Olen 12 vuotias tyttö ja minun vanhempani käyvät kaupassa vai harvoin, yleensä meillä on jääkaappi tyhjänä eikä ole mitään ruokaa, jos olisi osaisin kyllä itse tehdä sitä. Ongelmana on myös se, että kauppa on n.9 kilometrin päässä kodistamme, eli en voi itsekkään käydä kaupassa. Kertokaan mitä pitäisi tehdä?
Vanhemmat ei osta/tee ruokaa
4
2134
Vastaukset
- Hipihipi
Tule meille saat kuttuu ja pollii.
- maha.täyteen
Syö koulussa kunnolla ja osta koulumatkalla sapuskaa.
Sano terkkarille.- Isoäiti17
Suomen mielenterveysseuralla on kriisipuhelin ja nettipalvelu, minne voi kirjoittaa nimettömästi. Sieltä saat henkilökohtaisia neuvoja, joita kukaan muu ei pääse lukemaan. Suosittelen lämpimästi! (Ei sulla tarvi olla mielenterveysongelmaa.) Myös nuorille on joku puhelin, googlaa auttavat puhelimet. Seurakunnan diakoniatyön voi antaa ruokaa, ota yhteyttä sinnekin.
Sinun täytyy saada ruokaa pikaisesti! Onko sinulla sukulaista, jolle voisit mennä syömään? Puhu vanhemmillesi. Jos ei asia korjaannu heti, on sinun ryhdyttävä toimeen ja ilmoitettava asiasta terkkarille vähintään ja eteenpäin, jollei tämä hoida asiaa.
Vanhempasi ovat jo lain mukaan velvollisia elättämään sinut! Ovatko he rahattomia vai mistä tämä johtuu. Hoida asia ennen kuin nälkiinnyt. Jaksamista!
- ruokaalapselle
Hyvä kun kirjoitat asiasta!
Kyllä sinun pitää saada ruokaa!
Sinustahan saavat vanhemmat lapsilisääkin ja ne rahat on käytettävä sinun ruokaan ainakin!
Puhu ehdottomasti koulussa asiasta ja seuraa Isoäitin7 neuvoja.
Lapsiasianajajaan pitäisi jonkun ottaa yhteyttä!
Suomessa on lasten saatava ruokaa! (on ihan eri asia, miten muualla, se ei kuulu tähän asiaan ollenkaan).
Olet lapsi, ja vanhempiesi velvollisuus on antaa sinulle ruokaa, vaatteet, eläminen ja muu kaikki mitä tarvitset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi613238Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj883055SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1752985- 1292321
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2052211Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361714Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3961626Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579- 951129