Alkaa pikkuhiljaa jo kyrpimään tuo kun avaa videon niin se pyörittää muutaman sekunnin kunnes jää pallura pyörimään eikä video etene. auttaa kun muutaman kerran refreshaa videon uudelleen niin rupee bufferoimaan. käytössä windows 10 ja uusin flash player sekä uusin firefox. ongelma toistunut nyt pitkälti jo toista vuotta...
Miten youtube kuntoon?
auttakees
34331
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Youtube ollut kunnossa kaiken aikaa.
Windows 10:ssä on tarkoitus käyttää tämän Edge selainta ja se muistaakseni käytti Youtubea suoraan. Flash tuki on Windowsissa valmiina että ei kannata käydä sotkemaan sitä asentelemalla mitään ja Edge osaa käyttää Windowsin valmista Flashia automaattisesti.
Käytä sinä vaan sitä tuputinta ja lakkaa vastailemasta aiheisiin joihin et osaa vastata.
En minä käytä tuputinta. Kysyjällä on tuputin ja kyllä sillä Windows 10 tuputtimella näkyy Youtube kun käyttää kuten on tarkoitettu.
Sitten jos jotain säätää ja sählää niin sitten voi tulla tuputintoimimattomuuksia.
Ubuntussa ei tule käyttää firefoxia vaan Ubuntun omaa selainta ja se ei ole firefox.
Tubutinta olet sanonut käyttäväsi.
Firefox on Ubuntun oma selain: http://packages.ubuntu.com/fi/xenial/web/firefox
En ole missään sanonut käyttäväni tubutinta. Ketjun aloittajalla oli tubutinongelmia.
Olet sanonut, tubutin on Ubuntu.
Firefox ei ole Ubuntun selain, katso Mozillan sivulta niin se on Mozillan omistama selain, se että sen saa ladata tubuttimen kauppapaikasta ei tee siitä tubttimen selainta, samoin sen saa windowsiin ladata, ihme kun et sitä väitä windowsin selaimeksi.
Kaikki muumit ei taida olla laaksossa?
"Olet sanonut, tubutin on Ubuntu."
En ole missään sanonut sellaista ja tuo aivan naurettavaa. Ubuntulla ei ole mitään tekemistä tubuttimen kanssa. Tubutin liittyy vain Windowsin käyttöön.
"Firefox ei ole Ubuntun selain, katso Mozillan sivulta niin se on Mozillan omistama selain"
Mozilla on Firefoxin alkuperäinen kehittäjä mutta sen lisenssi sallii sen omimisen muihin tuotteisiin kuten Ubuntuun. Katsos kun on sellaista avointa koodia että näin voi tehdä. Mozilla ei voi sille yhtään mitään että Firefox on omittu Ubuntun selaimeksi ja vaikka Mozilla lopettaisi toimintansa kokonaan niin Firefox olisi edelleen Ubuntun selain ja se jatkaisi toimintaansa Ubuntussa riippumatta Mozillasta. Kyse ei ole siitä, että Firefox olisi vain ladattavissa oleva sovellus vaan Canonical on itse kääntänyt sen Ubuntulle ja vastaa sen ylläpidosta.
Ei taida olla sinulla kaikki muumit laaksossa kun et tiedä sitä että avoimen koodin tekniikkaa voidaan kopioida tällä tavalla?
Firefox ei ole Windowsin selain koska Microsoft ei ole missään ominut Firefoxia itselleen osaksi Windowsia.
Tubutin liittyy vain Ubuntuun.
Firefox on siis Windowsin selain jos se on mielestäai myös Ubuntun selain.
"Tubutin liittyy vain Ubuntuun."
Tubutin ei ole ikinä liittynyt Ubuntuun ja todisteita tuollaisesta ei ole.
"Firefox on siis Windowsin selain jos se on mielestäai myös Ubuntun selain. "
Ei tietenkään ole. Se että on Ubuntun selain ei tee siitä Windowsin selainta. Microsoft ei halua Firefoxista Windowsin selainta ja Microsoft on se kuka sen päättää.
