Moi,
Olen 23-vuotias mies ja olisin kiinnostunut merenkulkualasta.
Pienen hakemisen jälkeen löysin Merenkulkualan perustutkinnon. Koulutuksia järjestetään ilmeisesti Raumalla sekä Kotkassa.
Minua kiinnostaakin, että onko koulutukseen mahdollista päästä JO ammattikoulun käynyt vai onko koulutuspaikat varattu nuoremmille opiskelijoille?
Eli voiko tutkintoa suorittaa myös aikuiskoulutuksena?
Ja ensinnäkin onko kokemuksia kyseisistä koulutuksista tai muusta alaan liittyvästä koulutuksesta?
Kiitos.
Merenkulkualan perustutkinto
3
1140
Vastaukset
- konemestariopiskelija
Ainakin Raumalle voi hakea ammattikoulun käynyt
Älä tuhlaa omaa aikaasi, jos et ole valmis tulevaisuudessa tappelemaan satojen alan opiskelijoiden ja ammattilaisten kanssa niistä vähistä työpaikoista. Konemestari puolella tilanne on jonkin verran parempi kuin päällystön puolella. Itse olen päällystöpuolen opsikelija ja tällä hetkellä tekemässä opinnäytetyötä peruspäivärahalla, kun yhtään duunia ei ole tarjolla. Harjoittelijaksi ottavat heti, mutta palkallista työtä ei tarjota ellet jo ole jo sattumoisin aikaisemmin työtä saanut.
Kannattaa kiertää merenkulku kaukaa, kun laivoja suomessa on alle 100 joissa keskimäärin noin 10hengen miehistö x 2. Rauman, Kotkan, Turun ja Maarianhaminan koulut puskee joka vuosi parin luokallisen verran väkeä ulos kilpailemaan vähistä duunipaikoista. Ulkomaille voisi mennä, mutta niissä maksetaan palkkaa se 600$/kk. Hae vaan kouluun opiskelemaan merenkulkua, jos haluat kelan asiakkaaksi peruspäivärahaa nostamaan.- kannustusta.sulle.ihana
Hae ihmeessä! Olet nuori vielä ja kyl ne sut sinne haluaa. Jotkut käy vaikka kolme eri linjaa amiksessa ja ei siinä oo mitään ihmeellistä. Nykyään on normaalia vaihtaa alaa vaikka viiskymppisenä. Mut se on helpompaa nyt kuin yli kolmekymppisenä. Usko pois. Sä pystyt siihen. Motivaatio on kaikista tärkein. Kun on intohimo johonkin, niin sitä osaa vaistomaisesti mennä eteenpäin ja menestys seuraa perässä. Löydät varmasti töitä kun olet ensin löytänyt sen oman juttusi. Voit jatkaa merikapteeniksi ja päästä huippupalkoille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku443888Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351879Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531326- 1541202
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti41980- 190975
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.228954- 80927
- 55800
Jälkiviisauttako
Kun katsot taaksepäin, tekisitkö jotain asioita toisin kaivattusi suhteen? Vai onko kaikki mennyt, niin kuin piti?79799