Mistä eläkeläinäen huomaa, että on sunnuntaiaamu?

No siitä, kun herää lumiaurojen kolinaan lähes lumettomalla asfaltilla.
Varmaan niillä on kiire ajoon, ettei vähäinen aurattava vaan kerkeä sulaa ja sunnuntailisät saamatta.

11

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jakolasku

      Meillä ei sellaisiin herää. Tässä talossa ei kuulu lentokoneen ääniä, reitit on lähellä.
      Hiljakkoin laukesi palohälytys joka kailottaa käytävillä sitäkään ei kuule kun ovet on tiiviit. Nuorempi koira kävi eteisessä ja ilmoitti hälytysäänen.

    • voiveihti

      Saattaapi se tuoda metwurstiakin leivälle, ainaisen juuston sijaan!

    • Se-entinen-Kukkahame

      Siitä sen huomaa kun yläkerrasta tulee kutsu aamupalalle, vastaus otsikkoon.
      Nyytikestit ne tavallaan vaan on hienoa pieni juttutuokio viikon tapahtumista, tästä aamustakin tuli sunnuntai mieli.
      Olikin pitemmän kaavan mukaan tänään ;-).

    • Välivainio

      Meillä satoi lumen torstaina, joten auraus alkoi perjantaina neljältä aamulla. Kova oli kolina ja jyrinä puoli kuuteen asti!
      Junan äänen on tottunut suodattamaan pois niin, ettei sitä yleensä huomaakaan enää. Moottoritien liittymän äänetkin vaimenevat lumisena aikana melkein kuulumattomiin ja niiltäkin on onnistuntu meko hyvin sulkemaan korvansa.
      Onneksi talossa ei pahempia meluajia ole kuin satunnaisesti. Niistäkin suurin osa pillurallia viikonloppuisin satunnaisesti pyöriviä teinipoikia rikkinäisine äänenvaimentimineen ja jumputtavine mölykoneineen. Sekään isolla nelitahtisella ilman äänenvaimenninta ajava nahkarotsimotoristi ei talvella liiku. Kesällä ajelee siitäkin edestä edestakaisin parin kilometrin pätkää tuntikausia joka päivä.
      Onneksi kaikilla ei viiraa samalla lailla, ettei ole liian yksitoikkoista.

    • Ramoona_

      Meillä rapisee kivet joskus autotallin seinään sunnuntaiaamuna anivarhain. Hiekkatietä rientävät paikalliset traktorimiehet auraamaan heti kun vähänkin valkeaa kerrosta alkaa kerääntyä. Valtavat traktorinpyörät muotoilevat samalla tienpintaa, ja olipa hiljattain ojaakin saatu tukituksi veistämällä auralla tienpiennarnurmikosta iso lämpäre. Kukahan sen korjaa ? Meillä on tapana hoitaa piennar ruohonleikkurilla.

      Sunnuntain Hesari on paksu, se luetaan aikaillen. Teen aamiaisen tavallista myöhempään, kun on saunan päälle nukuttanut sikeästi ja pitkään. Tänään ensitöiksemme nostimme lipun salkoon. Laitan sunnuntaina suuritöisempää , melkeinpä brunssin, esimerkiksi pieniä pannukakkuja ja hedelmäsalaattia. Sitten ulkoilemaan ja lounas saakin venyä iltapäivän puolelle.

    • captcöpenick

      Kun pimennysverhon takaa valoa tihkuu goisipaikkaan jo hiukan enemmän. Tavallisesti ennen 8 hereille tänään ½-9.
      Yöllä ei ole satanut lisää mutta eilenillalla ehkä 3 senttiä. Pakkasta -4. Kuuntelen kansanradiota.

      Viikkoja kiinni olleen läppärin päivitys kesti avast-mainostajan mukaan 339 sekuntia. Kun maksat 19.90 € kk niin nopeempaan käy. Deletin sen mäkee.

      Uusi lumi hiukan valostaa. Nesteyttäminen käynnissä. Onneks ei letkusta vaan jääkaapin mehulasista.
      En ole liputtanu Runebergiä vuosiin. Kalevalan päivää sentään.

    • eläkeläisen.iloton.aamu

      että haittaako se eläkeläistä kun ihmiset tekee työtänsä.
      pitää olla katkeroitunut mieli kun tuokin pitää mainita, että jopa pyhäaamuna.
      nuku päivällä.

    • Ei se kyllä viikonpäivästä riipu vaan kahden lumihiutaleen leijailusta.

      Auraussopimuksen tehnyt henkilö hankkii aurausrahoja ja tehokkaasti. Pimeän selkään on hyvä lähteä auraamaan. Lasku aurauksesta varmaan riittää täällä meilläpäin.

    • Sulamaaa

      Kiire on auraanaan ennenkuin lumi ehtii sulaa. Pelkkää rahastusta!

    • Huomaa siittä kun ei makuuhuoneen alta lähde auto tallista eikä ne tallinovet rymise .

    • onko-

      eläke eläke eläke eläke

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4771
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      187
      3734
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      179
      3344
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      72
      3144
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2899
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1984
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1911
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      177
      1711
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1676
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1375
    Aihe