Hitsausinvertterin vika

Olisin kysynyt, onko kenenkään kohdalle sattunut Aga minijätissä sellaista vikaa, kun lämpörele naksuu koko ajan ja over-heat valo vilkkuu? Tuuletin kuitenkin pyörii normaalisti eikä siinä mikään tuntuisi lämpiävän. Näin siis käy jo heti käynnistettäessä eikä virransäätö vaikuta ja lähtökaapelitkin ovat irroitetut.
7202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Nyt tuli vikakin jo paikallistettua. Toisiotasasuuntaus on tehty kolmella muovikuorisella diodiparilla FEP 30 DP ja niistä keskimmäinen on jämähtänyt oikosulkuun. Ilmeisesti piirasvaa ei ole ollut tarpeeksi tai kiinnitysruuvi ollut löysällä. Diodiparista on sekä anodit että katodit yhdistetty, jolloinka pitäisi tulla tuplavirrankesto. Seur. linkki kertoo transistorista, mutta sitähän se ei ole.
http://www.ebay.fr/itm/FEP30DP-FEP-30DP-Transistor-/401190028552

Äänestä

No nyt toimii.

Äänestä
  • Eihän se vielä toimi, kun tilasin Kiinasta noita diodipareja ja toimitusaika on ainakin 3 viikkoa.

    Äänestä

Meillä on tuttavalla hitsausinvertteri. Kaksi kertaa ovat saaneet sen rikki.
Laite on välillä käyttämättä pari vuotta. Elekrolyyttien eriste pettää, kun ei ole välillä
jännitteessä. Konkkia vaihtamalla olen saanut sen kuntoon.

Äänestä

Nyt kärähti kokonaan kun vaihdoin konkat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyväeieksy kirjoitti:

Olisin kysynyt, onko kenenkään kohdalle sattunut Aga minijätissä sellaista vikaa, kun lämpörele naksuu koko ajan ja over-heat valo vilkkuu? Tuuletin kuitenkin pyörii normaalisti eikä siinä mikään tuntuisi lämpiävän. Näin siis käy jo heti käynnistettäessä eikä virransäätö vaikuta ja lähtökaapelitkin ovat irroitetut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu