Kuinka kauan keksimäärin menee kun tätä tautia sairastava kuolee. Milloin tarvitsee ympärivuorokautista hoitoa? Kuuluuko epäsiisteys sairauteen?
Altzheimer ja kuolema
4
927
Vastaukset
- vain_neuvoa_antava
Tuohon ei voi kukaan antaa vastausta. Minulla on muutama tuttava, jotka sairasti alzheimerin tautia. Yksi heistä kuoli melko nopeasti, toinen kitui vuosikaudet.
Pitää muistaa, että monet tutkijat ovat sitä mieltä, että Alzheimerin tauti on diabetes 3, joka johtuu hiilihydraateista eli liiallisesta sokerista ja keinorasvoista.
Kannattaa lukea David Perlmutterin kirja tuhon siemenet - uupunutlevonsai
Se on yksilöllistä, joku menehtyy piankin, toisella saattaa kestää vuosia, jopa 10v siitä, kun ensimmäiset oireet ilmeni. Alku on niin salakavalaa, tulee hiipien. Epäsiisteys kuuluu asiaan myös. Olen kuullut, jos on kyseessä nuorehko ihminen sairaus etenee nopeastikin.
- pyykkipoikanenässä
Kyllä, epäsiisteys kuuluu asiaan ja sen saa kokea myös puoliso joka pesee päivittäin kusipyykkiä ja korjaa lattialle pudonneet kakkapökäleet, mutta kas kummaa, itse potilas ei ole tietääkseenkään. HEH.
- Sisäpiiriä_pyöritellen
Länsimaisessa lääketieteessä ei tunneta Alzheimeria parantavaa lääkettä. Tästä huolimatta näitä potilaita lääkitään hillittömästi, minkä seurauksena ei ainoastaan muisti vaan myöskin fyysinen puoli kärsivät paljon. Jos geeniperimä on sellainen, että elimistö lääkerasituksesta huolimatta kykenee selviytymään, elinpäiviä vielä riittänee.
Ratkaiseva merkitys elinpäivien määrään riippuu tosin muustakin, kuten mielialasta, ravinnosta ja liikunnasta. Hoivakodeissa ei juurikaan ole mahdollisuutta testata ravinnon tai luonnonlääkkeiden merkitystä Alzheimerin taudin etenemiseen. Länsimaisen lääketieteen lääkityksiä sitä vastoin on testailtu jo pitkään, eikä tältä osin kehumiseen ole aihetta. Hoitajat kiiruhtavat sen minkä ehtivät toimien tarjoilijoina, pesijöinä, siivoojina, pesulapalvelujen tuottajina, tietojen käsittelijöinä ja tallentajina sekä ennen kaikkea lääkejakelijoina. Jos lisätehtäviä ilmaantuu, muista tehtävistä on tingittävä ja sovitettava aikatauluun. Jos tämä rumba päättyy, ensisijainen kärsijä on lääketeollisuus. Siksi vanhukset on yritettävä pitää hengissä, ei liian hyvin muttei täysin huonostikaan. Kaikki keikkuu siinä ja siinä, rajamailla. Työpaikoista on pidettävä kiinni, ja lopputili tulee vain, jos hoitaja kieltäytyy rokotuksista. Maailmalta leviää tieto, jonka mukaan influenssaa levittävät rokotetut ja heikkokuntoiset menehtyvät ensin. Meillä ajatukset kulkevat toistepäin, eivätkä muiden maiden opit niitä järkytä. Jos synnytyksen käynnistämiseen keksitään muu kuin siihen sopiva lääke, jakeluun vain sanottiinpa muualla asiasta mitä hyvänsä. Omaperäisyys on nyt valttia, eikä vain vanhusrintamalla.
Hoivakodeissa runsaat lääkitykset johtavat myös vanhusten epähygieniseen vaipparalliin. Virtsan ja ulosteen pidätyskyky tällaisilla lääkityksillä on liki mahdottomuus, joten terveydenhoito makaa niin kuin petaa. Muistisairaudet kuten muukin sairastaminen lisääntyvät jatkuvasti. Perussyytä ei haluta tutkia, vaan eteenpäin mennään jotakuinkin sammutetuin lyhdyin, ja seuraavat sukupolvet tulevat oikeutetusti kysymään, miksi emme heränneet ajoissa, jolloin monen elämä olisi voitu vielä pelastaa.
Nykylääkitys suosii lääkkeiden sekakäyttöä. Lähes mille tahansa lääkkeelle löytyy toinen käyttöalue, mikäli alkuperäiseltä putoaa pohja. Kokeillaan sitä ja kokeillaan tätä ja monia vielä yhdessä, josko jotain positiivista yllättäen ilmaantuisi. Tätä ei uskoisi todeksi, ellei niin usein jo olisi nähnyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1741192
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?47634Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55559Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä304558Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t231551- 51529
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7510