Uudet koulut pitää rakentaa puusta. Vain puu kelpaa! Maksoi mitä maksoi!
Mitäpäs muuta kuin puuta, puuta
Fyrkkaaon
12173
2Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kumpi on kestävämpi rakennusaine puu vai betoni?
Tietysti betoni. Ongelma on, että se on halvempi ja kosteuden hallinnan suhteen parempi kuin puu, mutta vaikeuttaisi "meijän" yrittäjien mahdollisuuksia päästä veronmaksajien hillopurkille. Puurakentamiseen sitoutuminen sulkee perusteettomasti yritysten mahdollisuuksia ja mielenkiintoa osallistua kouluhankeen tarjouskilpailuun, mikä lienee tarkoituskin? Näin ei saada aikaan tervettä vertailua eri rakennustapojen ja materiaalin kustannuksista. Nyt hallituksen nielemällä yrittäjien koukulla (kYRVAlla) ja valtuuston puupäisyydellä ollaan valmiit maksamaan 2 miljoonaa euroa ekstraa puupää-imagosta, joka ei lisää kaupungin atraktiivisuutta eikä tuo tänne uusia pysyviä työpaikkoja. Braa braa, Kiva, kiva!!!
Onko Rudus Oy:llä Tesjoella vielä toimiva betonitehdas? Halutaanko kouluhankkeissa syrjiä tämän yrityksen tuotteita ja heikentää kaupungin alueella muutenkin heikkenevää elinvoimaisuutta?
Joulukuussa päivitetyn Lovisan strategian tavoitteena on 15 500 tarinankertojaa vuonna 2022, mikä on tosi kova "juttu". Ennusteiden perusteella ikääntyvien määrä ja osuus tarinankertojista kasvaa vääjäämättömästi kestämättömän suureksi, eli Loviisan tarinankertojien huoltosuhde sakkaa. Kaupungin johdon kannattaisi selvittää hankkeidensa prioriteetit. Kannattaako koulut korjata ja kuinka suurelle nuorten kertojien joukolle kannattaa uudet koulutilat mitoittaa?
Toimivan elonvoimaisuuden, palvelutarjonnan ja logistiikan kannalta tulisi selvittää miten uudelle teollisuusalueelle, vaikka PEn viereen tai Harmaakalliolle voitaisiin sijoittaa nykyajan ympäristövaatimukset täyttävä krematorio. Sillä voitaisiin kattaa Itä-Uusimaan nopeasti kasvava tuhkausten kysyntä. Hanke olisi satavarmasti toteuttavissa varmemmin kuin Sahaniemen kolme vuotta "neuvoteltu" syväreikä.
Juu, yrittäjiä boikotoimalla työpaikat senkun lisääntyy. ;) eikä niitä kateudellakaan lisää tule.
Loviisan vetovoimatekijä vaihtuu vuosittain. Viime vuonna se oli Sahaniemi ja sitä ennen vissiin Harmaakallio. Oli miten oli, mutta kaikki "varmat" vetovoimatekijä ovat odotetusti flopanneet.
Nyt on julistettu uudeksi vetovoimatekijäksi koulut ja erityisesti puurakenteiset!
Loviisan vetovoimatekijäksi ei kannata julistaa luonnonläheisyyttä, koska kaikki kaupungin metsät alkaa olla hakattu matalaksi! Eihän kaupungin sisääntuloteiden varsillakaan näy kuin nurin raiskattua metsää, joka ei houkuttele edes turistia poikkeamaan rannikon helmessä!
Meinataanko puukoulut rakentaa kaupungin puista, kun metsää aiotaan taas kaataa huimat 16 000 m3?
Loviisan kaupungin omistamista metsistä ei enää löydy niin järeitä puita, että niistä voisi tehdä hirsirakenteisen koulun. Kaikki vanhat metsät on käytännössä jo kaadettu ja ei löydy enää kuin yksittäisiä vanhoja puita!
Hyvä mielipidekirjoitus 14.2.2017 Loviisan Sanomissa. Asiaa ja totta joka sana!
Nyt olisi kaupungin luottamushenkilöiden johdon, Arja Isotalo ja Mia Heijnsbroek-Wirén, ja ylimmäisen virkamiehen Olavi Kalevan annettava vastine Loviisan sanomissa 14.2.2017 olleeseen ”Hoihoi, herätys” mielipidekirjoitukseen. Vastineessa on käsiteltävä Tätä mieltä kirjoituksen asiat, ainakin seuraavat em. johdon tietämykseen, ymmärrykseen ja tahtotilaan perustuen,
- lapsiperheet kaupungin strategiassa
- toivottu väestörakenne, priorisointi lapsiperheet – vanhukset ja näille tarjottavat palvelut
- koulujen määrän, tarpeen ja rahoituksen perustelu
- koulujen rakentamis- ja korjausboomin hankkeiden kustannusten selvitys ja hallinta
- liikuntahallin kunto ja korjaamisen perustelut
- lässähtäneen Sahaniemihankkeen analyysi ja opetukset
- vuokra-asuntojen saatavuudesta ja kunnosta huolehtiminen
- mihin Onneli ja Anneli-talon lavasteiden pyhäinjäännöksiä tarvitaan.
JK. Veikkaan, että Loviisan Sanomiin ei johdolta tule vastinetta!!
Vastauksia ei tule, koska eivät pysty niitä antamaan? Ilmeisesti täällä tehdään päätöksiä lähinnä fantasioiden eikä tosiseikkojen perusteella!
Kaikkeen päätöksentekoon liittyy kielipoliittinen ulottuvuus, joka johtaa typeriin, perustelemattomiin ja kalliiksi tuleviin päätöksiin.
Lähes kaikki johtavat viranhaltijat on käytännössä valittu kielipoliittisin perustein ja siksi tänne ei saada parasta osaamista!
Onko mahdollista saada kopsattua sen Lovarin jutun tänne myös meidän luettavaksi jotka emme ole lehden tilaajia?