Syön b-vitamiinia säännöllisesti, nyt näin talvella huulet kuivuu, suunpelet punoittaa ja on haavoilla? Kärsinkö vitamiinien puutteesta, suokupuolitaudista suun pielissä vai mikä mahtaa olla? Tai hiiva se vaivaa minua joskus alapäässä tosin, mut onko mahdollista että se olisi tarttunut mieheeni ja siitä suuhuni suihuin ottamisen yhteydessä? Mikä avuksi?
suupielet rikku
minä vain
41374
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minulla suupielet halkeilivat jatkuvasti, kunnes älysin yhdistää vaivan ruisleipään. Kun vältän ruisleipää, myös suupielet pysyvät kunnossa.
Kokeile.
Kyllä voi olla mahdollista, ehkä todennäköistä, että vitamiinien puute sulla on. Siksi laitoin että vitamiinien puute, koska niitä kaikkia pitää saada ruuasta (tai hyvin imeytyvistä vitamiinilisistä). Ei siis riitä, että otat jotain tiettyä vitamiinia. Kaiken lisäksi vielä jokaisella ihmisellä imeytyminen on yksilöllistä, joten voi mennä kauan ennen kuin hoksaat, mistä kiikastaa. Minä en usko että se olis hiiva. Ethän käytä mitään huulirasvoja? Minulla yksi huultenkuivumisen aiheuttaja oli se, että käytin aina huulirasvaa. Lopetin sen käytön kokonaan paitsi jos oikeen kovasti tarvin rasvaa, niin laitan jotain ihan tavallista perusvoidetta.
Ihan hyvin voi olla vaikka sieni-ihottumaa, jota voi hoitaa Daktarinilla tai Medizolilla (edullisempi). Voi käyttää suupieliin.
keliakia ei oo ollu suupielet auki sen jälkeen kun aloin syödä
gluteenitonta