Sonata CRDI tehot

Sonatallapaastelen

Eli vuoden 2007 Sonata 2.0 CRDI, ajettu 160 000km, ei kiihdy lähestulkoon lainkaan. Kierroksia ottaa punaiselle rajalle, mutta esim 0-100km/h kestää noin 40 sekuntia. Ei anna vikakoodeja, mutta kaasuläppäkotelosta vuoti öljyä ja se vaihdettiin (pirun kallis osa) --> ei vaikutusta. Lisäksi egr:stä otettiin se päällinen pois (neljä kuusiokoloruuvia) ja todella huonosti liikkuvaan jousiventtiiliin ruiskutetiin CRC:tä, jonka jälkeen venttiili taas liikkui. Kuitenkin edelleen tehot täysin kateissa, mutta vikavaloja ei pala.

Onko mitään vinkkiä, mistä etsiä vikaa?

8

1100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paskaläjät

      Turbohan tuossa on paskana, jos öljyä pukkaa jo kaasuläppään asti?

      • läskapäja

        Paskaläjät XD, anyway kiitos vastauksesta. Tuo öljyinen kaasuläppäkotelo on tutun jobbarin mukaan merkki vaihtotarpeesta. Sanoi että sen vaihdolla on normaalisti tullut kuntoon. Tästä päätellen oire-syy kuvauksesi menee pieleen.


      • puunenät

        Mahtaa olla varsinainen jobbari?


      • Donju
        puunenät kirjoitti:

        Mahtaa olla varsinainen jobbari?

        O...


    • Dr.Doom

      Eikös tuo 40 sekuntia 0:sta sataan ole suunnilleen valmistajan lmoittama suorituskyky tuolle mallille? Ehkä jopa hieman optimistinen, mutta niinhän ne tuppaa hieman olemaan. Hiukkassuodatin tukossa... halpa juttu jos on paljon pätäkkää... Halvemmaksi taitaa tulla auton vaihto...

    • ErgJumissa

      Ensin perusasiat eli ilmansuodattimella on iso vaikutus menohaluihin, mitä olen huomannut. Vaihtoväli on muistaakseni hyvin pitkä, itse vaihdan useammin.

      Pitkän tasaisen matka-ajon jälkeen auto on saattanut tuntua normaalia laiskemmalta. Uskon syynä olleen silloin jumittuneen erg venttiilin.

      Ajo pienemmillä vaihteilla automaatilla ovat saattaneet hieman auttaa tuolloin.

      Erg venttiilin olen itse puhdistanut kunnolla irrottamalla sen yhdessä metallisen lauhduttimen kanssa. Tarkkana ruuvien ja letkujen kanssa.
      Lauhdutinkennon ja täysin jumittuneen venttiilin itse sain uuden veroiseksi mäntyöljypohjaisella pesuaineella, irrotti hyvin noen. Jumittunut venttiili tuntui ajossa hieman tukkoisena menona, toisinaan vikavalo alkoi palamaan.

      Kaasuläppäkotelo antoi hajotessaan vikakoodin ja auto vikatilassa jolloin kierrokset rajoittuivat selvästi. Tuliterää osaa saa edullisesti tilaamalla koreasta esim. ebayn kautta. Tullinkin kanssa hinta taisi jäädä 200e tuntumaan.

      Käytännössä uuden kaasuläppäkotelon myötä ongelmat ovat pysyneet poissa jo 60tkm.

      Yksi seikka on hiukkassuodatin, onko hiukkasten polttooperaatio onnistunut. Poltolle on monenlaisia reunaehtoja, että onnistuu. Huollossa saavat kai polton päälle muutenkin.

    • Jarrut

      Laahaavatko jarrut eli kuumenevatko jotkin vanteet ajossa. Kannattaa tarkistaa. Varsinkin jos levyt ja palat uudet niin en yllättyisi asiasta.

    • körötelty

      Elikö sontako vai sonoroo? Tamppoonit tukkeena!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7142
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5328
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe