No siitä, kun herää lumiaurojen kolinaan lähes lumettomalla asfaltilla.
Varmaan niillä on kiire ajoon, ettei vähäinen aurattava vaan kerkeä sulaa ja sunnuntailisät saamatta.
Mistä eläkeläinäen huomaa, että on sunnuntaiaamu?
11
230
Vastaukset
- jakolasku
Meillä ei sellaisiin herää. Tässä talossa ei kuulu lentokoneen ääniä, reitit on lähellä.
Hiljakkoin laukesi palohälytys joka kailottaa käytävillä sitäkään ei kuule kun ovet on tiiviit. Nuorempi koira kävi eteisessä ja ilmoitti hälytysäänen. - voiveihti
Saattaapi se tuoda metwurstiakin leivälle, ainaisen juuston sijaan!
- Se-entinen-Kukkahame
Siitä sen huomaa kun yläkerrasta tulee kutsu aamupalalle, vastaus otsikkoon.
Nyytikestit ne tavallaan vaan on hienoa pieni juttutuokio viikon tapahtumista, tästä aamustakin tuli sunnuntai mieli.
Olikin pitemmän kaavan mukaan tänään ;-). - Välivainio
Meillä satoi lumen torstaina, joten auraus alkoi perjantaina neljältä aamulla. Kova oli kolina ja jyrinä puoli kuuteen asti!
Junan äänen on tottunut suodattamaan pois niin, ettei sitä yleensä huomaakaan enää. Moottoritien liittymän äänetkin vaimenevat lumisena aikana melkein kuulumattomiin ja niiltäkin on onnistuntu meko hyvin sulkemaan korvansa.
Onneksi talossa ei pahempia meluajia ole kuin satunnaisesti. Niistäkin suurin osa pillurallia viikonloppuisin satunnaisesti pyöriviä teinipoikia rikkinäisine äänenvaimentimineen ja jumputtavine mölykoneineen. Sekään isolla nelitahtisella ilman äänenvaimenninta ajava nahkarotsimotoristi ei talvella liiku. Kesällä ajelee siitäkin edestä edestakaisin parin kilometrin pätkää tuntikausia joka päivä.
Onneksi kaikilla ei viiraa samalla lailla, ettei ole liian yksitoikkoista. - Ramoona_
Meillä rapisee kivet joskus autotallin seinään sunnuntaiaamuna anivarhain. Hiekkatietä rientävät paikalliset traktorimiehet auraamaan heti kun vähänkin valkeaa kerrosta alkaa kerääntyä. Valtavat traktorinpyörät muotoilevat samalla tienpintaa, ja olipa hiljattain ojaakin saatu tukituksi veistämällä auralla tienpiennarnurmikosta iso lämpäre. Kukahan sen korjaa ? Meillä on tapana hoitaa piennar ruohonleikkurilla.
Sunnuntain Hesari on paksu, se luetaan aikaillen. Teen aamiaisen tavallista myöhempään, kun on saunan päälle nukuttanut sikeästi ja pitkään. Tänään ensitöiksemme nostimme lipun salkoon. Laitan sunnuntaina suuritöisempää , melkeinpä brunssin, esimerkiksi pieniä pannukakkuja ja hedelmäsalaattia. Sitten ulkoilemaan ja lounas saakin venyä iltapäivän puolelle. - captcöpenick
Kun pimennysverhon takaa valoa tihkuu goisipaikkaan jo hiukan enemmän. Tavallisesti ennen 8 hereille tänään ½-9.
Yöllä ei ole satanut lisää mutta eilenillalla ehkä 3 senttiä. Pakkasta -4. Kuuntelen kansanradiota.
Viikkoja kiinni olleen läppärin päivitys kesti avast-mainostajan mukaan 339 sekuntia. Kun maksat 19.90 € kk niin nopeempaan käy. Deletin sen mäkee.
Uusi lumi hiukan valostaa. Nesteyttäminen käynnissä. Onneks ei letkusta vaan jääkaapin mehulasista.
En ole liputtanu Runebergiä vuosiin. Kalevalan päivää sentään. - eläkeläisen.iloton.aamu
että haittaako se eläkeläistä kun ihmiset tekee työtänsä.
pitää olla katkeroitunut mieli kun tuokin pitää mainita, että jopa pyhäaamuna.
nuku päivällä. Ei se kyllä viikonpäivästä riipu vaan kahden lumihiutaleen leijailusta.
Auraussopimuksen tehnyt henkilö hankkii aurausrahoja ja tehokkaasti. Pimeän selkään on hyvä lähteä auraamaan. Lasku aurauksesta varmaan riittää täällä meilläpäin.- Sulamaaa
Kiire on auraanaan ennenkuin lumi ehtii sulaa. Pelkkää rahastusta!
Huomaa siittä kun ei makuuhuoneen alta lähde auto tallista eikä ne tallinovet rymise .
- onko-
eläke eläke eläke eläke
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5282000Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3831633Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H191452Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641378- 1181047
- 561032
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191006Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66803Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15801Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka11784