Kyllä RS-pojut jää, Mercedes C32AMG, viritetty lastutuksella, mekaanisen ahtimen rullan vaihdolla pienempään, suuremmalla välijäähdyttimellä ja tehokkaammalla pumpulla, joka intercoolerin vettä kierrättää. Vaatimattomat 454hv ja kiihtyvyys n. 4,1s 0...100km/h! Takaveto, takana 285 leveät Continentalit, pitoa riittää! Ilokaasuvirityksillä saisi vielä lisää potkua, mutta nytkin tuolla olen kyykyttänyt kesäkelillä auton kuin auton, yhtäkään kisaa en ole hävinnyt tuolla liikennevalolähdöissä tai moottoritien liittymäkiihdytyskisoissa.
Viritetty Mersu, kyykytyskone!
TehoMersu
7514
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä siinä skeidaajalla alkaa alahuuli väpättämään kun tuolla kyyköttää ja posottaa leuhkasti itä-irvokkeen ohi.. ja suoraan eteen. Polkevat taas niitä surullisen kuuluisia skootan kaasupolkimia poikki.... ei tehot riitä 🤣😂😈
Tuotatuota... Suuremmalla pumpulla joka kierrättää vettä välijäähdyttimessä? Mielenkiintoinen rakenne, kerroppa lisää ja ja miksi moinen on tehty, ja kiinnostaisi myös rakentaja.
Niin siis vesijäähdytteinen välijäähdytin erikseen syyläristä tuossa ahdetussa koneessa on, sen veden pitää kiertää siellä intercoolerissa, joka jäähdyttää ahtoilmaa. Lyshol-tyyppinen kaksoisruuviahdin (ruuvit pyörivät muuten 20.000 rpm). Eli moottorin jäähdytykselle oma vesipumppu ja intercoolerin jäähdytykselle omansa. Alkuperäinen Boschin pumppu vaihdettu tehokkaampaan Johnsonin pumppuun, kun vesi kiertää näin viritetyssä koneessa tehokkaammin isommassa intercoolerissa.
Kuvia:
http://www.chargecooler.co.uk/images/ic1.jpg
http://vrechise.com/getimage.php?i=10-24504-03_1.jpg
http://vrechise.com/getimage.php?i=10-24504-03_1.jpg
http://mbworld.org/forums/attachments/c32-amg-c55-amg-w203/194626d1287986100-anybody-have-intercooler-diagram-our-c32-kompressor-engine-c32starintake.jpg
Ahah... Selvä, kiitos asiallisesta informaatiosta.
Seuraava kysymys!
Miks ihmeesä tämmöne postattu perheautopalstalle?
Koska RS on maahantuojan mukaan "täydellinen urheiluauto" ja te skodistit olette kaikki palstan tietojen mukaan miljonäärejä
Kyllä niitä RS-skodiakin viritellään ja tietysti kisailumielessä, miksikäs muuten? Laitoin vain tietoa RS-miehille että täältä löytyy vastusta jos kisaamaan lähdetään.
Tuollainen vanha Mese on täysi rousku. Homoseksuaalin auto.