Eli jos lataan Mozillan sivulta Canonicalin omistaman Ubuntun selaimen Windowsiin jota sivulla väitetään Windowsille tehdyksi selaimeksi niin Windowsissani on silloin Ubuntun selain mutta se ei ole Windowsin selain vaikka se on Windowsissa.
Hae kansanedustajaksi.
"Eli jos lataan Mozillan sivulta Canonicalin omistaman Ubuntun selaimen "
Mozillan sivuilla ei ole Canonicalin kääntämää Firefoxia. Se Firefox minkä Canonical on kääntänyt ja ylläpitää on .deb muotoinen paketti mikä ei tietenkään toimi Windowsissa.
Poista koko flash player ja käytä HTML5 soitinta. Tältä sivulta näet, joko tuki on kunnossa:
https://www.youtube.com/html5
Itse aloittaisin poistamalla firefoixn sekä flash playerin. Ja asentamalla firefoxin sitten uudelleen puhtaana asennuksena.
Käy myös hakemassa ajuripäivitykset koneen vamlistajan sivulta.
Koneen valmistajan sivulla voi olla jokin työkalu joka automaattisesti tunnistaa koneesi ja sanoo mitkä asiat siitä puuttuu ja päivittää ne.
Päivitä myös windows.
Tosiaan kannattaa kokeilla eri selaimet läpi niin saat rajattua ongelmaa.
Firefoxixta ei tarvitse poistaa flashplayeria, pistää vain " kysy käynnistetäänkö".
Youtuben videot eivät tarvitse flashplayeria mutta esim. Yle Areena haluaa sen käyntiin.
Minähän en muuta selainta käytä kuin firefoxia! kaipa se on siedettävä tämä ko. youtuben ongelma, enkä ole ainoa kellä samaa ongelmaa ko. selaimen kanssa.
Moi. Flash playerin poisto ei auttanut asiaan.... hmm...
En minä sillä sanonut, että sinun pitäisi selainta vaihtaa, vaan siksi, että saisit selville ongelman syyn niin sitä on helpompi korjata.
Jos ongelma esiintyy samalla tavalla muillakin selaimilla, tiedät heti että syy on jokin joka vaikuttaa kaikkiin selaimiin samalla tavalla.
Poista myös firefox ja asenna se sitten uudestaan. Otat vain kirjanmerkit ensin talteen niin ne ei vahingossa lähde kävelemään.
Kokeile myös muut selaimet ja kerro toimiiko niillä.
Firefox on Ubuntun selain, että kannatta se laittaa jos Firefoxia haluaa käyttää.
Se on Mozillan selain, Canonical tuskin on ostanut Mozillaa joten puhut mitä sattuu.
Firefoxin lisensointi mahdollistaa sen, että Canonical on voinut omia sen osaksi Ubuntua. Se on Ubuntun selain: http://packages.ubuntu.com/fi/xenial/web/firefox
Ja on ollut kaiken aikaa Ubuntun selain, ei ole mihinkään muuttunut yli kymmeneen vuoteen.
Valehtelet.
En valehtele missään. Todiste: http://packages.ubuntu.com/fi/xenial/web/firefox
Siellä se osana Ubuntua on kuten ollut ennenkin.
Kyllä Firefox on tuolla perustelulla osana lukuisia distroja kuten on ollut ennenkin.
Tietysti. Mutta ei ole Microsoftin distrossa.
Se on käyttöjärjestelmävalmistajan oma valinta mitä selainta käyttää. Apple esimerkiksi meni omimaan Konquerorin ja muokkasi tämän Webkitin ympärille Safarin. Sama Konquerorin Webkit toki siellä.
Se on kumma juttu kun hölmöläiset ei ymmärrä, että avointa koodia voi lisenssin rajoissa omia osaksi omia tuotteita.
