Onko teillä minkälaisia kokemuksia/mitä olette kuulleet Kätilöopiston Haikaranpesässä synnyttämisestä? Miten eroaa "tavallisesta" perhehuoneesta?
Kiitos vastauksista ja onnellista odotusta kaikille!
Kiitos vastauksista ja onnellista odotusta kaikille!
Vastaukset 3
Vanhimmat
myös tietää haikaran pesästä! sinne on kuulemma paljon hakijoita...mutta siis onko haikaranpesä osasto vai vaan yksi huone??
haloo ei se mikään yksi huone ole vaan osasto. sinne pääsevät sellaiset joidenka raskaus on sujunut ongelmitta ja synnytys myös. Ymmärsin et sinne pitäis ilmoittautua rakenneultran jälkeen ja siellä edellytetään et mies on mukana, koska valmennukset kuuluvat myös yhtenä osana.
Ei ole kokemusta, kun en asu lähimaillakaan, mutta joulukuun 2 plus lehdessä siitä oli juttu. Ja mielestäni hyvä juttu olikin, tarpeeksi selventävästi selitetty.
Eli haikaranpesässä voi synnyttää: kun synnyttäjä on perusterve, ja raskaus sujunut normaalisti. Kun kyseessä ei ole perätilasynnytys tai monikkoraskaus. Raskaus on täysiaikainen, eli synnytys tapahtuu rv 37- 42 välillä. Kun synnyttäjä ja tukihenkilö ovat osallistuneet ainakin kahteen synnytysvalmennukseen sekä tavanneet kätilön henkilökohtaisen synnytyssuunnitelman tekoa varten. Kun tukihenkilö sitoutuu yöpymään synnyttäjän kanssa lapsivuodeosastolla.
Haikaranpesään voi ilmoittautua heti, kun raskausajan toinen ultra on tehty, n. rv 20 tienoilla.
Mutta kannattaa lukea se lehti, siinä oli paljon hyviä juttuja haikaranpesästä.