eka kertaa vietnamiin!

teretys vietnamin asiantuntijat!
suunniteilla 7-10vrkn reissu vietnamiiin!
mitkä olisivat sellaiset kohteet missä vois nähdä ns, "sodan jättämät" arvet?
ja tietysti parhaat rannat?
3544
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Pari kertaa olemme olleet Vienamissa. Ensin Saigon_Hoi An yhdistelmä.
Viime talvena Saigon Nha Trang,
Saigonista tehtiin retki tunneleille joita kaikkiaan on ollut satoja kilometrejä. Myös sotamuseossa olimme, Ei muita kokemuksia jotka suoranaisesti liittyi sotaan.
Nha Trangissa upea ranta joka oli usean kilometrin mittainen.
Hoi Anissa oli myös mutta ei yhtä vilkas. Aika tuulisia olivat mutta muuten ok.
Nyt lähdemme vajaan parin viikon kuluttua jälleen Saigon-Hoi An.
Hoi An upea vanha kaupunki joka ehdottomasti kokemisen arvoinen.

Äänestä

Kyllä siellä alkaa luodinreiät olla jo tilkitty, sotakoneiden raadot kierrätetty ja pommikuopat tasoitettu riisipelloilta. Saigonin otamuseossakin näytillä olevat koneet on väärennettyjä, siis merkinnöiltään. Etelävietnamin ilmavoimien koneet ovat saaneet Yhdysvaltain ilmavoimien tunnukset...sodan jälkeen.

Äänestä

Cu Chi´n tunnelit, Saigonin sotamuseo ja Con Dao´n vankilasaari. Rantalomaa löytyy Phu Quoc´ista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jiiteekoo65 kirjoitti:

teretys vietnamin asiantuntijat!
suunniteilla 7-10vrkn reissu vietnamiiin!
mitkä olisivat sellaiset kohteet missä vois nähdä ns, "sodan jättämät" arvet?
ja tietysti parhaat rannat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu