Kato kun kukaan ei ole vielä tätä kommentoinut:
http://www.savonsanomat.fi/kotimaa/Lähelle-Kuopion-keskustaa-hiekkarantainen-asuinalue/923594
Kuopioon suunnitellaan Suomen rivieraa - asuinalueelle tulee hiekkaranta
Tuosta hiekkarannasta onkin hyötyä näin tammikuussa 20 asteen pakkasilla. Vai odotetaanko ilmastonmuutosta?
Kuopioon oma Riviera
14
309
Vastaukset
- Yhdjjdjjd
Harjoittele homppeli linkittämistä.
- eihelmiäsioille
Vastustaa tuota jo sentään osasi, vaikka ei itse asiasta mitään ymmärtänytkään.
- Hienoidea
Ei tarvi odotella ilmastonmuutosta. Kesä tulee yleensä kerran vuodessa ihan odottamattakin.
- pieleen_meni
Ja kesä kestää sen pari viikkoa.
Laitetaan hiekan alle kaukolämpöputket kuten tuossa kävelykeskustassa on tehty. Kuopio voisi mainostaa itseään kaupunkina jossa on maailman ensimmäinen lämmitetty hiekkaranta.
Tosin kävelykeskustan varrella olevat kiinteistöt eivät maksa lämmityksestä ja hanat on pantu kiinni. Koko kävelykeskusta täynnä lumikasoja. - Petosnen
Kuopiolaista saituutta, vaikka kuvastaakin oivallisesti jämähtänyttä ilmapiiriä keskustassa nykyään kun Matkus tappoi kivijalkaliikkeet. Ei tuon kokoisessa kaupungissa kertakaikkiaan riitä yrityksiä kahteen paikkaan. Asiakkaatkin osaavat jaloillaan äänestää kun eivät autiota toria jaksa katsella eikä tarvitse tulla sinne aitoa savolaista kahden auton ruuhkaa katselemaan. Toisaalta nyt on keskustan alueella edullista liiketilaa tatskastudioille ja pizzanpyörittäjille.
- Vauhtiin
Kuopio tulee olemaan tulevaisuudessa ihan mitä vain jos täällä tehdään nopeampia päätöksiä. Mahdollisuudet on mihin vain. Mutta me vanhemmat ei keretä sitä näkemään.
Liian hidasta tekemistä. - V8.CO2.2876gkm
Noppeemmin suahaan Kuopijoon Riviera jos joku hakis jenkeistä Buick Rivieran tänne.
- Häätö
Teollinen toiminta pitäisi häätää Itkonniemeltä liikenteellisesti paremmille paikoille.
Itkonniemestä pitää kehittää tasokas asuinalue ja samalla vapaa ulkoilualue. Ei teollisuutta tarvitse sijoittaa rantatonteille. Vanha Savo:n tehdas pitää purkaa kokonaan ja puhdistaa maaperä mahdollisista teollisuusmyrkyistä. - Tatuvaan
Pistetään maalämpöputket hiekan alle niin voijaan talvella hiihtää ja kesällä hikoilla. Kuopio on kuitennii ihan huippu. Eilen kävin ikeassa ja paljastelin itseäni peilin edessä. Mutta tänään kävin torilla huutamassa. Oli kivaa. Huomenna uuestaan. Asuin vähän aikaa mikkelissä eikä ollu yhtään iin kivaa. Tulin kotiin ja rakastuin menoon. Asunnossani on verhot ja kaikki.
- PostiPete
Kyllä olet nyt ihan oikeassa paikassa. Aito kuopiolainen tunnut olevan.
- KiiskiRantaVasta
Minulla ei kuitenkaan ole varaa sinne muuttaa. Vastustan ehdottomasti koko hanketta!
- pendelöijä
Eikä minulla. Muutankin piakkoin lähellä Kuopiota olevaan maalaiskuntaan josta saan asunnon -70% Kuopion hinnoista ja se Rivierakin on ihan asunnon vieressä.
- Anonyymi
Ei tule Rivieraa vuosikymmeniin. Matalapalkkaduunien säilyttäminen näkyy olevan tärkeämpää vaikkei niistä kerry juuri mitään verotulojakaan. Eri asia jos olisivat korkeampipalkkaisia työpaikkoja.
- Anonyymi
Ei ole uskottavaa että matalapalkkainen, vankilaa muistuttava tehtaanrumilus on muka niin tärkeä että sen pitäisi antaa jatkua vuosikymmeniä paikalla jossa olisi mitä hienoimmat näkymät Kallavedelle asumistarkoituksessa. Varsinkin kun parempiakin työpaikkoja on annettu mennä täältä pois mistä olisi saatu korkeampaa verotuottoa kunnollisten palkkojen ansiosta.
Tässä jutussa haisee jokin...
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1412817Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2742487Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?301483Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.351462- 1211192
- 1081143
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041043Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee131032Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La59906Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.305894