Davo-kansiosta puuttuu sivu 115.

harrastekeräilijä

Asettelin Davo Suomi-postimerkkikansioiden päivityslehtiä paikoilleen. Niitä tulee aina loppuvuodesta nippu isolla rahalla. Olikin kertynyt jo aika kasa kymmenen vuoden aikana , kun en ole ennen ehtinyt niitä järjestellä. Siinä sitten huomasin, että lehtiä n:o 114 oli kaksi kappaletta, mutta 115 puuttui vallan. Jos jollain on käynyt päinvastoin, vaihtaisin mielelläni sivun päittäin. Noita lehtiä on aika montaa eri sarjaa, kun on ensin nuo numeroidut sivut Suomi-merkeille, sitten B-sarja, jossa on blokit, H-sarja, jossa on vihot ja lisäksi M-sarja kenttäpostareille, myös C - ja F - sarjaa taisi löytyä.

2

389

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisäys

      Sitten oli G-sarja, jossa on geminit eli päikköparit.

      • kokemustaomaava

        On muuten tehty turhan vaikeaksi tuon kansion kasaaminen kahdella messinkipultilla. Kun hintaakin on toista sataa, saisi olla helppokäyttöisempi tapaus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      801
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      698
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe