Luin joskus kauan sitten (varmaan n. 20v sitten) hauskan kirjan, jossa kirjoittaja asui afrikassa ja kertoi elämästään siellä. En muista tarkkaan mitä kaikkea siinä oli, mutta yhdessä vaiheessa hänellä oli leijona lemmikkinä ja ulko-oven vieressä olevassa kukkapenkissä asui käärme. Niistä aiheutui pienoisia yllätyksiä mm. postinkantajalle. Jossain kohtaa kirjoittajan lapsi (vai lapset?) osasi kyllä tunnistaa kaikki mahdolliset afrikan eläimet kun oli pienestä asti niihin tottunut, mutta äimistyi pahan kerran nähdessään tavallisen lehmän. Kirjan kirjoittaja totesi menneensä kirjakauppaan ja ostaneensa joukon kirjoja joissa oli kuvia tavallisista kotieläimistä.
Kirjan kansikuvassa oli nainen ja leijona, muistaakseni jonkinlaisessa savannimaastossa. Kuva ei ollut piirroskuva, vaan ihan oikea kuva, niin kuin valokuva. Mahtaisiko kenelläkään olla mitään aavistusta siitä, kuka voisi olla kirjailija ja/tai mikä on kirjan nimi? Tiedot ovat huonot ja pahoittelen sitä, mutta en juuri muuta muista. Vain sen, että kirja oli hauska ja haluaisin sen lukea uudestaan nähdäkseni tuntuuko se vielä yhtä hauskalta.
Kaikki ehdotukset ja ajatukset otetaan suurella kiitollisuudella vastaan!
Help! apua kirjan tunnistamiseen
6
316
Vastaukset
- Löytyyköhän_näin
George Adamsonin Elämäni Afrikassa? Elsa-leijona lemmikkinä. Tai vaimonsa Joy Adamsonin Elsa -- vapaana syntynyt.
- kadonnut_kirja
Ei ollut noista mikään. Kirja ei kertonut leijonasta, vaan kirjoittajan omasta elämästä. Ai joo, ja kirjoittaja oli nainen.
Muita vaihtoehtoja? - asdasdadfgasd
Aiempaa vastaajaa ei onnistanut niin päätin kokeilla tiedonhakua. Olisiko kyseessä Kobie Krügerin teos Riistanvartijan perhe? Kirja on vuodelta 2001. Alla linkki, missä näkyy mm. kansikuva ja synopsis :)
https://www.fredrikabiblioteken.fi/fi/review/riistanvartijan-perhe - kadonnut_kirja
Tuo se taitaa olla! Kansikuva ei ole sellainen kuin muistan, mutta toisaalta, samalla kirjalla voi olla useampia kansikuvia painoksesta riippuen. Selostus kuitenkin kuulostaa niin tutulta, että olen melko varma, että nyt löytyi oikea kirja.
Tuhannet kiitokset sinulle, asdasdadfgasd! Alan heti selvitellä onko sitä enää saatavilla mistään.
Ihan uteliaisuudesta, millä ilveellä onnistuit sen löytämään, vai oletko itse lukenut kirjan ja siksi tunnistit?- asdasdadfgasd
En ole ikinä kuullutkaan koko kirjasta, mutta olen kirjastonhoitaja ammatiltani :)
- kadonnut_kirja
Ahaa! Se taitaakin selittää aika paljon. Ainakin luulisi, että etsiminen on helpompaa kun tietää jutut ja systeemit niin hyvin. Tuhannet kiitokset joka tapauksessa! Olen hakannut päätäni seinään jo kauan, kun olen yrittänyt sitä etsiä, mutta toivotonta on ollut kun ei tosiaan muistanut kirjan nimeä tai kirjoittajaa. Tämä foorumi oli oikeastaan se viimeinen oljenkorteni, ja kas - heti onnisti! Pitäisiköhän minunkin ruveta kirjastonhoitajaksi...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3572186IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk511705Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1551359Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.891264- 1441213
Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021171Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.851102Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten101099Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701067Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan481002