Olisin tekemässä kotiviiniä, tai kiljua. Mistä saisi ostettua lapon, jolla saisi otettua tuon pelkän kiljun pois, ettei itse juomaan jää hiivaa? Paljonko maksaa ja miten sellaista käytetään? Kiitos!
Lappo?
Jakkelis
3320
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Melkein joka kauppa myy lappoja: tavaratalot, halpistavaratalot jne. Lapon voi myös tehdä itse ostamalla jäykän muoviputken ja letkua ja sitten vain imaiset ja annat valua pulloon. Letkun olisi hyvä olla sellaist pehmeää että voit sormilla painaa sen luttuun niin ettei neste valu.
Katsot vaan imaistessasi että letku riippuu niin että joku osa siitä on kunnolla kiljun nestepinnan alapuolella. Ja pidä se siellä myös, putken suu voi olla pintaa korkeammallakin imuvaiheessa.
Putken imupään saa pysymään sopivalla korkeudella astiassa kun laittaa siihen kuminauhan piukkaan ja sitten jonkun kepin kuminauhaan siten että keppi yltää astian laitojen ohi. Ensin voi ottaa enemmän pinnasta ja sitten syvyyttää putkea sen mukaan kuin pinta vajoaa.
Kerro miten pontikkaa tehdään.
Eli tämä ei siis ole kovin hygienista, paitsi jos itselleen tekee? Koska sitä kiljuahan tulee suuhun? Ja ihan normaali letku vain, ja kun imee niin alkaako sitä kiljua vain tulla esim ämpäristä toiseen pulloon? Minkälainen letku tahansa käy? Ja imutan, että se alkaa liikkua, ja laitan toisen pään pulloon? Minulla on nyt kiljua käymässä kolmessa limupullossa (1.5l) siihen pinnalle tulee vaahtoa. Miten sen saisi pois?