suojelu koiran kanssa

suojelukiinnostais

kertokaas nyt vähän tästä suojelusta, siis te joille suojelu on harrastus siinä missä toko tai agility.
- millainen koiran tulisi olla?
- miten se käytännössä etenee?
- miten koira opetetaan?
- voiko sen aloittaa ihan nollasta vai olisiko hyvä harjoitella jo kotona? jos niin miten?

netistä koitin lueskella, mutta aika heikosti löytyi "alkutaipaleen" tietoa. kokeista kyllä sitten löytyi, mutta että mites suojelu aloitetaan?

7

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihda_lajia

      Oletko vähän tyhmä? Äon tulisi olla vähintään 140 ennen kuin suojeluharrastetta tulisi edes harkita.

    • taitolajitämä

      Mun mielipide on, että kannattaisi ensin harrastaa jotain muuta palveluskoiralajia ensin ja harjoitella koiran koulutusta. Eihän formulan rattiinkaan hypätä kylmiltään vaan ensin on opeteltava ajamaan "kesymmillä" ajopeleillä.

      Suojeluharrastus on vaativa laji ja suojelukoiralta vaaditaan vielä normikoiraa parempia ominaisuuksia (viettiä, voimaa, rohkeutta, hyvää puruotetta jne... ja kasvattajat ei edes myy tällaista koiraa ensikertalaiselle josta seuraa, että ei pääse maalimiehelle ja suojeluporukoihin jos ei ole potentiaalia koiralla ja ohjaajalla).

      Suojelukoira koulutetaan leikkimällä, jo ihan pikkupennusta lähtien. Täytyy osata leikkiä oikein, ei siis ihan miten sattuun repimällä resua. En suosittele kokemattoman kokeilevan kotona vaan täytyy tosiaan tietää mitä tekee muuten on käsissä hallitsematon pommi joka käy kiini kaikkeen liikkuvaan.

      • Flick_Rocky

        Siksipä leikinkin pentuni kanssa, kuten susiemo sudenpennun kanssa. Minun koirallani on viettiä vaikka muille jakaa, voimaa, rohkeutta, hyvä puruote, päästää myös irti luontaisesti käskystä. Pentukoira on nopea käänteissään, soveltuisi hyvin lammaspaimeneksi. Ei pure lajitovereitaan ja on ihmisille ystävällinen. Monet pelkäävät tätä koiraa, vaikka koira on kiltti kaikille, todistetusti. En hakeudu koiranomistajana suojeluharrasteen pariin, sillä koira on tavallista terävämpi. Sen sijaan tästä koirasta teen home- taikka rauniokoiran, missä sen luontaiset perimmäiset kyvyt pääsevät takuuvarmasti esille.


      • paimen

        Minkä rotuinen koirasi on? Hyvä puruote ja lammaspaimen ei oikein stemmaa samassa yhtälössä.


      • spkn
        paimen kirjoitti:

        Minkä rotuinen koirasi on? Hyvä puruote ja lammaspaimen ei oikein stemmaa samassa yhtälössä.

        Ne löytyy kunnollisesta sakemannista, mutta ei käyttölinjaisista, hermot ei riitä.


    • 1233456abc

      En myöskään suosittele kokemattoman maalimiehen käsiin saksanpaimenkoiraa. Kokemattomista maalimiehistä, niistä, jotka ovat onnistuneet urallaan pilaamaan monia potentiaalisia suojeluun alun perin soveltuvia koiria, taitaa olla lista olemassa.

    • Flick_Rocky

      Mielestäni on hienoa, jos saksanpaimenessa yhdistyvät useat toivotut ominaisuudet, joihin itse luen paimentamisvietin, täydellisen nenänkäyttökykyisyyden, sosiaalisuuden sekä lajitovereitaan että ihmisiä kohtaan, koulutettavuuden erilaisiin yhteiskuntaa hyödyttäviin tehtäviin. Suojeluharraste ei sitä välttämättä ole normi-ihmisen elämässä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      79
      4333
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      18
      2776
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2688
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      16
      2465
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2444
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      111
      2214
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2161
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      629
      2016
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1965
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      32
      1796
    Aihe