Jalankulkijan liikennevakuutus?

robotti.kuski

Niinpä jalankulkija, eipä ole sellaista sinulla varmaankaan liikennevakuutusta joten jos aiheutat liikenteessä kolarin yms niin lasku voi olla aika isokin, riippuu mitä käy.

https://www.youtube.com/watch?v=j_Kes7ssXPo
Autot väistelee jopa tieltä ulos niin kyllä siinä korjattavaa tulee.
Sama myös jos törmää päin jalankulkijaa jossa syyllinen on jalankulkija niin auton vaurioiden korjaukset, uusi auto kaikkine turvavarusteineen niin voi olla aika kallis törmäys jalankulkijalle. Esimerkiksi puskureita ei tänä päivä saa korjaille vaan ne uusitaan kokonaan.

Kiire on kiire toki niin ei sitten mitään muuta ku menoks.. kohtahan se on taas pyöräilykausikin niin pääsee taas liikenneasiantuntijat liikenteeseen näyttämään miten suhautellaan ja kurvaillaan.

Kannattaa ainakin sitä varttuneempaa väkeä valistaa joskus liikenneasioista, ikääntyneemmät on voineet unohtaa liikennesääntöjä ja muistella jotain raatteentien liikennesääntöjä. Ei ole meinaan ensimmäistä kertaa kun mummi mankeloi fillarillaan siihen malliin että kyllä "tiedetään liikennesäännöt".

Ps, autoilijat tietää sitten kaiken, kysykää vaan. Itsekkin ajan autolla kerrostalon viidenteen kerrokseen koska liikun aina autolla joka paikkaan, en kävele missään, olen autossa nytkin.

7

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Trolli_stop

      Äärihuono provo. Yritäpä jotain muuta välillä. Laita vaikka se kone kiinni ja mene ulos. Näet oikeaa elämää.

      • Aimo.peippo

        Ihan asiaahan tuo kirjoitti


    • huono-provo

      Lait lähtevät siitä että ihminen tulee aina ensimmäisenä. Suojaamaton ihminen (eli jalankulkija) on aina etusijalla kun mietitään turvallisuutta. Tämän voi huomata monesta tieliikennelain pykälästä.

      Laista löytyy jopa erityisvelvoite varoa mainitsemiasi vanhuksia. 30 § lukee mm. seuraavaa: "Kuljettajan on erityisesti varottava lähestyessään pysäytettyä koululaiskuljetusautoa, linja-autoa tai raitiovaunua sekä lapsia, vanhuksia, vammaisia tai muita, joilla on ilmeisiä vaikeuksia selviytyä turvallisesti liikenteessä."

      On siis erityisesti varottava lapsia, vanhuksia, vammaisia tai muita, joilla on ilmeisiä vaikeuksia selviytyä turvallisesti liikenteessä. Lain laatijat ovat lähteneet siitä että tällaiset ihmiset saattavat tehdä vääriä asioita ja heitä on tästä syystä varottava.

      Aina kun näet lapsia, vanhuksia, vammaisia tai muita, joilla on ilmeisiä vaikeuksia selviytyä turvallisesti liikenteessä, on velvollisuutesi ajaa siten että he saattavat tehdä "typeriä" tai vääriä asioita.

      Aja siis kuin laki velvoittaa äläkä keksi mitään omia juttuja.

    • osaatko.edes

      Ajaminen vaatii jatkuvaa varuillaan oloa ja valmistautumista pysähtymiseen ja väistämiseen, eli ennalta arvaamattomien tapahtumien jatkuvaa ennakoimista. Jos ei kykene, on syytä jättää se ajaminen muiden hommaksi.

    • Jalankulkijanoikeus

      Jalankulkijat ei tarvitse mitään vakuutuksia. Kyllä ne autoilijat on useammin syyllisiä. Tuossa alkuviikosta olin mennä suojatiellä turvalleen kun juoksin suojatien yli. Suojatiellä on liukasta kohdassa jossa autot kulkee. Pakko oli juosta kun ei meinaa päästä muuten yli. Suomessa ei ole suojatiekuria.

    • Jalankulkijan liikennevakuutus olisi hyvä uudistus. Kannattaisin myös jalankulkukorttia sekä tietullimaksuja jalkakäytäville. Myös jonkinlainen jalankulkijan rekisteröinti olisi kohdallaan.

      Olisi hienoa, jos ihmiset merkittäisiin jonkinlaisilla rekisterikilvillä. Rikollisten tunnistaminen helpottuisi huomattavasti.

    • ttttttttttttt

      Tennarivero ja päästömaksut voisi olla myös paikallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      303
      6622
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      49
      5796
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      186
      5272
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4043
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3318
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3313
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      52
      3237
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3008
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2242
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      1008
    Aihe