"Jätehuoltoviranomaisen tekemässä tarkastuksessa kiinteistössänne ei toteudu jätehuoltomääräysten mukainen jätekuljetus." Tuo väite on perätön ja loukkaava.
Em. sisältöisen kirjeen jätehuoltoyritys oli saanut.
Millainen tuo muka "tarkastus" sitten lienee ollut?
Kiinteistölläni jätteet lajitellaan ja toimitetaan ekopisteisiin asianmukaisiin keräysastioihin, biojäte kompostoidaan ja käytetään kasvimaalla maanparannusaineena. Jäljelle jäävä polttokelpoinen jäte kerätään 240 litran vetoiseen jäteastiaan, joka tyhjennetään 20 viikon välein jatehuoltoyrittäjän kanssa tehdyn sopimuksen mukaisesti.
Voi hyvät hyssykät! Jumalan pyssyt ja puukuulat! Mikä mättää!
Oulun ympäristölautakunnassa ei liene vielä kuultu Sipilän ilosanomaa normien purkutalkoista. Herätys jätehuoltoviranomaiset!
Nyt on jäteastian tyhjennys-
väli "normien" mukainen 12 viikkoa, eipä ole enää motivaatiota lajitella kaikkea nyt kun mahtuu reilusti tuohon yhteenkin pönttöön.
Oulun jätehuoltomääräykset
5
556
Vastaukset
- mussunmussun.valivali
Haista vittu!
Samat säännöt kaikilla, joten pulinat pois. - Roskajonne
Ei ole säännöt samat jokaiselle.
Salon kaupungin asuinkiinteistöillä ei ole mm. pahvikeräysastioita jokaisessa, johon olisi velvollisuus hommata ne.
Yksityisiin kiinteistöihin ne piti hommata ja pienellä varoitusajalla.
Kun valvoo itseään voi , myös itse luistaa! - lodidyu
Sipilän porukalle on tärkeää , että tuotamme jätettä mahdollisimman paljon , sehän on rahanarvoista vaikkapa jätettä polttaville voimaloille, tiesit kai että tuottamamme jäte , ensin maksatetaan pytyn tyhjennyksen yhteydessä ja liike saa vielä lisää rahaa jättestäsi polttolaitos yrittäjältä !
- itsetehdytkaikkion
Olen kyllästynyt jätteisiin, siihen sontaan, jota kaupat ovat pullollaan. Kiinalaista roinaa ja halpaa, heikkoa ( mikäli ylihinnoiteltua ). Teen itse ompelemalla vaatteeni, niistä saa vahvat ja kestävät niin kuin itse kutomalla villasia talven varalle. Huonekaluja olen myös tehnyt melkein kaikki itse, vahvaa puuta ja kestää. Muovia kotiin ei kanneta kaupoista, vaikka pakolla niitä melkeen myyvät hedelmäpusseja ja muovisia kasseja, muovisia kippoja ja kuppeja. Olen ommellut sopivan kokoisia hyvin kevyitä kangspusseja hedelmille, jotka sitten punnitsen tuossa kangaspussissa, painaa saman verran kun tuo muovinen, jota pakosta tarjotaan liikkeissä kuin liikkeissä.
Kun siis jätettä, roskaa kuitenkin tässä maailmassa on ja siltä ei voi täysin välttyä, niin en lajittele. Minun asiani ei ole lajittelu eikä roskien myynti,...mutta pakko ostaa, kun ei kaikkea saa ilman pakkauksiakaan, muovisia tai pahvisia.
Kannatan paperipusseja ja kangaskasseja niin kuin pakkauksettomuutta.
- MaksakaaKöyhät
Tälläinen kirje tulee monelle mökkiläiselle laskun kera tänä kesänä....Minuakin vituttaisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on626735- 666458
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1395338Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504293En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204039Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53570Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai1323510Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1722965- 352882
- 252849