin että molemmat ovat tyytyväisiä.
Oliskohan parisunteenne retuperällä?
tai ylihuomenna tai kolmen yön päästä tai neljän yön päästä tai viiden yön päästä tai kuuden yön päästä tai seitsemän yön päästä tai ..........
Mistä minä tiedän? Sen tietää vain itse Jumala.
Kyllä se varmaan joskus ne kieltää. Silloin tulevat sallituksi vain kultaiset harput sekä siivet.
Ilolla ootamme sitä aikaa.