Mistä eläkeläinäen huomaa, että on sunnuntaiaamu?

No siitä, kun herää lumiaurojen kolinaan lähes lumettomalla asfaltilla.
Varmaan niillä on kiire ajoon, ettei vähäinen aurattava vaan kerkeä sulaa ja sunnuntailisät saamatta.

11

291

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jakolasku

      Meillä ei sellaisiin herää. Tässä talossa ei kuulu lentokoneen ääniä, reitit on lähellä.
      Hiljakkoin laukesi palohälytys joka kailottaa käytävillä sitäkään ei kuule kun ovet on tiiviit. Nuorempi koira kävi eteisessä ja ilmoitti hälytysäänen.

    • voiveihti

      Saattaapi se tuoda metwurstiakin leivälle, ainaisen juuston sijaan!

    • Se-entinen-Kukkahame

      Siitä sen huomaa kun yläkerrasta tulee kutsu aamupalalle, vastaus otsikkoon.
      Nyytikestit ne tavallaan vaan on hienoa pieni juttutuokio viikon tapahtumista, tästä aamustakin tuli sunnuntai mieli.
      Olikin pitemmän kaavan mukaan tänään ;-).

    • Välivainio

      Meillä satoi lumen torstaina, joten auraus alkoi perjantaina neljältä aamulla. Kova oli kolina ja jyrinä puoli kuuteen asti!
      Junan äänen on tottunut suodattamaan pois niin, ettei sitä yleensä huomaakaan enää. Moottoritien liittymän äänetkin vaimenevat lumisena aikana melkein kuulumattomiin ja niiltäkin on onnistuntu meko hyvin sulkemaan korvansa.
      Onneksi talossa ei pahempia meluajia ole kuin satunnaisesti. Niistäkin suurin osa pillurallia viikonloppuisin satunnaisesti pyöriviä teinipoikia rikkinäisine äänenvaimentimineen ja jumputtavine mölykoneineen. Sekään isolla nelitahtisella ilman äänenvaimenninta ajava nahkarotsimotoristi ei talvella liiku. Kesällä ajelee siitäkin edestä edestakaisin parin kilometrin pätkää tuntikausia joka päivä.
      Onneksi kaikilla ei viiraa samalla lailla, ettei ole liian yksitoikkoista.

    • Ramoona_

      Meillä rapisee kivet joskus autotallin seinään sunnuntaiaamuna anivarhain. Hiekkatietä rientävät paikalliset traktorimiehet auraamaan heti kun vähänkin valkeaa kerrosta alkaa kerääntyä. Valtavat traktorinpyörät muotoilevat samalla tienpintaa, ja olipa hiljattain ojaakin saatu tukituksi veistämällä auralla tienpiennarnurmikosta iso lämpäre. Kukahan sen korjaa ? Meillä on tapana hoitaa piennar ruohonleikkurilla.

      Sunnuntain Hesari on paksu, se luetaan aikaillen. Teen aamiaisen tavallista myöhempään, kun on saunan päälle nukuttanut sikeästi ja pitkään. Tänään ensitöiksemme nostimme lipun salkoon. Laitan sunnuntaina suuritöisempää , melkeinpä brunssin, esimerkiksi pieniä pannukakkuja ja hedelmäsalaattia. Sitten ulkoilemaan ja lounas saakin venyä iltapäivän puolelle.

    • captcöpenick

      Kun pimennysverhon takaa valoa tihkuu goisipaikkaan jo hiukan enemmän. Tavallisesti ennen 8 hereille tänään ½-9.
      Yöllä ei ole satanut lisää mutta eilenillalla ehkä 3 senttiä. Pakkasta -4. Kuuntelen kansanradiota.

      Viikkoja kiinni olleen läppärin päivitys kesti avast-mainostajan mukaan 339 sekuntia. Kun maksat 19.90 € kk niin nopeempaan käy. Deletin sen mäkee.

      Uusi lumi hiukan valostaa. Nesteyttäminen käynnissä. Onneks ei letkusta vaan jääkaapin mehulasista.
      En ole liputtanu Runebergiä vuosiin. Kalevalan päivää sentään.

    • eläkeläisen.iloton.aamu

      että haittaako se eläkeläistä kun ihmiset tekee työtänsä.
      pitää olla katkeroitunut mieli kun tuokin pitää mainita, että jopa pyhäaamuna.
      nuku päivällä.

    • Ei se kyllä viikonpäivästä riipu vaan kahden lumihiutaleen leijailusta.

      Auraussopimuksen tehnyt henkilö hankkii aurausrahoja ja tehokkaasti. Pimeän selkään on hyvä lähteä auraamaan. Lasku aurauksesta varmaan riittää täällä meilläpäin.

    • Sulamaaa

      Kiire on auraanaan ennenkuin lumi ehtii sulaa. Pelkkää rahastusta!

    • Huomaa siittä kun ei makuuhuoneen alta lähde auto tallista eikä ne tallinovet rymise .

    • onko-

      eläke eläke eläke eläke

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      881
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      92
      838
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      736
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      3
      690
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      574
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      551
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      549
    8. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      61
      543
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      506
    Aihe