Tiistaina MAO:sta tuomio

xxcb

Saa nähdä tuleeko nyt 50 000 vai 100 000 euroa korvauksia. Seurassa oli juttua.

3

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • weerfff

      Vastaaja voitti. Tarpeeksi näyttöä jakamisesta ei ollut.

      Sen sijaan MAO:n ratkaisussa nousee esiin uusi mielenkiintoinen pointti. Scanboxilla itsellään ei ole jakeluoikeutta kiristyskirjeessä mainittuun elokuvaan....vain elokuviensa mm. sen Tombstonen tekstitettyihin tai dubattuihin Nordic versioihin, joita ei ole pystytty osoittamaan olevan nimenomaisena jaossa.
      Näin ollen Hedman on kirjeissään vaatinyt hyvitystä teoksista, joihin päämiehellä ei edes ole ollut hyvitysoikeuksia.
      Tämä alkaa täyttämään jo petoksen tunnusmerkit, joten kaikkien, jotka ovat ehtineet jo maksaa vaikkapa mielenrauhankin kannalta, kannattaa alkaa setvimään voiko nostaa rikossyytteen.
      Jos kyseessä on petos ja sadat tai tuhannet nostaa asiasta rikossyytteen se on sitten kirjebisnes heidän osaltaan luultavasti taputeltu.

      Päätös löytyy MAO:n sivuilta.

    • neantaarahaa

      Joo, poliisille rikosilmoitus jos on saanut yhdenkin lapun HeadmanPartnersilta, eli asia on laiton uhkaus, kiristys, petoksen yritys, ja laittoman laskun lähettäminen. Korvauksena voi vaatia asian auheuttamasta järkytyksestä 17000 euroa.

    • ikiliikkuja-----

      Hedmanin edustamille Scanboxille ja Crystalis Entertaimentille tuli maksettavaa vastapuolen kuluja yhteisvastuullisesti n. 30 th euroa. Siihen kun vielä lisätään omat puolustus ja todistelukulut, joita muodostuu mm. vastaajan verkkoa vakoilleen firman laskuista, oikeudenkäyntimaksuista, Hedmanin omat tunnit jne, niin käytännössä varmaan 40-50 tonnia menee rikki.
      Eli 20-25 tonnia per Hedmanin päämies. Noinkohan esim. tuon huuhaa-Crystaliksen pöytälaatikosta löytyy korvaussummat vai haetaanko konkurssiin, vaihdetaan nimeä ja jatketaan kirjeiden lähettelyä ensiviikolla uudella nimellä? Ja suomalaiset veronmaksajat maksamaan tuon ulkolaisen nimenomaan tätä bisnestä varten pystytetyn huijarifirman viulut.
      Oikeaa levitystoimintaa harjoittavan Scanboxin liikevaihto on pyörinyt miljoonan ja kahden välissä, joten läpihuutona ei senkään kymppitonnien ylimääräiset oikeudenkäynnin tappiokulut mene. Sehän ei voittamallakaan saa perittyä vastaajalta kuin MAO:n linjaamat muutamat sataset riippuen teosten määrästä ratkaisun ollessa päinvastainen.
      Raha tuossa leikissä otetaan nimenomaan kirjeillä pelottelemalla, joten älkööt maksako. Oikeudenkäynti on vain pelote ja myös suuri riski kirjeiden lähettelijöille.
      Veikkaan, että toisella MAO-tappiolla ainakin Scanbox putoaa pelistä pois.
      Pöytälaatikon nimissä tuota kiristsbisnestä voidaan jatkaa vaikka maailman loppuun, kun se ei ikinä hävitessäänkään joudu maksumieheksi. Nimi uusiksi, pari teosta haltuun ja homma alusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      90
      7177
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7099
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      118
      6320
    4. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      97
      5428
    5. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5245
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      42
      5141
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4625
    9. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      3
      4134
    10. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3655
    Aihe