Matkamme Kuredu Island resortille on superonnistunut. Lennot Istanbulin kautta Maleen Turkish airlinesilla sujui moitteettomasti. Lentoyhtiö on todella miellyttävä; ruoka hyvää ja kuukui matkan hintaan niin kuin juomatkin. Lento Malesta Kuredulle oli henkeäsalpaavan kaunis turkoosin meren välkehties sä alapuolella. Kapteeni lenteli shortseissa ilman jalkineita :) Jaguzzi beach villa oli 145 ja vielä onneksemme paremmalla puolen auringon nousujen ja laskujen suhteen.
Niin lomalla ei tartte kenkiä eikä rahapussia ollenkaan. Kaiken mitä ostat kaupoista voit ostaa huoneen laskuun ja maksat lähtiessäsi pankki-tai kuottokortilla.
Saari on taianomainen; pieni mutta kiinnnostava. Saaren kiertää 45 minuuttiin; käy hyvin aamulenkistä. Rannalla oli paljon kaloja ja mereneläviä. Snorklaaminen ihan rannasta onnistui hyvin. Jo eka kerralla näimme kaksi kilpikonnaa. Sukelluskamera kannattaa ottaa mukaan tai vuokrata jos haluaa ikuistaa merenelämää. Retkille kannattaa mennä sillä niillä näkee ja kokee paljon.
All inclusive on ehdoton tuolla, sillä ravintoloita ei ole kovin paljon ja ne on aika hintavia. Ja samoissa ravintoloissa ruokailu on olipa sulla all inc tai ei. Naapuri saaren merenalaisravintola on must-paikka lomalla. Jos et tykkää uimisesta ja snorklaamisesta, ei Kuredu ole ehkä paras mahdollinen paikka silloin lomailuun.
Puuterimainen hiekka varpaiden alla; jouluaatto ja uusi vuosi katettuna rannalle mahtavine tarjoilupöytineen on elämys, joka kannattaa kokea ainakin kerran elämässään.
Kuredu on paikka, jonne haluan vielä kerran palata.
Kuredu Island resort
5
948
Vastaukset
- Erittäin_kiinnostunut
Kiitos, että palasit kertomaan reissusta! Kuulostaa todella upealta!
Kun sanot, että 145 oli paremmalla puolella, niin tarkennatko? Millainen se toinen puoli sitten on? Oliko sieltä kovin pitkä matka aamupalalle ym? - Sydämensämenettänyt
Toisella puolen saarta oli garden bungalowit ja matalan veden aikaan kivikkoinen. En nähnyt yhtään kertaa uimassa ketään siellä puolen. Veden päällä olevat villat olivat myös osittain garden bungalovien edessä. Aamupala paikkoja oli kolme saarten päissä ja keskellä eikä matka noihin ravintoloihin ollut pitkä. All inclusivella sai käydä missä halusi aamiaisen,mutta lounas ja illallinen oli aina tietyssä ravintolassa. Kysele lisää niin kerron :)
- Erittäin_kiinnostunut
Juuri nuo vedenpäällä olevat villat kiinnostaa, eli myös niiden sijainti(ko) oli huonompi tuolla toisella puolella? Ei kivikko tosiaan houkuttelevalta kuullosta. Pääsikö niistä villoista joka huoneen kohdalta mereen? Näyttävät niin unelmamajoitukselta, että pakko on kokeilla! Paljonko siinä kohdassa oli vettä? Hassuja kysymyksiä näin aamutuimaan :)
- siellä_jo_neljästi
Minun mielestä noiden water villojen sijainti on ihan paras; ne ovat melkein saaren länsipäädyssä, jossa on myös ihana "hiekkahäntä", jota pitkin pääsee kävelemään avomerelle päin parhaimmillaan kilometrin verran... ja niissä majoittuvat saavat käyttää K-18 Sangu-alueen infinity-allasta porealtaineen (ehdottomasti saaren paras allasalue!)
water villoista pääsee jokaisesta suoraan mereen, veden syvyys vähän riippuu vuoroveden vaihteluista, meidän mökin kohdalla oli rappusten alapäässä vettä ehkä lantiolle/vyötärölle saakka, eli hyvä lähteä heti uimaan tai kellumaan, sillä puolella meri aukeaa atollilta ulospäin, eli siellä on myös enemmän virtauksia, eikä kovin pitkälle saa uida. Mökki oli tosi mukava, ja oli ihana istua iltaisin "veden päällä" pimeässä kuuntelemassa meren ääniä... Itse olen vain niin herkkäuninen, että muutamana yönä kovempi merenkäynnin pauhu häiritsi unta. Ei ehkä saaren paras majoitusvaihtoehto meidän mielestä, mutta ehdottomasti kokeilemisen arvoinen!
- Sydämensämenettänyt
Laita sähköpostiosoite niin laitan sinulle muutaman kuvan mökeistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16121674Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant448417Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va556135SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1765762Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot294796Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124477HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.764391Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm784187"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153750Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1071613