Vanhemmat ei osta/tee ruokaa

12vuotiastyttö

Olen 12 vuotias tyttö ja minun vanhempani käyvät kaupassa vai harvoin, yleensä meillä on jääkaappi tyhjänä eikä ole mitään ruokaa, jos olisi osaisin kyllä itse tehdä sitä. Ongelmana on myös se, että kauppa on n.9 kilometrin päässä kodistamme, eli en voi itsekkään käydä kaupassa. Kertokaan mitä pitäisi tehdä?

4

2105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hipihipi

      Tule meille saat kuttuu ja pollii.

    • maha.täyteen

      Syö koulussa kunnolla ja osta koulumatkalla sapuskaa.
      Sano terkkarille.

      • Isoäiti17

        Suomen mielenterveysseuralla on kriisipuhelin ja nettipalvelu, minne voi kirjoittaa nimettömästi. Sieltä saat henkilökohtaisia neuvoja, joita kukaan muu ei pääse lukemaan. Suosittelen lämpimästi! (Ei sulla tarvi olla mielenterveysongelmaa.) Myös nuorille on joku puhelin, googlaa auttavat puhelimet. Seurakunnan diakoniatyön voi antaa ruokaa, ota yhteyttä sinnekin.
        Sinun täytyy saada ruokaa pikaisesti! Onko sinulla sukulaista, jolle voisit mennä syömään? Puhu vanhemmillesi. Jos ei asia korjaannu heti, on sinun ryhdyttävä toimeen ja ilmoitettava asiasta terkkarille vähintään ja eteenpäin, jollei tämä hoida asiaa.
        Vanhempasi ovat jo lain mukaan velvollisia elättämään sinut! Ovatko he rahattomia vai mistä tämä johtuu. Hoida asia ennen kuin nälkiinnyt. Jaksamista!


    • ruokaalapselle

      Hyvä kun kirjoitat asiasta!

      Kyllä sinun pitää saada ruokaa!
      Sinustahan saavat vanhemmat lapsilisääkin ja ne rahat on käytettävä sinun ruokaan ainakin!

      Puhu ehdottomasti koulussa asiasta ja seuraa Isoäitin7 neuvoja.

      Lapsiasianajajaan pitäisi jonkun ottaa yhteyttä!
      Suomessa on lasten saatava ruokaa! (on ihan eri asia, miten muualla, se ei kuulu tähän asiaan ollenkaan).

      Olet lapsi, ja vanhempiesi velvollisuus on antaa sinulle ruokaa, vaatteet, eläminen ja muu kaikki mitä tarvitset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      123
      7074
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      59
      4813
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      74
      3754
    4. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      27
      2874
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      37
      2516
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      22
      1946
    7. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      209
      1475
    8. Martinan prinsessahäät peruuntui

      Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      319
      1264
    9. Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona

      Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on
      42
      1085
    10. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      162
      931
    Aihe