Mulla oli valemenkat alkuviikosta. 1 pv verivuotoa, 2 pv ruskeaa ja sitten loppui kuin seinään. Oireina väsymys jatkuvasti. Missä vaiheessa kannattaa varmistaa asia? Kannattaako mennä terveyskeskukseen selvittämään asiaa vai kotioloissa apteekkitestillä?
Ensiraskaus?
4
165
Vastaukset
- Raskaanax2
Itellä alko oireet 7 pv panosta. Tein terveyskeskuksessa testin paria pv ennen ku menkkojen ois pitäny alkaa. HCG oli yli 0 eli raskaushormonia oli jo erittynyt.
Kotitesti ois ehkä näyttäny oikein muutaman pvn päästä. Mulla näytti aikasemmasa raskaudessa jo viivat ku ois pitäny alkaa. - niminim
Kaupasta tai marketista voit ostaa raskaustestin. Jos on plussaa, niin sitten voit varata ajan neuvolasta.
- NellaW
Valemenkat oli ma ja ti. Milloin kannattaa tehdä kotona se raskaustesti? Saako raskaana ollessa tehdä kevyitä hatha-joogaliikkeitä?
- niminim
Sellaisia tavallisesta kaupasta (itse ostin City-Marketista. Löytyi kai jostain hammastahnojen, laastareiden tai deodoranttien lähistöltä.) saatavia kaikkein edullisimpia testiliuskoja voi käyttää silloin kun kuukautiset ovat jääneet pois. Kannattaa tehdä aamulla ensimmäisestä pissistä, niin tulos on hyvin luotettava.
Eli jos tarkoitat valemenkoilla pientä tihutusta niihin aikoihin, kun kuukautisten olisi pitänyt tulla, niin oikein hyvin voit testin tehdä.
Sitten varmaan apteekista saa herkempiä ja kalliita testejä, joista osaa voi tehdä jo ennen menkkojen poisjääntiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191632
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991468Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36864Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29839Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?36759Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50756Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56708Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37700Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s42699Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37663