onko se paljon puhuttu firma jo aloittanut toimintaa tuolla koululla vai tyssäsikö jo heti alkuun homma
Tainionvirran koulu
17
809
Vastaukset
- EnOleRobottiMinä
On kai aloittanut, koska työntekijöitä rekrytoitiin joulukuussa ja kuulin, että joitakin nuoria hartolalaisia on sinne otettu töihin. Voi olla, että ei ole, mutta valot rakennuksessa palaa ja jotakin toimintaa siellä jo on.
- voi_ei_taasko
Ajankuluksi etsin tietoa tästä Melius groupista ja sen omistajasta. eipä taida ihan olla puhtoinen systeemi. Hartolan kunta herätkää..toivottavasti on vuokrista etumaksu ja muistakin maksuista.. ettei vaan firma kunnan avuilla porskuta. Mikä koulutus mahtanee olla yrittäjällä. Joku yliopistotaso vai ammattikorkeakoulu?
- businesta
Onko muuta tietoa...
- mi_ePÄ_VAAN
no paikallisessa lähilehdessä oli, että vuokrasopimus purettu, koska vakuudet ja vuokrat maksamatta..mites tässä näin kävi..eikö kunnan pidä vaatia vakuutta ennen asuttamista. onko kunta tehnyt virheen. korjatkaa, jos olen väärässä
- Alibaug
mi_ePÄ_VAAN kirjoitti:
no paikallisessa lähilehdessä oli, että vuokrasopimus purettu, koska vakuudet ja vuokrat maksamatta..mites tässä näin kävi..eikö kunnan pidä vaatia vakuutta ennen asuttamista. onko kunta tehnyt virheen. korjatkaa, jos olen väärässä
Kunnasta en tiedä, mutta kyllä minä olen vuokravakuuden aina vaatinut, että joku pääsee muuttamaan omistamaani kiinteistöön tai asuntoon. Ja vuokratkin pitää maksaa ajallaan, jos ei tule ajallaan, sama kuin häätö!
- Heikkisenviesti
mi_ePÄ_VAAN kirjoitti:
no paikallisessa lähilehdessä oli, että vuokrasopimus purettu, koska vakuudet ja vuokrat maksamatta..mites tässä näin kävi..eikö kunnan pidä vaatia vakuutta ennen asuttamista. onko kunta tehnyt virheen. korjatkaa, jos olen väärässä
Tällaista juttua en löytänyt lähilehdestä. Lienee tämäkin juttu tuon kilpailijan tekosia.
- ällöäööl
Joko ne avajaiset on..kahvi kotoolla loppu
- wtwttrweewrewew
kävikö kukaan ylipäätään tuolla ja yleensä miksi
- ewtwg
Jos vaikka höpömies olisi siellä piipahtanut.
- kliouhjkkklh
kukas se on vem är det
- Naapuri_Veisti
Tässä lähellä kun satun asumaan, olen tilannetta seurannut. Paljon on puhuttu että yritys on nurin ja laskut on maksamatta. Jopa sähköt on kuulemma poikki. Silti siellä vaan töitä tehdään ja palvelut pelaavat. On kyllä roisia puhetta ja näyttäisi kaiken lisäksi olevan valhetta. Tarkistin myös julkiset rekisterit ja taustojakin ja eihän tuolla yrittäjällä ole kuin yksi yritys ja sekin tehnyt erittäin loistavan positiivisen tuloksen viime vuonna. Ilmeisesti kustannussäästö on tepsinyt. Verovelkaa ei ole ja ilmoituksetkin on tehty ajallaan. Ei myöskään yrittäjällä itsellään näytä enää olevan velkoja . Näinhän lehdessäkin luvattiin joulukuussa. Näyttää kovasti siltä mitä on luvattu.
Koneeseeni tullut vika korjattiin heidän toimesta todella nopeasti ja nyt on pelannut. Ihan pötypuhetta sekin että veisivät jotain tiedostoja. Minkä ihmeen takia ??
Eräässä muussa liikkeessä olisi kone ollut monta viikkoa huollossa. Ja maksanut paljon.
Uusia koneitakin on eräs tuttava ostanut ja hyvin pelaa.
