Kissan hampaan poisto ja poraaminen arveluttaa.

Matti-kollista

Onkohan kokemuksia jakaa kissan hampaiden poistosta ja jos on tarvinnut myös porata. Hammaskiven poiston yhteydessä kissallamme tehtiin parista hampaasta FORL-eli hammassyöpymälöydös, jonka ansiosta hampaat ensi kerralla vielä kuvataan ja nämä ainakin poistettais, toimenpide vaatii myös poraamisen.
Kysynkin, miten vastaavanlainen toimenpide on onnistunut, onko tullut murtumia ja ovatko parantuneet ja miten sitten on selvitty?! Nuita murtumia lukemani mukaan valitettavasti voi tulla ja senkin vuoksi jo pelottaa.
Kissamme on hyvinvoiva, syö kuivaa sekä märkää ja leikkii ja kulkee kuten aina ennenkin, toki voi kivun peittää taitaen, jos nuo löydökset jo olivat niin selviä ilman kuvaakin.
Vastaavista toimenpiteistä selvinneiltä kysellen.

10

4902

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hammaskissa

      Minulla ei ole kissaa eikä kissan hampaita. Myöskään hammaskiveä en ole mistään löytänyt. Porakone löytyy kyllä.

      • Kollinkamu

        Kiva vastaus tuokin, ihan totta, hauska. Nuo vanhat porakoneet kyllä meiltä passaavat jo kierrätykseen. Uusin makita on tosi näppärä. Tosin ne hampaat eivät liittyneet tähän kategoriaan, vaan vastaavan asiantuntijan puoleen. Näppärä sananparsi ja herskyvät naurut silti.


    • kisuhampi

      Poistettu on kisuiltamme hampaita. Nukutuksen jälkeen illan pöpperössä, pari päivää vaisu, sitten entisellään. ja hyvin voivat. Terveydenhoitoa ja elämän laadun parantamista ne poistot .joten toimeen vaan.

    • Rapukissa

      Meidän kissalta on poistettu nukutuksessa hammas. Normaalia nukutuksen jälkeistä töppyrää lukuun ottamatta hyvin meni ja alkoi heti syömään normaalisti. Aikaisemmin aristeli sitä puolta, jossa oli kipeä hammas.

    • paperia

      Kysyisin paljonko ollut eläinlääkärilaskun loppusumma kissanne hampaanpoistotoimenpiteen jälkeen . Olen ihmeissäni kuulopuheesta jonka mukaan hiljattain hampaanpoistoon viety kissa virui koko päivän eläinlääkärissä.en ymmärrä miksi hänelle ei tehty mitään kun vasta myöhään .kissa nälkäinen janoinen peloissaan odottanut mitä tuleman.häneltä poistettiin hammas ynnä kiillotettiin hampaat.ja maksettava summa oli 600euroa heti. Tämä laitos sijaitsee Tervakoskella.

      • sndrn

        Entiselle adoptiokissalleni jouduttiin tekemään koko suun hammasremontti. Maksoin tällöin Helsingissä eräällä eläinlääkäriasemalla suun putsauksesta ja kahden poskihampaan leikkauksellisesta poistosta vajaat 300 euroa. Tämän jälkeen vaihdoimme toiselle klinikalle, jolla loput 14 hammasta poistettiin vajaalla 700 eurolla.

        Hinnat vaihtelevat siis jopa paikkakunnan sisällä hyvin paljon! Ensin mainittu eläinlääkäri suositteli kissan potilaskertomuksessa hampaiden poiston jatkamista muutama hammas (2-2,5 tuntia / 500-600 eur) kerrallaan kunnes suu on hoidettu. Toisella klinikalla oli valmiudet kaikkien hampaiden poistamiseen alle puolessatoista tunnissa.


    • vorlia

      Tuon Forl sairauden vuoksi kisulta vietiin 7 hammasta kerralla. Poraamisista en tiedä.
      Toimenpide meni hyvin, kissa toipui hienosti. Eron huomasti vasta jälkeenpäin, tuli tosi iloinen kissa.

    • kissanimuistoissani

      Minun kissallani hampaanpoisto eläinlääkärillä johti luuhun edenneeseen syöpymiseen, jonka takia kissa piti lopulta lopettaa :'(. Kyseessä arvostettu eläinlääkäri, mutta nyt veisin kissan hammasleikkauksissa vain niihin erikoistuneelle eläinlääkärille. Myöskään leikkauksen jälkiohjeistus ei ollut mielestäni riittävää, ei neuvottu pitämään kissaa syömättä leikkauksen jälkeen, että leikkaushaava saa parantua rauhassa. Luulen, että ohjeistuksen puuttuessa annoin kissalleni ruokaa liian pian leikkauksen jälkeen, mikä johti bakteeritulehdukseen haavassa, ja lopulta syöpymiseen ja tulehdukseen, ja sitä kautta kissan lopettamiseen. Tuntuu yhä, että monien eläinlääkärien mielestä maatiaiskissan hoito ei ole yhtä tärkeää kuin koirien tai rotukissojen hoito. Hyvästi, rakkaani, lähdit liian varhain luotani, olit kaikkeni!

    • Anonyymi

      Hei! Missä on Hesan paras (ja kohtuuhintainen) kissan hampaanpoisto??? t.Katti Kattinen

    • Anonyymi

      Kissan hampaita ei ainakaan vielä nykyään pystytä poraamaan tai paikkaamaan, vaan sairaat hampaat joudutaan poistamaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1285
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      654
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      545
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      463
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      460
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      114
      449
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    15. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    17. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      427
    18. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      30
      419
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe