Altzheimer ja kuolema

Siskopien

Kuinka kauan keksimäärin menee kun tätä tautia sairastava kuolee. Milloin tarvitsee ympärivuorokautista hoitoa? Kuuluuko epäsiisteys sairauteen?

4

821

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vain_neuvoa_antava

      Tuohon ei voi kukaan antaa vastausta. Minulla on muutama tuttava, jotka sairasti alzheimerin tautia. Yksi heistä kuoli melko nopeasti, toinen kitui vuosikaudet.
      Pitää muistaa, että monet tutkijat ovat sitä mieltä, että Alzheimerin tauti on diabetes 3, joka johtuu hiilihydraateista eli liiallisesta sokerista ja keinorasvoista.
      Kannattaa lukea David Perlmutterin kirja tuhon siemenet

    • uupunutlevonsai

      Se on yksilöllistä, joku menehtyy piankin, toisella saattaa kestää vuosia, jopa 10v siitä, kun ensimmäiset oireet ilmeni. Alku on niin salakavalaa, tulee hiipien. Epäsiisteys kuuluu asiaan myös. Olen kuullut, jos on kyseessä nuorehko ihminen sairaus etenee nopeastikin.

      • pyykkipoikanenässä

        Kyllä, epäsiisteys kuuluu asiaan ja sen saa kokea myös puoliso joka pesee päivittäin kusipyykkiä ja korjaa lattialle pudonneet kakkapökäleet, mutta kas kummaa, itse potilas ei ole tietääkseenkään. HEH.


    • Sisäpiiriä_pyöritellen

      Länsimaisessa lääketieteessä ei tunneta Alzheimeria parantavaa lääkettä. Tästä huolimatta näitä potilaita lääkitään hillittömästi, minkä seurauksena ei ainoastaan muisti vaan myöskin fyysinen puoli kärsivät paljon. Jos geeniperimä on sellainen, että elimistö lääkerasituksesta huolimatta kykenee selviytymään, elinpäiviä vielä riittänee.

      Ratkaiseva merkitys elinpäivien määrään riippuu tosin muustakin, kuten mielialasta, ravinnosta ja liikunnasta. Hoivakodeissa ei juurikaan ole mahdollisuutta testata ravinnon tai luonnonlääkkeiden merkitystä Alzheimerin taudin etenemiseen. Länsimaisen lääketieteen lääkityksiä sitä vastoin on testailtu jo pitkään, eikä tältä osin kehumiseen ole aihetta. Hoitajat kiiruhtavat sen minkä ehtivät toimien tarjoilijoina, pesijöinä, siivoojina, pesulapalvelujen tuottajina, tietojen käsittelijöinä ja tallentajina sekä ennen kaikkea lääkejakelijoina. Jos lisätehtäviä ilmaantuu, muista tehtävistä on tingittävä ja sovitettava aikatauluun. Jos tämä rumba päättyy, ensisijainen kärsijä on lääketeollisuus. Siksi vanhukset on yritettävä pitää hengissä, ei liian hyvin muttei täysin huonostikaan. Kaikki keikkuu siinä ja siinä, rajamailla. Työpaikoista on pidettävä kiinni, ja lopputili tulee vain, jos hoitaja kieltäytyy rokotuksista. Maailmalta leviää tieto, jonka mukaan influenssaa levittävät rokotetut ja heikkokuntoiset menehtyvät ensin. Meillä ajatukset kulkevat toistepäin, eivätkä muiden maiden opit niitä järkytä. Jos synnytyksen käynnistämiseen keksitään muu kuin siihen sopiva lääke, jakeluun vain sanottiinpa muualla asiasta mitä hyvänsä. Omaperäisyys on nyt valttia, eikä vain vanhusrintamalla.

      Hoivakodeissa runsaat lääkitykset johtavat myös vanhusten epähygieniseen vaipparalliin. Virtsan ja ulosteen pidätyskyky tällaisilla lääkityksillä on liki mahdottomuus, joten terveydenhoito makaa niin kuin petaa. Muistisairaudet kuten muukin sairastaminen lisääntyvät jatkuvasti. Perussyytä ei haluta tutkia, vaan eteenpäin mennään jotakuinkin sammutetuin lyhdyin, ja seuraavat sukupolvet tulevat oikeutetusti kysymään, miksi emme heränneet ajoissa, jolloin monen elämä olisi voitu vielä pelastaa.

      Nykylääkitys suosii lääkkeiden sekakäyttöä. Lähes mille tahansa lääkkeelle löytyy toinen käyttöalue, mikäli alkuperäiseltä putoaa pohja. Kokeillaan sitä ja kokeillaan tätä ja monia vielä yhdessä, josko jotain positiivista yllättäen ilmaantuisi. Tätä ei uskoisi todeksi, ellei niin usein jo olisi nähnyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      101
      6155
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      337
      5797
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      58
      5036
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      326
      3803
    5. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2295
    6. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      138
      2235
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      108
      1312
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      10
      1063
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      177
      951
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      56
      783
    Aihe