Käytitkö sä mies mua vaan hyväksesi tehdäksesi hänet mustasukkaiseksi?
Tulee vaan mieleen
kertoisittotuuden
14543
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
En käytä ketään ihmistä hyväkseni, koska se ei tuo onnea.
Tullut susta.
kuten sanoin olin tosissani...
Yksi maailman käytetyimmistä keinoista narsisteilla ja muilla keskenkasvuisilla.
Eksäni, jolla vahvasti ei terveitä narsistisia piirteitä käytti sivusuhteitaan ja salarakkaitaan hyväksi tehdäkseen minut mustasukkaiseksia. Tyypillinen naisvihaajan keino kohottaa omaa potenssiaan. Kaikki pyöri hänen kuihtuvan falloksensa ympärillä. Myötätuntoni naisille, jotka olivat sokeita tälle kuviolle.
Se on tosiaan uskomatonta, minkä ikäiset ihmiset saattavat toimia juuri noin.
Ei ole merkitystä iällä, sosiaalisella stauksella, terveydellä jne. jos joutuu narsistisesti häiryyntyneen tyypin käsittelyyn. Rakkausuhteet ovat päällekkäisiä ja peräkkäisiä ja ainoa motiivi kohottaa omaa libidoa itsen ja hovin silmissä (kerskailee kavereilleen). Narsistisen ihmisen elämässä tärkeintä on vain HÄN. Ei tunne empatiaa, rakkautta ja aitoa välittämistä.
Joo, mutta herätti lähinnä hilpeyttä kuulemma.
Hilpeys:
-hyvä tuuli
-(pilkallinen) huvittuneisuus
Sopii hyvin narsistiseen hyötyä kosikselevaan suhteeseen. Vaatii ihmiseltä psykologista silmää erottaa hyväksikäyttäjän motiivi. Aina on ihmisiä, jotka ovat sokeita ja liian alikehittyneitä kognitiivisilta taidoiltaan huomatakseen, mistä on todella kysymys.
Aina on ihmisiä, jotka analysoivat kaiken ja näkevät narsisteja ja hyväksikäyttäjiä jokapuolella.
Oletko jotenkin sairas persoona? Niinan, Nina, Johanna, Annika, Anni, Anne, suvi kaipaajako?
On sellainen sanonta kuin: olen mieluummin hyväksikäytetty kuin että itse olisin käyttänyt ketään hyväksi.
Aivan varmasti on masokisteja, jotka hakevat epätoivoisesti yhteyttä muihin ihmisiin ja ovat valmiita melkein mihin tahansa tullakseen hyväksytyksi ja huomioiduiksi.
Sitaatti Hjalmar Söderberin kirjasta Tohtori Glas.
"Haluamme tulla rakastetuiksi ja sen puutteessa ihailluiksi, sen puutteessa pelätyiksi, sen puutteessa vihatuiksi ja halveksituiksi. Haluamme herättää ihmissä jonkin tunteen. Sielu kammoaa tyhjiötä ja pyrkii yhteyteen hinnalla millä hyvänsä."