Altzheimer ja kuolema

Siskopien

Kuinka kauan keksimäärin menee kun tätä tautia sairastava kuolee. Milloin tarvitsee ympärivuorokautista hoitoa? Kuuluuko epäsiisteys sairauteen?

4

779

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vain_neuvoa_antava

      Tuohon ei voi kukaan antaa vastausta. Minulla on muutama tuttava, jotka sairasti alzheimerin tautia. Yksi heistä kuoli melko nopeasti, toinen kitui vuosikaudet.
      Pitää muistaa, että monet tutkijat ovat sitä mieltä, että Alzheimerin tauti on diabetes 3, joka johtuu hiilihydraateista eli liiallisesta sokerista ja keinorasvoista.
      Kannattaa lukea David Perlmutterin kirja tuhon siemenet

    • uupunutlevonsai

      Se on yksilöllistä, joku menehtyy piankin, toisella saattaa kestää vuosia, jopa 10v siitä, kun ensimmäiset oireet ilmeni. Alku on niin salakavalaa, tulee hiipien. Epäsiisteys kuuluu asiaan myös. Olen kuullut, jos on kyseessä nuorehko ihminen sairaus etenee nopeastikin.

      • pyykkipoikanenässä

        Kyllä, epäsiisteys kuuluu asiaan ja sen saa kokea myös puoliso joka pesee päivittäin kusipyykkiä ja korjaa lattialle pudonneet kakkapökäleet, mutta kas kummaa, itse potilas ei ole tietääkseenkään. HEH.


    • Sisäpiiriä_pyöritellen

      Länsimaisessa lääketieteessä ei tunneta Alzheimeria parantavaa lääkettä. Tästä huolimatta näitä potilaita lääkitään hillittömästi, minkä seurauksena ei ainoastaan muisti vaan myöskin fyysinen puoli kärsivät paljon. Jos geeniperimä on sellainen, että elimistö lääkerasituksesta huolimatta kykenee selviytymään, elinpäiviä vielä riittänee.

      Ratkaiseva merkitys elinpäivien määrään riippuu tosin muustakin, kuten mielialasta, ravinnosta ja liikunnasta. Hoivakodeissa ei juurikaan ole mahdollisuutta testata ravinnon tai luonnonlääkkeiden merkitystä Alzheimerin taudin etenemiseen. Länsimaisen lääketieteen lääkityksiä sitä vastoin on testailtu jo pitkään, eikä tältä osin kehumiseen ole aihetta. Hoitajat kiiruhtavat sen minkä ehtivät toimien tarjoilijoina, pesijöinä, siivoojina, pesulapalvelujen tuottajina, tietojen käsittelijöinä ja tallentajina sekä ennen kaikkea lääkejakelijoina. Jos lisätehtäviä ilmaantuu, muista tehtävistä on tingittävä ja sovitettava aikatauluun. Jos tämä rumba päättyy, ensisijainen kärsijä on lääketeollisuus. Siksi vanhukset on yritettävä pitää hengissä, ei liian hyvin muttei täysin huonostikaan. Kaikki keikkuu siinä ja siinä, rajamailla. Työpaikoista on pidettävä kiinni, ja lopputili tulee vain, jos hoitaja kieltäytyy rokotuksista. Maailmalta leviää tieto, jonka mukaan influenssaa levittävät rokotetut ja heikkokuntoiset menehtyvät ensin. Meillä ajatukset kulkevat toistepäin, eivätkä muiden maiden opit niitä järkytä. Jos synnytyksen käynnistämiseen keksitään muu kuin siihen sopiva lääke, jakeluun vain sanottiinpa muualla asiasta mitä hyvänsä. Omaperäisyys on nyt valttia, eikä vain vanhusrintamalla.

      Hoivakodeissa runsaat lääkitykset johtavat myös vanhusten epähygieniseen vaipparalliin. Virtsan ja ulosteen pidätyskyky tällaisilla lääkityksillä on liki mahdottomuus, joten terveydenhoito makaa niin kuin petaa. Muistisairaudet kuten muukin sairastaminen lisääntyvät jatkuvasti. Perussyytä ei haluta tutkia, vaan eteenpäin mennään jotakuinkin sammutetuin lyhdyin, ja seuraavat sukupolvet tulevat oikeutetusti kysymään, miksi emme heränneet ajoissa, jolloin monen elämä olisi voitu vielä pelastaa.

      Nykylääkitys suosii lääkkeiden sekakäyttöä. Lähes mille tahansa lääkkeelle löytyy toinen käyttöalue, mikäli alkuperäiseltä putoaa pohja. Kokeillaan sitä ja kokeillaan tätä ja monia vielä yhdessä, josko jotain positiivista yllättäen ilmaantuisi. Tätä ei uskoisi todeksi, ellei niin usein jo olisi nähnyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5070
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4582
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4509
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      296
      1717
    5. 90
      1384
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      79
      1344
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1308
    8. 306
      1015
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      940
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      840
    Aihe