Suomi 100 järjestää juhlavuoden tapahtumia myös Virossa. Päätapahtuma on Vapauden aukiolla järjestettävä konsertti, jossa esiintyy Suomi 100 –organisaation ilmoituksen mukaan yhdeksän suomalaista ja yhdeksän virolaista solistia. Taustayhtyeenä soittaa ”Räjähtävä nyrkki” Suomesta.
”Räjähtävä nyrkki” on äärivasemmistolaisen Palefacen taustabändi. Paleface on Suomi 100 hallituksen jäsen, Jyrki Kataisen (kok) hallituksen aikana nimetty, kulttuuriministerinä toimi Paavo Arhinmäki (vas). Tapahtumat ja niiden sisällöt esittelee hallitukselle hyväksyttäväksi Suomi 100 – organisaation pääsihteeri Pekka Timonen.
Tallinnassa järjestelyjä ovat hoitaneet Timo Harakan (sdp) puoliso Anu Laitila, joka toimii Tallinnassa määräaikaisena Suomi-instituutin johtajana, sekä Yleisradionkin ohjelmista tuttu Anna Laine, joka työskentelee instituutin ohjelmapäällikkönä kulttuurisektorilla.
Asialla on myös tragikoominen puolensa. Äärivasemmistolaisen kapinamusiikin soittamisesta tuttu ”Räjähtävä nyrkki” esiintyy Tallinnan Vapauden aukiolla, paikassa, joka on äärivasemmistolaisuuden kahleista nousseen maan ehkäpä näkyvin vapautta symboloiva paikka.
Taustoja vasten ajatellen pääsihteeri Timosella ja paikallisia järjestelyjä hoitavilla Anu Laitilalla ja Anna Laineella näyttää olevan historiallinen silmä melko kierossa.
Tietävätkö virolaiset yhtyeen äärivasemmalle taipuvasta historiasta, sitä en tiedä.
Mitä kaikkea kulttuurimarxilaisuudella kyllästetty Suomi 100 organisaatio ehtii vielä kehitellä, jää nähtäväksi, mutta tähän asti nähdyn perusteella paljon sellaista, jolla ei ole mitään tekemistä Suomen itsenäisyyden tai sen juhlimisen kanssa.0 Tallinnassa
Suomi 100 Tallinnassa,Älä osallistu!!!
JärkeväSuomesta
1
396
Vastaukset
- JärkeväSuomesta
Estäkää kommunistien maihinnousu kauniiseen kotimaahanne,edellisessä mainitut henkilöt aikovat pilata maanne hallitsemattomalla maahanmuutolla,homoilla ja haluavat tuhota itsenäisyytenne,potkikaa ne takaisin Suomeen ja säilyttäkää vapaa kotimaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921796- 851262
- 1101123
- 72975
- 105909
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56838- 47751
- 36742
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47691- 33673