Altzheimer ja kuolema

Siskopien

Kuinka kauan keksimäärin menee kun tätä tautia sairastava kuolee. Milloin tarvitsee ympärivuorokautista hoitoa? Kuuluuko epäsiisteys sairauteen?

4

794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vain_neuvoa_antava

      Tuohon ei voi kukaan antaa vastausta. Minulla on muutama tuttava, jotka sairasti alzheimerin tautia. Yksi heistä kuoli melko nopeasti, toinen kitui vuosikaudet.
      Pitää muistaa, että monet tutkijat ovat sitä mieltä, että Alzheimerin tauti on diabetes 3, joka johtuu hiilihydraateista eli liiallisesta sokerista ja keinorasvoista.
      Kannattaa lukea David Perlmutterin kirja tuhon siemenet

    • uupunutlevonsai

      Se on yksilöllistä, joku menehtyy piankin, toisella saattaa kestää vuosia, jopa 10v siitä, kun ensimmäiset oireet ilmeni. Alku on niin salakavalaa, tulee hiipien. Epäsiisteys kuuluu asiaan myös. Olen kuullut, jos on kyseessä nuorehko ihminen sairaus etenee nopeastikin.

      • pyykkipoikanenässä

        Kyllä, epäsiisteys kuuluu asiaan ja sen saa kokea myös puoliso joka pesee päivittäin kusipyykkiä ja korjaa lattialle pudonneet kakkapökäleet, mutta kas kummaa, itse potilas ei ole tietääkseenkään. HEH.


    • Sisäpiiriä_pyöritellen

      Länsimaisessa lääketieteessä ei tunneta Alzheimeria parantavaa lääkettä. Tästä huolimatta näitä potilaita lääkitään hillittömästi, minkä seurauksena ei ainoastaan muisti vaan myöskin fyysinen puoli kärsivät paljon. Jos geeniperimä on sellainen, että elimistö lääkerasituksesta huolimatta kykenee selviytymään, elinpäiviä vielä riittänee.

      Ratkaiseva merkitys elinpäivien määrään riippuu tosin muustakin, kuten mielialasta, ravinnosta ja liikunnasta. Hoivakodeissa ei juurikaan ole mahdollisuutta testata ravinnon tai luonnonlääkkeiden merkitystä Alzheimerin taudin etenemiseen. Länsimaisen lääketieteen lääkityksiä sitä vastoin on testailtu jo pitkään, eikä tältä osin kehumiseen ole aihetta. Hoitajat kiiruhtavat sen minkä ehtivät toimien tarjoilijoina, pesijöinä, siivoojina, pesulapalvelujen tuottajina, tietojen käsittelijöinä ja tallentajina sekä ennen kaikkea lääkejakelijoina. Jos lisätehtäviä ilmaantuu, muista tehtävistä on tingittävä ja sovitettava aikatauluun. Jos tämä rumba päättyy, ensisijainen kärsijä on lääketeollisuus. Siksi vanhukset on yritettävä pitää hengissä, ei liian hyvin muttei täysin huonostikaan. Kaikki keikkuu siinä ja siinä, rajamailla. Työpaikoista on pidettävä kiinni, ja lopputili tulee vain, jos hoitaja kieltäytyy rokotuksista. Maailmalta leviää tieto, jonka mukaan influenssaa levittävät rokotetut ja heikkokuntoiset menehtyvät ensin. Meillä ajatukset kulkevat toistepäin, eivätkä muiden maiden opit niitä järkytä. Jos synnytyksen käynnistämiseen keksitään muu kuin siihen sopiva lääke, jakeluun vain sanottiinpa muualla asiasta mitä hyvänsä. Omaperäisyys on nyt valttia, eikä vain vanhusrintamalla.

      Hoivakodeissa runsaat lääkitykset johtavat myös vanhusten epähygieniseen vaipparalliin. Virtsan ja ulosteen pidätyskyky tällaisilla lääkityksillä on liki mahdottomuus, joten terveydenhoito makaa niin kuin petaa. Muistisairaudet kuten muukin sairastaminen lisääntyvät jatkuvasti. Perussyytä ei haluta tutkia, vaan eteenpäin mennään jotakuinkin sammutetuin lyhdyin, ja seuraavat sukupolvet tulevat oikeutetusti kysymään, miksi emme heränneet ajoissa, jolloin monen elämä olisi voitu vielä pelastaa.

      Nykylääkitys suosii lääkkeiden sekakäyttöä. Lähes mille tahansa lääkkeelle löytyy toinen käyttöalue, mikäli alkuperäiseltä putoaa pohja. Kokeillaan sitä ja kokeillaan tätä ja monia vielä yhdessä, josko jotain positiivista yllättäen ilmaantuisi. Tätä ei uskoisi todeksi, ellei niin usein jo olisi nähnyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5347
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      42
      3561
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      58
      2932
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      37
      2145
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1916
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1696
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1402
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1376
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1205
    Aihe