Minä en ole FireFox selainta pitänyt, mutta nyt tämän keskustelun aikaan saaman mielenkiinnon vuoksi ajoin komento kehotteessa
sudo apt install firefox
ja siirryin välittömästi tälle sivulle
https://www.youtube.com/watch?v=pZOF9q5fzfs
ja hyvin näkyi, ja sitten menin tuonne
http://areena.yle.fi/1-3795189
ja taas sama juttu, kun näkyy niin näkyy, kateeksi käy teitä joilla riittää tuota pähkinän pureksintaa, sillä se jos mikä on opettavaista. Tuskin se nyt ainakaan noitten sivujen toimimattomuudesta johtuu.
Linux Mint 18.1 Sarah
Xfce 64-bit
Ubuntussa toimii ainakin Areena ja Youtube ongelmitta. Flash Player kuitenkin ollut valmiina Ubuntussa 8.04 LTS:stä lähtien että ihan saumattomasti toimii.
No ensinnäkin Chrome pyörittäis niitä HTML5:ssä
Toiseksi se windows 10 tekee niitä sen ominaisia sekoiluja.
Onko nettisi riittävän nopea?
Tapasin kerran w10 läpsyn jonka wlankortti ei tykännyt kympistä, Kun alko kuormittaan hetki meni ja sitten se alko tahmaan. Näkyi selvästi myös nopeustestissä.
Kortin vaihto autto! vastaava ongelma voi olla myös reitittimessä!
Kokelinkortia seiskakoneessa, ei mitään ongelmia.
Niin se uusin flash on buginen..
Testaa laitteisto, Käynistä livelinuxilla, esim deepinnillä ja kokeille näyttääkö sen Chrome selain loppuun pätkimättä!
Youtube on muutettu näyttämään videoita oletuksena html5-moodissa ja FFn ja Chromen kohdalla se tarkoittaa webm/vp9, koska niissä tämä tuki nykyään on.
webm/vp9 on raskaampi purkaa kuin mp4/h264, mikä on html5:n toinen moodi. Minulla on tässä 10 vuotta vanhassa koneessa Ubuntu 14.04 ja FF 50.1.0 ja Chromium 53 ja niissä lisäosat Adblock plus ja html264ify ja Enhancer for Youtube (missä: poista mainokset automaattisesti). Näiden lisäosien kanssa FF ja Chromium toimii eli nyt webm/vp9 sijaan tulee mp4/h264, sillä webm/vp9 on vähän liian raskas tälle koneelle (tökkii ja tulee dropped-frameja: videon päällä hiiren oikealla stats/tietoja). Nuo lisäosat saa myös windows FF:ään ja Chromeen. Kokeile. Joku agressiivisempi mainostenesto kuin Adblock plus voi myös aiheuttaa videon tökkimistä.
On myös mahdollista forcata video flashiksi (lisäosa: youtube flash player, flash on/off), mutta koska flash tulee pian häviämään, tämä on se huonompi vaihtoehto.
Ja nettini on vain 2M nimellinen (mitattu 2,5M), tällä saa 480p videot ok (myös yle ja katsomo näkyy ok).
PS Jos FF:ssä on ongelmia/hitautta, sille voidaan tehdä Ohje->Ongelmatilanteet ->Palauta Firefox’ (palautus korjaa profiilin ja putsaa erikseen asennetut/ epäonnistuneet? pluginit, mm adblockin mikä pitää asentaa uudestaan, muttei perusliitännäisiä eikä flashia eikä koske kirjanmerkkeihin, tarkista muista FF-asetuksista uudestaan ainakin tietosuoja-asetukset/säilytä historia, missä hyvä säilytä-valinta on: Ei mitään historiatietoja). Näin siis Ubuntussa, eiköhän tuo windowsissa toimi samalla tavalla. Vanhasta profiilista tuli backup työpöydälle.
Tai sitten vaan poistaa koko Firefoxin ja Flash Playerin kun Windows 10:ssä on se Edge millä toimii.
Minulla toimii kympissä firefoxilla tuben videot joten ei ole pakko käyttää Edgeä. Samoin ei ole microsoft tiliä joten sitä tai kauppaa ei ole pakko käyttää. Eli höpinäsi ovat valhetta.
Hyvin toimi youtube kympissä , tosin en sotke käyttöjärjestelmää ulkopuolisten virityksillä.