Kumpi sopisi paremmin omiin tarpeisiin kun käyttötarkoitus olisi maisemakuvat sekä kuvat ja videot nopeasti liikkuvista ja paikallaan olevista kohteista läheltä ja kaukaa.
Nikon d3300 vai Sony a5000
Hugalabugala
278
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kai niillä molemmilla kuvia saa. Nikonilla kuitenkin, ainakin toistaiseksi, on paremmat mahdollisuudet myöhemmin laajentaa harrastustaan ainakin laitepuolesta päätellen. Itse olen Nikon kuvaaja joten muista merkeistä ei ole käytännön kokemusta mutta aloittelijana olisin ehkä saman kaltaisen jos en suuremman ongelman edessä.
Rungoissa lienee vähemmän ongelmia ja erojakin, lasit määräävät aina sen millaisia kuvia saa, pääosin.
Sonyyn ei saa kohtuuhinnalla objektiiveja, joten noista kahdesta Nikon. Koita löytää kiitti, jossa on typerän zoomin sijasta f/1.8 35 mm normaali mukana. Se on oikeasti ihan ok. Nikonin aloittelijamalliin ei pikaisella googlauksella vieläkään saa kiinni ulkoista mikrorfonia, joka on välttämätön videokuvauksessa.
Nikonin vahvuus ei ole videossa, siinä mielessä kannattaa vilkuilla myös Canonin ja Panasonicin vaihtoehtoja. Hintaluokka on ilmeisesti "halvin mahdollinen". Silloin Canonin vaihtoehto on 100D ja siihen f/2.8 24 mm STM ja f/1.8 50 mm STM objektiiveiksi. Vähän parempi olisi 760D.
Ulkoinen mikki ja kunnollinen jalusta, niin näillä edullisillakin järkkäreillä saa jonkinlaista videokuvaa.