Davo-kansiosta puuttuu sivu 115.

harrastekeräilijä

Asettelin Davo Suomi-postimerkkikansioiden päivityslehtiä paikoilleen. Niitä tulee aina loppuvuodesta nippu isolla rahalla. Olikin kertynyt jo aika kasa kymmenen vuoden aikana , kun en ole ennen ehtinyt niitä järjestellä. Siinä sitten huomasin, että lehtiä n:o 114 oli kaksi kappaletta, mutta 115 puuttui vallan. Jos jollain on käynyt päinvastoin, vaihtaisin mielelläni sivun päittäin. Noita lehtiä on aika montaa eri sarjaa, kun on ensin nuo numeroidut sivut Suomi-merkeille, sitten B-sarja, jossa on blokit, H-sarja, jossa on vihot ja lisäksi M-sarja kenttäpostareille, myös C - ja F - sarjaa taisi löytyä.

2

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisäys

      Sitten oli G-sarja, jossa on geminit eli päikköparit.

      • kokemustaomaava

        On muuten tehty turhan vaikeaksi tuon kansion kasaaminen kahdella messinkipultilla. Kun hintaakin on toista sataa, saisi olla helppokäyttöisempi tapaus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      275
      3504
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      139
      1921
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      304
      1671
    4. 85
      1530
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      88
      1524
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1202
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1160
    8. Uudessa testamentissa on kaksi ristiriidassa olevaa kastekäskyä

      Uusi testamentti käskee kastamaan kahdella eri tavalla. Näinhän ei voi olla. Ilmiselvään ristiriitaan on löytynyt selity
      Kaste
      267
      1146
    9. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      72
      1111
    10. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1031
    Aihe