Johdolle on saatana kaava että jos pituus kaksin kertaisuu tai pinta aala puolittuu niin resistannis kaksin kertiastuu.
Vaab sehän tarkottas että virta puolittuu samalla jännitteelä mikä on paskan jauhantaa koska niin ei tapahdu!
Jumalauta vaikka 1 M MMJ johtoa jos kytketään virtoihin niin menee virta vaikka 100 a ja jos 2 M niin muka 50 a. Paskanjauhantaa sanon minä ei se resistanssi muuti vittuakaan siinä!
Vaab sehän tarkottas että virta puolittuu samalla jännitteelä mikä on paskan jauhantaa koska niin ei tapahdu!
Jumalauta vaikka 1 M MMJ johtoa jos kytketään virtoihin niin menee virta vaikka 100 a ja jos 2 M niin muka 50 a. Paskanjauhantaa sanon minä ei se resistanssi muuti vittuakaan siinä!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Unohdit kaksinkertaistaa myös kuorman resistanssin. Sitten vasta täsmää :)
No ei. Ei tässä mitään vitun kuormaa ole kun pelä kaapelli. Ja aivan vitun iso virta menee vaiko ois johto 200 m pitkä.
Unohtuiko virtalähteen sisäinen vastus. Jotta saataisiin oikea tulos, niin virtalähteen sisäinen vastuksen pitäisi olla murto-osa kuorman vastuksesta.
En tiedä, mitä virtalähdettä käytät, sähköverkko tai sähköverkkoon kytketty virtalähde tai pelkkä akku.
Kaavat sinänsä pitää paikkansa, mutta pitää huomioida ja ymmärtää kaikki asiat, jolloin ei tarvitse noitua.
Kerro se tilanne yksityiskohtaisemmin, niin apuja ja neuvoja löytyy.
Jaa että kaapelin toinen pää oikosulussa. Silloin palaa sulake jostain ennen kuin ehdit virtaa mittaamaan.
No jumalauta kun ei ole mitään sulaketta, saatana
Vituttaa
Yleis mittearilla kun mittaa niin miksi VITUSsa se resistansi ei muutu vaikka JUMALAUTA kasvatetaan JOHTIMEN pituutta 100 x ketaiseksi ja pienennetä änpaksuus KYMMENES osaan?
MINÄ EN YMMÄRRÄ MITÄÄN
Yleismittari on liian karkea vehje pienten vastusten mittaamiseen, kun pienin alue niissä on yleensä 200 ohmia.
Hommaa joku milliohmimittari, jolla saa luotettavasti mitattua pienohmisia vastuksia.
No eihän se nyt JUMALAUTA voi mennä niin. ei saatana
Ohmin lakia ei voi rikkoa. Yrityskin rangaistaan savumerkeillä!
Huh! Säikähdin jo, että Einsteinin suhteellisuusteoria olisi ollut päin vittua?
aloittaja olisi voinut varmistaa, ettei ole seonnut ta ropotti....... :D:D:D:D