Hei
Etsin epätoivoisesti vertaistukea sydämen lisälyönneistä kärsivistä ihmisistä.
Mä en jaksa kohta elää enää. Jatkuva pelossa eläminen vie minulta kaikki voimat. Aamulla kun herään on ensimmäisen mielessä sydänasiat ja viimeisenä ennen nukahtamista tunnustelen pulssiani. Oon käynyt vuosien aikana useita kertoja ekg:ssä. Ambulanssikin on tilattu pari kertaa kun luulin taas vaihteeks että kuolen. Se on ihan yks ja sama makaanko sohvalla vai oonko salilla. Muljuu muljuu muljuu. Jokapäiväinen elämä yhtä helvetin kärsimystä. En voi keskittyä mihinkään kunnolla. En heittäytyä tilanteisiin niinkuin haluaisin. En ole huoleton, en spontaani. Jätän matkoja väliin. Keksin tekosyitä jottei tarvitse osallistua juhliin jnejnejne.
Menin yksityiselle lääkärille kun vihdoinkin oli tarpeeksi rahaa ja minulle tehtiin 24h holtteritutkimus. Lisälyöntejä jotain 1000 mutta kaikki hyvänlaatuisia. Syytettiin stressiä.
Tehtiin varmuuden vuoksi sydämen ultraus. Kaikki ok.
Koska mulla tulee lisälyöntejä myös usein liikunnassa sain tehdä rasitustestin jossa niitä tulikin paljon (tulee aina kun pelottaa/stressaa ja tuo tilanne oli paniikkihäiriöiselle aika helvatan pelottava). Hyvä niin-> saatiin nauhalle-> vaarattomia.
Ongelma on se että mä en pääse tästä pelosta millään yli.
Mulla oireena kaikki. Hitaita, nopeita, yksittäisiä, peräkkäisiä, raskaita, puristavia, kivuliaita, elohiireltä tuntuvia töksähdyksiä, kaikki mitä voit ajatella -mulla on.
Löytyykö kohtalotovereita? Mä en enää jaksa yksin. Kukaan lähipiirissäni ei ymmärrä millaista on elää tämän vaivan kanssa. En myöskään uskalla puhua tästä, sillä pelkään kuulevani "vääränlaisia" kommentteja, jolloin oon entistä varmempi että nyt ovatkin vaarallisia ja kuolen.
Lisälyönnit
8
555
Vastaukset
- Olenrobotti
Sydänliitolla on vertaistukiryhmiä :).
Sivuilla kysymys-vastauspalsta, muutakin tietoa paljon.
Aloita vaikka tästä.
Tsemppiä!
http://www.sydan.fi/pulssi-ja-sykkeen-vaihtelu - KärsiväSydän
Kiitos <3
- Nuorisydän2
Hei,
mulla ihan saman juttu, mutta lähinnä rasituksessa tulee enemmän. Ei sitä uskalla enää mitään rankkaa tehdä kun pelkästä kävelystä tulee jo rytmihäiriöitä. Oon 23-vuotias ja en kyllä tiedä ketään yhtä nuorta kuka kärsis samasta vaivasta. - KärsiväSydän
Hei Nuorisydän2
Mulla alko nää ihan pienenä jo. Olisinko ollut ehkä 9-10v.
Yläasteella muuttuivat pahemmiksi ja lukiossa tilattiin kotiin ekan kerran ambulanssi kun pelästyin niin pahasti sellasta pitkää nopeeta sarjaa.
Tsemppiä meille kaikille <3 - Nuorisydän2
Onks sulle tehty magneettikuvausta koskaan? Tai sydämen elektrofysiologista tutkimusta?
- KärsiväSydän
Ei ole, koska kardiologi ei nähnyt siihen syytä kun sydämen rakenne olis täysin normaali jne.
Kai tän kans vaan on opittava elää. Tänään varasin ajan terveyskeskuksesta jos saisin jotain terapiaa tms näihin pelkoihin.
Pari viikkoa täytyy odottaa. Kiitos avusta <3 - Nuorisydän2
Aika ihmeellistä et kardiologi ei kumpaakaan sulle ole tehnyt :/ paheneeko sun rytmihäiriöt rasituksessa tai onko sulla heikotusta, huimausta niiden tullessa?
Itse aikoinaan kun stressasin kovasti sydämestä niin lisälyönnit paheni levossa selkeästi.
Nykyään niitä tulee kyllä rasituksessa enemmän mikä on oikeesti huolestuttavaa. Levossa peräkkäisiä esim. 6 muljun sarjassa jopa!
Multa on kans ultra otettu 3,5 v sitten (mikä oli ok) mutta haluisin magneettikuvaukseen, jossa näkyy tarkemmin sydämen rakenne. Luultavasti jotain löytyisi, sinne on vaan nii vaikea päästä jos ei mitään pahempaa oo vielä käynyt (esim. Tajunnan lähtöä rasituksessa) - Lisärimulju
Hei
Fb:ssä löytyy vertaistukiryhmä lisälyönneistä kärsiville
https://m.facebook.com/groups/910268529146232
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938018
- 403842
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021896- 241290
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321123Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,301057Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53847Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia10840Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31812Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v27752