Näyttää siltä että kateelliset kilpailijat ovat näitä puheita kirjoittanut. Yksikään noista jutuista ei tunnu pitävän paikkaansa. Takuuvuokra on juttu mikä varmasti on maksettu, muutenhan koko vuokrausta ei olisi suoritettu. Sanoohan sen jo järkikin.
Jos olisin yrittäjä laittaisin kuitenkin ihan piruuttani maksulaput oveen. Voisivat nämä paremmin tietävät sitten tulla lukemaan niitä. Nykyisin kun Suomi -24 palsta tuntuu olevan se ainoa oikea oikeus. Vain ja ainoastaan totuus on täällä.
Tsemppiä yrittäjälle. Tervetuloa Hartolaan. Täällä ei raukat pärjää.
Odotamme innolla että saatte kaupan auki !!- Ruottalainen
Höpsis pöpsis, useita samoihin aikoihin (vuosina -93-97) perustettuja yrityksiä tällä "yrittäjällä". Niminä muun muassa NetCom 24 (täällä muuten kyseisen lafkan protestit ja velkomistiomiot http://www.protestilista.com/yritys/0929343-6), IT-huolto Helsinki, Gekkoman Oy... Ottaa niitä ilmeisesti vuorotellen käyttöön. Ja velkaa on, tämä on 100% fakta :) Pysyisin aika kaukana tästä tyypistä ja yrityksistään.
- Hartolan_asukki_Nro1
Tällä palstalla tämä Melius on lytätty täysin. En yhtään ihmettele vaikka yritys lähtisi pois Hartolasta tämän seurauksena.
Kävin sunnuntaikävelyllä ko. Firman pihalla ja havaitsin jotain epäilyttävää ovessa, joten menin katsomaan. Siellä oli kunnanjohtajan kanssa käytyjä keskusteluja. Mielenkiintoista tekstiä.
Tajusin tekstiä lukiessani, että tämä Suomi -24 palsta ei taidakaan olla ihan ajan tasalla tässä tapauksessa. Täällä on väitetty että kaikki on maksamatta, kuitenkin ihan meidän oma Kunnanjohtaja Merja kirjoittaa että kaikki on hoidettu. Jakelu oli koko kunnan hallitukselle, joten asiahan on silloin ollut kaikkien tiedossa. Kuitenkin lehtijuttukin väittää ihan toista...
Täällä Suomi-24 palstalla on ihan kunnan miehetkin ilmoittaneet, että sähkötkin on poikki. Kuitenkin talossa pöhisee ilmastointi kuten tuollaiseen liiketoimintaan käsittääkseni pitääkin pöhistä. Näin ollen olettaisin että kiinteissä on edelleen sähköt !!
Onko näin että Suomi-24 palstalla onkin vain arvailtu ja valehdeltu ko. yrityksen päälle asioita ??
Olisiko sittenkin totta että kilpailijat käy täällä haastamassa uutta yrittäjää ?? Aika säälittävää.
Oli myös aika säälittävää lukea että kahdeksan ihmistä ja kaikki Hartolasta on laitettu päivärahoille kunnan omien mokien takia. Yrittäjä on tekstien mukaan yrittänyt sopia asiaa vaikka kuinka monta kertaa. Kunta ei vaan suostu tekemään mitään asialle.
Nyt pitää kunta ottaa itseään rivelistä kiinni ja katsoa peiliin. Ei tällä tavoin nosteta Suomea lamasta. Mielestäni Hartolan kunta on toiminut asiassa erittäin väärin ja olisikin ehkä parempi että nyt kunnanjohtaja ottaa kamppeensa ja vaihtaa työpaikkaa.
Kuntalainen Nro1 - Kelliväkoski
Mitä Vtun tekstiä siellä ovessa muka on. Firmahan on ollut nurin jo puoli vuotta. Se yrittäjä huijaa aina kaikkia, eihän se ole kuulemma edes naimisissa ollut koskaan.
Voiko joku vahvistaa että siellä ovessa jotain papereita roikkuu ja mihin ne on lähetetty vai onko ihan väärennetty.
Kellikoskella pamahtaa
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1476822Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/746142508Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk471720Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1141401Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna891252- 711107
Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll631063Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481055Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.271049- 63976